Kredi faizlerinin düşürülmesi için Başbakan'a öneri sunulacak

banner37

Altı kooperatifin oluşturduğu Kooperatif Hareketi, kooperatifleri desteklemek için fon oluşturulması ve kriz dönemlerinde zorunlu karşılık yüzdelerinin yüzde 20’den 10’a düşürülmesini istiyor.

Kredi faizlerinin düşürülmesi  için Başbakan'a öneri sunulacak
banner8

Ceren ÖZBİL

Türkiye Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesi nedeniyle kredi faizlerini de artırmak zorunda kalan kooperatiflerin uyguladığı faiz oranlarının düşürülmesi için düğmeye basıldı.

Başbakan, bir süre önce Merkez Bankası önünde eylem yaparak devletten destek isteyen Kooperatif Hareketi’nde bu faiz oranlarının düşürülebilmesi ile ilgili öneri istedi.

DAÜ-Koop, Li-Koop, ÖYAK, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi, ME-Koop ve Mez Koop, kooperatiflerinin bir araya gelmesiyle oluşturulan Kooperatif Hareketi, 6 maddelik bir liste hazırladı.

Söz konusu listenin içerisinde bulunduğumuz bu hafta içinde kooperatifler tarafından incelenip, önümüzdeki hafta da başbakana sunulması bekleniyor.

Bu öneriler arasında kooperatifleri desteklemek için bir fon oluşturulması ve kriz dönemlerinde bankalar gibi kooperatiflerin de zorunlu karşılık yüzdelerinin yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmesinin yer alıyor.

KIBRIS Gazetesi’ne konuşan Kooperatif Hareketi Başkanı ve Öğretmenler Yardımlaşma Kooperatifi (ÖYAK) Başkan Yardımcısı Ozan Çoli, özel ve şube bankaları ile kooperatiflerin yapısının çok farklı olduğunu anlattı.

Çoli, kooperatiflerin azalan bakiye olarak çalıştığını ve yüzde 24 gibi görünen faizlerin aslında yansımasının yüzde 12 olduğunu belirtti.                                                                                                                                

 

Çoli: Hukuksal mücadelece birliktelik için kurduk

Çoli, DAÜ-Koop, Li-Koop, ÖYAK, Kıbrıs Türk Öğretmenler Kooperatifi, ME-Koop ve Mez Koop olarak yani altı kooperatif olarak bir araya geldiklerini ve kooperatiflerin sorunlarını çözmek için Kooperatif Hareketi’ni kurduklarını anlattı.

Bu altı kooperatifin ülkedeki en büyük ölçeğe sahip kooperatifler olduğunu söyleyen Çoli, hareketi kurmalarındaki amacın ise kooperatifler arasında yardımlaşmayı sağlayıp, hukuksal alışverişte bulunmak olduğunu belirtti.

Çoli, ilk olarak toplumsal olaylara odaklandıklarını ve kooperatiflerin bağlı olduğu mukayyitlik ile Kooperatif Merkez Bankası ile ilişkileri güçlendirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

“Kooperatif Merkez Bankası’nın kooperatiflere devri için yasal süreç başlatıldı”

Çoli, ilk olarak Kooperatif Merkez Bankası’nın kooperatiflere devredilmesi için çalışmalar başlattıklarını ve konuyu mahkemeye taşıdıklarını söyledi.

Kooperatif Merkez Bankası’nın 1980’li yıllarda kooperatiflerin elinden alınarak devlete devredildiğini kaydeden Çoli, diğer bankalar için Merkez Bankası ne ise Kooperatif Merkez Bankası’nın da kooperatifler için o anlama geldiğini ifade etti.

banner134
“Denetim Kooperatifi kuruldu”

Çoli, şu anki Başbakan döneminde Kooperatif Şirketler Mukayyitliği’ne ciddi bir denetim ve gözetim geldiğini söyledi ve kooperatiflerin daha yoğun, süratli ve etkili denetiminin sağlanması amacıyla bir “Denetim Kooperatifi” kurulduğunu belirtti.

Ozan Çoli, bunun kooperatiflerin denetlenmesi adına çok ciddi bir adım olduğunu kaydetti.

 

“Krediler konusunda en doğru sistem kooperatiflerde”

Çoli, krediler konusunda tüketiciye en iyi alternatifi sunanın kooperatifler olduğunu belirtti ancak bu konuda yanlış bilgiler nedeniyle halkın farklı düşündüğünü söyledi.

Kooperatiflerin azalan bakiye ile çalıştığını ifade eden Çoli, azalan bakiye yönetiminde, faiz oranları her ne kadar yüzde 24 ya da 23 görünse de tüketiciye yansımasının yüzde 12 ile 13 arasında olduğunu belirtti.

Çoli, bu sistemde bir yıl anaparadan düşüldüğünü kaydetti ve diğer bankaların uyguladığı sistemde tüketicinin önce faizi ödediğini belirtti.

 

“Faiz mağdurlarının yaşadığı sorunları çözmek için çalışıyoruz”

Çoli, faiz artışı nedeniyle yaşanan sorunları çözmek için Merkez Bankası önünde eylem yaptıklarını ve eylemden sonra da Başbakan’ın kendileri ile görüştüğünü belirtti.

Yapılan görüşmede başbakan ile mutabakata vardıklarını ifade eden Çoli, başkanın kendilerinden detaylı ve net bir öneri listesi istediğini kaydetti.

Çoli, söz konusu listeyi hazırladıklarını ve bu hafta kooperatiflerin görüşüne sunduklarını ardından da önümüzdeki hafta başbakana ileteceklerini belirtti.

 

“Kooperatiflerin yapısı ile bankaların yapısı çok farklı”

Çoli, bu öneri listesinde kooperatifleri desteklemek için bir fon kurulması ve kriz dönemlerinde bankalar gibi kooperatiflerin de zorunlu karşılık yüzdelerinin yüzde 20’den yüzde 10’a düşürülmesinin yer aldığını ifade etti.

Ozan Çoli ayrıca bu listede şube ve özel bankaların KKTC’de yatırılan mevduatların Türkiye’ye gönderildiği bilgisinin de yer aldığını belirterek, bunun da krize neden olduğunun hatırlatıldığını söyledi. Çoli şu şekilde konuştu:

“Şu anda birçok özel banka faizleri artırmaya başladı. Bunu duyuyoruz. Bu nedenle kooperatiflere yapılan suçlamalar doğru değildir. Zaten özel bankalara destek olan bir Merkez Bankası var. Bu kriz döneminde Merkez    Bankası özel bankaların zorunlu karşılık yüzdelerini yüzde 7’lere kadar düşürdü. Bu karşılık yüzdeleri bankaların Merkez Bankası’na yatırdığı paradır. Yani yüzde 20 olan bu oran yüzde 7’ye çekildi. Sunacağımız öneriler arasında bize de bu şansın verilmesini istiyoruz. Belli bir süre kooperatiflerin de karşılık yüzdeleri yüzde 10’a çekilebilir. Ayrıca yine bankalarda olduğu gibi kooperatifler için de bir fon kurulmalı ve kriz dönemlerinde bu fon kullanılmalı”.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2018, 09:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75