Köy halkı durumdan rahatsız

banner37

Ormanlık alana bırakılan hayvan ölüleri hastalık riski taşıyorDERHAL ÖNLEM ALINMALI… Pınarbaşı köyünde ölen küçükbaş ve büyükbaş hayvanların orman arazilere hayvan üreticileri tarafından bırakılması, bölge sakinlerinin huzurunu kaçırdı. Durumu bildiren bölge sakinleri yaşadıkları bölgede oturamaz konuma geldi

Köy halkı durumdan rahatsız

Ahmet TİLKİ

Dikmen Belediyesi’ne bağlı Pınarbaşı köyünde bir insanlık ayıbı daha yaşandı. Bölgede ikamet eden vatandaşlar, hayvan üreticilerinin Efkalipto ağaçlarının altına bıraktığı ölü küçükbaş ve büyükbaş hayvanların leşlerinin çevreye yaydığı hastalık riskinden ve kokudan rahatsızlık duyduğunu belirtti. Bölge sakinleri belediyenin gerekli temizlikleri yapmasına rağmen konuyu Çevre Dairesi’ne taşıdıklarını ancak geri dönüş alamadıklarını bildirdi. Çevre Dairesi’nden bekledikleri dönüşü alamayan bölge halkı, yetkililere çağrıda bulundu.

“Sorun geçen yıldan beri sürüyor”


Konuyla ilgili şikayetlerini bildiren bölge halkı, geçen yıldan beri bu sorunun devam ettiğini aktardı. Vatandaşlar, bölgede bulunan hayvan üreticilerinin bu faaliyeti her seferinde yaptığını da ekledi ve hayvancıların, durumun anlaşılmaması için küçükbaş ve büyükbaş hayvan leşlerinin kulaklarında bulunan etiketlerin kesildiğini de belirtti.


Atılan hayvan cesetlerinin çevrede büyük sorunlara yol açtığını söyleyen vatandaşlar, bunların başında çocukların ve yetişkin insanların sağlıklarının tehdit altında olduğunu belirtti. Bölgeye piknik için gelen ve alanda ürün yetiştiren insanların da bu durumdan rahatsız olduğunu belirten bölge halkı, sorunun çözülmesi için yetkili kurumları defalarca aradıklarını kaydetti. İnsanların yanında bölgeye otlatılmaya getirilen hayvanların da tehlike altında olduğunu belirten vatandaşlar, sorunun çözümü için gerekli işlemin yapılmasını talep etti.

“Hayvancıları uyarıyoruz, ısrarla atıyorlar”


Dikmen Belediye Başkanı Yüksel Çelebi ise, hayvan üreticilerini uyardığını ancak hayvancıların ısrarla bölgeye hayvan leşlerini bıraktıklarını söyledi. Çelebi, belediye çalışanlarının işlerini düzgün yapabilmesi için hayvancıların bu tür sorunlarda belediyeye başvurmasını aktardı. Bu sorunla sık sık uğraştıklarını belirten Yüksel Çelebi, hayvan üreticilerinin belediyenin işlerine kulak vermediğini dile getirdi. Bölgeyi çok sık temizlediklerini aktaran Çelebi, hayvan üreticilerinin yaptıkları bu tür faaliyetlerin kendilerine zarar vereceğini kaydetti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108