'Köyümüzde gamini istemiyoruz'

banner37

Gaminilerin Yılmazköy’ün üst kısmında bulunan Atatürk heykelinin olduğu tepenin altına taşınmak istemesi, bölge halkının tepki göstermesine neden oldu

'Köyümüzde gamini istemiyoruz'
banner99

Ahmet KARAGÖZLÜ

Ülkemizde büyük çevre felaketi yaratan ve kanser başta olmak üzere birçok sağlık sorununa neden olan odun kömürü ocaklarının (gamini) Yılmazköy’ün üst kısmında bulunan Atatürk heykelinin olduğu tepenin altına taşınmak istenmesi, Yılmazköylülerin tepki göstermesine yol açtı.

KIBRIS Gazetesi’nde önceki gün yayımlanan “Gaminiler, Yılmazköy yakınlarına taşınıyor” başlıklı haberin ardından harekete geçen Yılmazköylüler, “Güzelyurt’ta faaliyet gösteren gaminilerin modern ve dumansız olarak ODTÜ’nün arka tarafında bulunan denize yakın bir alana taşınacağını söylediler. Şimdi ise gaminilerin arızalanması durumunda ODTÜ ve Kalkanlı’yı duman altında bırakacağı için gaminilerin Yılmazköy’e taşınacağını söylüyorlar. Gaminiler onları etkiler de bizi etkilemez mi? Onlar can da biz patlıcan mıyız?” şeklinde sitemde bulundu.

Yılmazköylüler, köylerinin yakınına yapılması planlanan gaminilere şiddetle karşı olduklarını belirterek, yetkililerin gamini meselesine biran önce çözüm bulmasını, aksi takdirde eylem yapacaklarını açıkladı.

Yılmazköylüler ne dedi?... Yılmazköylüler ne dedi?... Yılmazköylüler ne dedi?

Mehmet Şahin:

Köyümüzün yakınına yapılması istenen gaminileri köy halkı olarak istemiyoruz. Yılmazköylüler olarak buna şiddetle karşıyız. Zaten her sene köyümüzün tarlalarına atılan tavuk pisliklerinden çıkan silarga (gübre) kokusunu çekiyoruz. Silarga kokusu yetmedi bir de gamini kokusu mu çekeceğiz?

Biz bu gaminilere hem kokusu, hem pisliği, hem de köyün gelişimine engel teşkil ettiği için karşıyız. Yılmazköy’e taşınması planlanan gaminilerin kokusuz ve zararsız olduğu söyleniyor. Madem öyle, gaminileri niye o zaman ODTÜ’nün arkasına yapmıyorlar? ODTÜ ve Kalkanlı gelişimde olan bir bölge olduğu için oraya yapmak istemiyorlar.

Eğer gaminileri Yılmazköy’e yaparlarsa, köy ahalisi olarak buna çok ciddi tepki göstereceğiz. Gerekirse sokaklara dökülüp eylem de yapacağız.

Eyüp Köse:

Gaminilerden çıkacak olan duman köyü tamamen etkileyecek. Biz bu gaminileri Yılmazköy’de istemiyoruz. Gaminilerden çıkacak olan duman köyde yaşayan herkes gibi küçük çocukları da etkileyecek. Gaminilerden çıkacak olan dumanın kimseyi etkilememesi için gaminilerin yerleşim yerlerinden uzağa ve yüksek bölgelere yapılması gerekir.

Mehmet Gezer:

Gaminilerin yapılması istenen bölge köyümüze çok yakın bir yerdedir. Rüzgâr genellikle batıdan estiği için de gaminilerden çıkacak olan duman köyümüzü çok ciddi etkileyecek. Gaminileri daha önce ODTÜ taraflarına yapmayı planlıyorlardı. Ancak onlar dumandan etkilenmesinler diye buraya yapmak istiyorlar. Yani bizi zehirlemek istiyorlar. Onlar insan da biz değil miyiz? Gaminiler onları etkiler de bizi etkilemez mi? Gaminileri yerleşim yerlerinden uzakta bir yere yapsınlar. Kimse de mağdur olmasın. Zaten köyde hemen hemen herkeste odun sobası olduğu için kış mevsiminde dumandan nefes alamıyoruz. Bunun üstüne bir de gaminilerden çıkacak olan dumanı mı çekeceğiz?

Hasan Erinçoğlu:

Gaminilerin bu bölgeye taşınmak istenmesi çok büyük bir hatadır. Köyümüze rüzgâr batıdan estiği için gaminilerden çıkacak olan duman köyü çok ciddi etkileyecek. Gaminilerin bu bölgeye taşınmasına şiddetle karşıyız. Ülkede yapılacak onca yer varken niye buraya yapmak istiyorlar ki?

Maronitlere köylerini geri verecekler diyorlar. Ancak gaminilerin yapılması istenen yer eski Maronit köylerine çok yakındır. Maronitler köylerini geri aldıklarında gaminilerden çıkacak olan dumandan daha fazla etkilenecekler.

Tarlalara atılan tavuk pisliklerinden dolayı zaten silarga kokusu çekiyoruz. Bunun üzerine birde gamini kokusu çekersek hiç nefes alamayacağız. Ayrıca köyümüzde kanser olan kişi sayısında ciddi bir artış yaşanıyor. Gaminilerden dolayı da kanser sayısı daha fazla artacak. ODTÜ ve Kalkanlı gaminileri kendi bölgelerinde kabul etmedi. Biz niye bunu kabul edelim ki? Onlar can da biz patlıcan mıyız?

Hüseyin Küçük:

banner134

Gaminilerden çıkan duman köyümüzü etkileyecek. Köyün yüzde 80’i zaten kanser hastasıdır. Eğer gaminileri de buraya yaparlarsa, köyün tamamı kanser olacak. Köyümüzde zaten birçok inşaat şantiyesi var. Oralardan çıkan tozlardan zaten çok fazla etkileniyoruz. Buna bir de gaminilerden çıkacak olan duman eklenirse köyde yaşayamayacak duruma geleceğiz. Başımıza birde gamini belası çıktı. Bizi öldürmek mi istiyorlar?

Biz tüm bu nedenlerden dolayı gaminilerin buraya yapılmasına şiddetle karşıyız. Eğer gaminileri buraya yaparlarsa kan gövdeyi götürecek.

Ziya Özkoşar:

Köyümüzde birçok mandıra ve fabrika var. Fabrikalardan çıkan tozdan dolayı zaten çok kötü mağdur oluyoruz. Bunun üzerine birde gamini dumanı çekemeyiz. Biz tüm bunları yaşarken bir de gamini dumanı çekersek köyde yaşayamayacak hale geleceğiz. Gaminileri buraya yapacaklarsa en azından bize başka bir yer göstersinler de göç edelim. Böyle rezillik olamaz. Biz gaminilere şiddetle karşıyız.

 

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 09:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75