Kriminal suçlar başlayacak

banner37

Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, Lefkoşa Surlariçi’ne yapılan yardımların adaletsiz dağıtıldığını ve kendi mahallesine hiç yardım gitmediğini belirterek, neredeyse tüm sakinleri şu anda evde oturan bölge için acilen önlem alınmasını istedi:

banner87
Kriminal suçlar başlayacak
banner90
banner8

“SUÇLARIN ÖNÜNÜ ALAMAYACAKSINIZ”… Özellikle Lefkoşa’nın Surlariçi bölgesi için acilen bir kriz masası kurulup, burada yaşayan insanlara nasıl yardım yapılabileceğinin planlanması gerektiğini vurgulayan Kafesli Mahallesi Muhtarı Eminoğlu, “30 yıllık muhtar olarak devlet yetkililerine sesleniyorum, biraz daha beklenirse Surlariçi’nde kriminal suçlar başlayacak ve önünü alamayacaksınız” dedi. Eminoğlu, diğer bölgelerde bazı evlerde dükkan açacak kadar yardım malzemesi birikirken, kendi mahallesinde hiç kimseye yardım ulaşmadığını, özellikle Türkiye ve üçüncü dünya ülkelerinden gelen ve şu anda işsiz olan kişilere kimsenin yardım etmediğini söyledi.

“NEDEN BİZİ KİMSE GÖRMÜYOR?”… Kendilerine hiçbir kurum tarafından yardım gelmediğini ve diğer mahallelere yapılan yardımları duyup üzüldüklerini belirten Kafesli mahallesi sakinleri de, “Zorumuza gidiyor. Bizler de çalışamıyoruz ve evdeyiz. Biz üvey evlat mıyız? Bizler de Lefkoşalıyız, neden bizi kimse görmüyor, yardım etmiyor? Belediye çöp almaya bile sokağımıza girmiyor. Muhtarımız büyük uğraşlar verdi bizlere adaletli bir yardım dağıtılsın diye. Artık ona da üzülüyoruz. Milletvekili geldi kapı kapı para dağıttı, şovunu yaptı gitti. Robin Hood geldi, belediye, Kızılay geldi, bizlere uğramadılar bile. Yakındır, elbet oy istemeye gelecekler, o zaman görüşeceğiz” diyerek sitem etti.

Funda ÖZSAKINÇ

Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, Surlariçi bölgesinde yapılan yardımların dağıtımının adil olmadığını belirtti ve devletin acilen bir kriz masası kurarak Lefkoşa Surlariçi’nde yaşayan insanlara nasıl yardım yapılabileceğini planlamaması halinde yakında bölgede kriminal suçların başlayacağını ve bu suçların da önünün alınamayacağı uyarısında bulundu.

Kafesli mahallesi sakinleri de muhtarın açıklamalarını destekleyerek, bugüne kadar kendilerine hiçbir kurum tarafından yardım gelmediğini ve diğer mahallelere yapılan yardımları duyup üzüldüklerini belirterek, içinde bulundukları durumdan dolayı sitem etti.

“Önünü alamayacaksınız”

Kafesli Mahallesi Muhtarı Hüseyin Eminoğlu, bulundukları bölge için “Burası Surlariçi, bu bölgenin sakinlerinin maddi durumu Köşklüçiftlik, Kaymaklı gibi değil. Surlariçi’nde yaşayan insanların yüzde 90’ı inşaat işçisi, boyacı, makinist yani emek insanıdır. Özellikle Kafesli Mahallesi sakinleri de daha çok 3. ülke vatandaşları ve şu an hepsi evde, çalışmıyorlar. Ekonomik kriz geldi çattı, Surlariçi suçların yoğun olduğu bir bölge, 30 yıllık muhtar olarak devlet yetkililerine sesleniyorum, biraz daha beklenirse Surlariçi’nde kriminal suçlar başlayacak ve önünü alamayacaksınız” dedi.

“Bölgede yapılan tüm yardımlar fiyasko ile bitti”

Eminoğlu, bakanlığın ciddi tedbirler alması gerektiğini, burada yaşayan insanların gerçek anlamda yaşam mücadelesi verdiğini ve zor günler yaşadıklarını aktardı.

Muhtar Eminoğlu, bu bölgede yapılan tüm yardımların fiyasko ile bittiğini, büyük bir başıboşluk ve plansızlık içerisinde sözde yardımlar dağıtıldığını kaydetti.

Hüseyin Eminoğlu, “Her aklına gelen iş sahibi x muhtara gider ‘yardım edeceğim’ der. O muhtar alır ve canının istediğine verir istemediğine yardım paketlerini vermez. 3. ülke vatandaşlarına hiç kimse bir makarna dahi götürmedi” dedi.

Eminoğlu, belediye arabalarının düzensiz dağıtım yaptığını, birçok insanın yardım paketlerinden çok çok alırken birçok insanın da hiç alamadığını vurguladı.

Eminoğlu, “Birde Robin Hood çıktı market borçlarını ödedi, bir milletvekili geldi 9 kapıya 200’er TL ödedi. Tamamen plansız yardım edildi, rezillik bu” dedi.

“Yardımları kabul etmiyoruz”

Eminoğlu, Kafesli Mahallesi’nde toplamda 180 ihtiyaçlı ve hiçbir yardım alamayan aile olduğunu, Kızılay’ın yardım için arayıp ‘sadece 30 kişiye paket veririz’ dediği için tüm yardımları reddettiklerini ifade etti.

Muhtar,  “Ya benim tüm ihtiyaçlı ailelerime yardım edilir, ya da biz hiçbir yardımı kabul etmiyoruz. Birine verip ötekini dışlayamam” ifadelerini kullandı.

“Mahallem batıyor”

Muhtar Eminoğlu, bu süreçte hükümetin muhtarları devre dışı bıraktıklarını ve önceden tüm muhtarları ciddiye alarak bu işe başlanması gerektiğine dikkati çekti. Bazı muhtarların bireysel ilişkileriyle yardım taleplerinde bulunduklarını ve evlerine stok yapıp istedikleri vatandaşa yardım yapıp istemediklerine yapmadıklarını öne süren Eminoğlu, özellikle Surlariçinde 1 aza ve 2 muhtarın hakkında İçişleri Bakanlığı’na şikâyette bulunduklarını belirtti.

Birçok evde bu işten sonra bakkal dükkânı açacak kadar gıda yardımı olduğunu, başıbozukluk ve düzensizlik ile kimin ne yaptığı bilinmeyen bir dağıtım içerisinde adaletsizliklerle mücadele ettiklerini ifade eden Eminoğlu, “Şu an yaşananlar sadece rezillik, benim mahallem batıyor. Çok çirkin işler dönüyor buralarda, çok çok üzgünüm, Sayın Bakanımız bir dur desin bu işe artık” dedi.

“Oy kullanamayan insanlara yardım yok mu?”

Kafesli mahallesinde yaşayan birçok 3. ülke vatandaşları ile Türkiye’den göçmen gelen insanların bulunduğunu, dolayısıyla oy kullanamadıklarını söyleyen Eminoğlu, yapılan yardımları bile siyaset ve rant olarak kullanmanın zavallılık olduğunu ifade etti ve “Bu insanlar oy kullanamıyor diye mi yardım edilmiyor? Bu nasıl vicdan?” diyerek sitem etti.

“Bizler de Lefkoşalıyız”

Kendilerine hiçbir kurum tarafından yardım gelmediğini ve diğer mahallelere yapılan yardımları duyup üzüldüklerini belirten Kafesli sakinleri, “Zorumuza gidiyor. Bizler de çalışamıyoruz ve evdeyiz. Biz üvey evlat mıyız? Bizler de Lefkoşalıyız, neden bizi kimse görmüyor, yardım etmiyor? Belediye çöp almaya bile sokağımıza girmiyor. Muhtarımız büyük uğraşlar verdi bizlere adaletli bir yardım dağıtılsın diye. Artık ona da üzülüyoruz. Milletvekili geldi kapı kapı para dağıttı, şovunu yaptı gitti. Robin Hood geldi, belediye, Kızılay geldi, bizlere uğramadılar bile. Yakındır, elbet oy istemeye gelecekler, o zaman görüşeceğiz” diyerek sitem ettiler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75