banner6

Kredi kartı borcunu zamanında ödeyemeyen yandı

banner37

Kredi kartı borcunu  zamanında  ödeyemeyen yandı
banner150 banner151 banner143

Ahmet UÇAR

   Hayat pahalılığı karşısında ay sonunu zor getiren ve kredi kartlarına eğilim gösteren vatandaşları nisan ayından itibaren kötü bir sürpriz bekliyor.

   TL türünden kredi kartı işlemlerinde gecikme faizinin önümüzdeki aydan itibaren yüzde 1,50 yerine yüzde 2 olarak uygulanması bekleniyor.

   KKTC Merkez Bankası, 28 Şubat 2022’de TL cinsinden kredi kartı işlemlerinde gecikme faiz oranını yüzde 2 olarak belirledi ve kararın 1 Mart 2022’den itibaren yürürlüğe gireceğini açıkladı ancak Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu, halkın alım gücünün düşmesi gibi ekonomik sebeplerle aldığı tavsiye kararı sonucu bankalara aylık gecikme faizini, nisan ayına kadar yüzde 1,50 oranında uygulamaya devam etmesi yönünde duyuruda bulundu.

   Nisan ayından itibaren mevcut düzenlemeye göre serbest şekilde hareket edebilecek bankaların gecikme faiz oranını yüzde 1,50’den yüzde 2’ye çıkarması bekleniyor.

   KIBRIS’a konuşan Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal,  “Merkez Bankası tarafından gecikme faiz oranı yüzde 2 olarak belirlenmiş olsa da, ekonomik zorluklar nedeniyle alınan tavsiye kararları doğrultusunda tüm bankalar akdi faiz oranı olan yüzde 1.50’yi nisan ayına kadar uygulanacak. Nisan ayından sonra bankalar Merkez Bankası’nın açıkladığı oranlara göre hareket etmekte serbest olacak” dedi.

Önal: Hesaplamalar yapıldı

   Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Başkanı Olgun Önal, 58/2014 sayılı Banka ve Kredi Kartları Yasası'nın 12. maddesi çerçevesinde kredi kartları için uygulanacak akdi ve gecikme faiz oranlarının KKTC Merkez Bankası tarafından hesaplandığını belirterek, bunun 3 ayda bir duyurulduğunu kaydetti.

   Yasaya göre, Türk Lirası kart işlemlerinde uygulanacak akdi faiz oranı tüketici kredilerinde uygulanan faiz oranlarının ağırlıklı ortalamasının 1.5 katı olarak belirlendiğini dile getiren Önal, gecikme faizinde ise hesaplanan akdi faizin 0.5 puan fazlası olarak dikkate alındığını ifade etti.

   Merkez Bankası’nın düzenli şekilde yasa gereği hesaplamaları yaptığına ve bunu duyurduğuna işaret eden Önal, bu çerçevede, 28 Şubat 2022 tarihinde, 1 Mart 2022 tarihinden itibaren uygulanacak akdi ve gecikme faizlerinin ilan edildiğini hatırlattı.

   Önal, Kuzey Kıbrıs Bankalar Birliği Yönetim Kurulu olarak yaşanılan ekonomik zorluk nedeniyle aldıkları tavsiye kararıyla 1 Aralık 2021 ile 31 Mart 2022 tarihleri arasında akdi faiz ile gecikme faizinin aynı oran olarak dikkate alınması tüm bankalara duyurduklarına dikkat çekti.

   Önal, 1 Nisan 2022 tarihine kadar, Merkez Bankası tarafından gecikme faiz oranının yüzde 2 olarak belirlediğini ancak kendilerinin tavsiye kararları doğrultusunda tüm bankalarca akdi faiz oranını yüzde 1.5 olarak uygulanmaya devam ettiğini açıkladı.  

   Önal, gecikme faizinin yasadaki hesaplama yöntemi kullanılarak belirlendiğini söyleyerek, süresi içerisinde ödenmeyerek geciken kart borçları için uygulandığını vurguladı.  Önal, bankaların 1 Nisan’dan itibaren ise düzenlemelere uygun şekilde faizleri uygulama konusunda serbest olacağının altını çizdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110