banner6

‘Kripto para yasası’ elzem

banner37

İş İnsanı ve Mühendis Kotak, kripto para konusunda Kuzey Kıbrıs’ta da regülasyon faaliyetlerinin başlaması gerektiğini söyledi:

‘Kripto para yasası’ elzem
banner151

Ali ÇATAL

İş İnsanı ve Mühendis Serhat Kotak, kripto para konusunda KKTC’de de düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi; ‘regülasyonun’ yani düzenleme ve denetimin önemine işaret etti.


Kuzey Kıbrıs’ta da geçtiğimiz haftalarda bir kripto borsasının kurulduğunu hatırlatan Kotak, hem sistemin düzenli işlemesi hem devletin bu faaliyetlerden vergi toplaması hem de haberlere sıklıkla konu olan yatırımcı mağduriyetlerinin yaşanmaması için şimdiden harekete geçilmesi gerektiğini kaydetti.


Müstakil bir kripto para yasasının ‘olmazsa olmaz’ olduğunu vurgulayan Kotak, Türkiye’de dahil olmak üzere pek çok ülkenin bu türden düzenlemelere başladığını hatta bazı ülkelerin, bu konuda sona geldiğini söyledi.


“Kripto varlıkların merkeziyetsiz olması, bu türden bir yatırımı hem çok kârlı hem de ciddi anlamda riskli kılıyor” ifadelerini kullanan Kotak, oluşma riski yüksek yatırımcı mağduriyetlerini ‘başlamadan bitirecek’ bir yasaya ihtiyaç duyulduğunu aktardı.


Kripto para ticaretini yasaklamak yerine, vizyoner bir tavırla regüle etmenin çok daha makul olduğunu da söyleyen Kotak, sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı:


“Kripto para madenciliğini veya ticaretini engellemek zaten mümkün değil. O halde, yapılması gereken de bu yeni yatırım alternatifiyle savaşmak değil; düzenleme ve denetleme mekanizmalarını kurarak hem mağduriyet yaşanmasını engellemek hem de devletin vergi toplamasını sağlamak. Bu bağlamda, müstakil bir kripto para yasası, KKTC için de elzem.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110