'Köyden çıkmaya korkuyoruz'

banner37

Beşparmak Köyü sakinleri, köylerinin girişinde meydana gelen trafik kazalarına dikkat çekerek eylem yaptı ve yetkililerin bir an önce önlem almasını istedi

'Köyden çıkmaya korkuyoruz'
banner87

Tünay MERTEKCİ

Beşparmak Köyü sakinleri, köyün girişinde meydana gelen trafik kazalarını protesto etmek için dün söz konusu bölgede toplandı.

Tepkilerini dile getirmek için söz konusu bölgede eylem yapan köylüler, bu durumun bir an önce önüne geçilmesi gerektiğini söyledi ve yetkilileri göreve çağırdı.

Korkularından köyden dışarıya dahi çıkamadıklarını ifade eden köylüler, önceki gün meydana gelen trafik kazasının bardağı taşıran son olay olduğunu belirtti.

Çetinkaya: İki taraflı radar istiyoruz

Beşparmak Köyü sakini Hüseyin Çetinkaya, söz konusu yolda herhangi bir uyarıcı levhanın ya da bir ikazın bulunmadığını söyledi.

Kendilerinin buraya kamera ve levha istediklerini ifade eden Çetinkaya, önceki günlerde o yolda meydana gelen kazada yeğeninin hâlâ müşahede altında olduğunu belirtti.

“Ne olacağını bilmiyoruz” diyen Çetinkaya, her hafta, her gün bu yol üzerinde bir kaza olduğunu kaydetti.

Yetkililerin kimseyi dikkate almadığını dile getiren Çetinkaya, yola iki taraflı bir radar istediklerini söyledi ve araçların hızının kesilmesi gerektiğini vurguladı.

Çetinkaya, “biz bu yolun böyle olmasını istemiyoruz” diyerek sözlerine son verdi.

Günaltın: Artık halkın canına tak etti

Beşparmak Köyü Muhtarı Hüseyin Günaltın, burada meydana gelen kaçıncı kazanın olduğunu hatırlamadığını söyledi.

Söz konusu bölgede her gün üzücü olayların yaşandığını ifade eden Günaltın, “köyümüze giremez, çıkamaz olduk” dedi.

Kendilerini ziyaret eden kişilerin artık gelmez olduğunu ifade eden Günaltın, insanların “gelelim de sizin köyün kavşağında ölelim mi?” şeklinde konuştuklarını belirtti.

Bölgeye bir radarın yapılmasının şart olduğuna dikkat çeken Günaltın, bu radarın hızının da 50 kilometre olması gerektiğini söyledi.

“Çoluk çocuğumuzu güvence altına almamız lazım” diyen Günaltın, bölge halkının bütün isteğinin bu olduğunu vurguladı.

Kendisinin de muhtar olarak yetkililerden isteğinin bu olduğuna dikkat çeken Günaltın, ivedilikle bu sorunlarının çözülmesi gerektiğini söyledi.

“Artık vatandaşın canına tak dedi” şeklinde konuşan Günaltın, yetkililerden bir kez daha acilen yolun mahiyetini görmesini istedi ve radarın takılmasını istediklerini söyledi.

Erdoğan: Geniş çaplı trafik önlemi alınmalı

Göreve geldiklerinde yolla ilgili karayollarına projeler sunduklarını söyleyen Esentepe Belediye Başkanı Cemal Erdoğan, söz konusu yolda geniş çaplı trafik önlemi alınması gerektiğini söyledi.

Bu sıkıntının artık giderilmesi gerektiğine dikkat çeken Erdoğan, sorunun sadece radarla da çözülemeyeceğini ifade etti.

“112 kayıtlarına baktığınız zaman Esentepe ile santral arasındadır bütün trafik kazaları” şeklinde konuşan Erdoğan, 112’nin Tatlısu’dan veya Girne’den geldiğini belirtti.

“Esentepe’de var olan 112’yi kaçırdılar ve gerekli müdahale zaten zamanında yapılmıyordu, şimdi durum daha vahim” şeklinde konuşan Erdoğan, bu yol yapıldığında ceplerin yapılmadığını kaydetti.

Arabanın bozulması durumunda girilebilecek bir cebin dahi olmadığına dikkat çeken Erdoğan, özellikle Beşparmak kavşağının, virajın tam üstünde olduğu için çok acil şekilde 2 taraftan da kamara ve çember istediğini söyledi.

Aynı şekilde Alagadi’nin kavşağının da aynı şekilde olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun çok tehlikeli bir durum olduğunu söyledi.

Tatlısu’dan, Acapulco’ya kadar olan bütün kavşaklarda aynı sıkıntının bulunduğunu söyleyen Erdoğan, “önceki gün artık bardağı taşıran son damla yaşandı. Bu eylem demokratik yapılmış bir eylemdir. Demokrasi sınırlarını aşmamız gerekirse, hem santral konusunda hem de trafik konusunda aşacağız” dedi.

Yetkililerin durumun ciddiyetini anlaması gerektiğini ifade eden Erdoğan, demokratik yolların bittiğini söyledi ve bundan sonra demokratik olmayan yollara başvurulacağını aktardı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 09:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER