banner6

Kriz hükümeti

banner37

Kriz hükümeti
banner150 banner151 banner143

Ahmet KARAGÖZLÜ

   Bir bakan değişikliği için 59 günde bozulduktan sonra yeniden kurulan Ulusal Birlik Partisi-Demokrat Parti-Yeniden Doğuş Partisi koalisyonu, yeni kabineyi 25 Nisan’da önce Cumhurbaşkanı’na ardından da Meclis’e sundu.

   Hükümetin istifa sürecinde yaşananlar hem hükümet ortakları DP ile YDP’de, hem de UBP’nin kendi içinde rahatsızlığa neden oldu.

   UBP-DP-YDP koalisyonu, göreve geleli 5 gün olmadan çatırdamaya başladı. 59 gün süren bir önceki hükümetin şartlı istifasının ardından şimdi de “şartlı ortaklık” ve “şartlı güvenoyu”  ortaya kondu.

   UBP Genel Başkanı, Başbakan Faiz Sucuoğlu’nun aldığı bazı kararları eleştiren UBP’li vekiller, tepkisini sosyal medya hesaplarının yanı sıra dün de sözlü olarak Sucuoğlu’na iletti.

   İki kez kabine değişikliği nedeniyle bozulup yeniden kurulan UBP-DP-YDP koalisyonu için üçüncü kez adım atılırken, DP ile YDP bu kez temkinli davranarak ortaya “100 günlük şartname” koydu.

   Hükümet ortakları DP ile YDP, UBP içinde yaşanan sıkıntıların hükümet çalışmalarını etkilemesinden oldukça rahatsız. “Biz icraat yapmak istiyoruz. Bu nedenle 100 gün içinde yapılması gerekenleri listeledik, taahhüt istiyoruz” diyen DP ile YDP, güven oylaması için Başbakan Sucuoğlu’nun söz konusu eylem planını imzalaması şartını ortaya koydu.

   Muhalefetin protesto edip katılmadığı hükümet programı görüşmesi dün yapıldı, kimsenin söz almaması üzerine toplantı 6 dakikada tamamlandı. Hükümetin güven oylaması için Meclis Genel Kurulu yarın toplanacak.

UBP’li bazı vekiller,

Sucuoğlu’na sitemlerini iletti

   Başbakan Sucuoğlu dün iki kritik toplantıyı ardı ardına yaptı.

   Meclis Genel Kurulu sonrası UBP Meclis Grup toplantısına geçen vekillerin gündemi güven oylaması oldu.

   UBP içerisinde yaşanan sorunlar ve kırgınlıklar nedeniyle hükümetin güvenoyu alıp alamayacağı yönündeki soru işaretleri henüz ortadan kalkmadı. Başbakan Sucuoğlu “böyle bir sıkıntı olmaz” dedi ancak UBP içindeki kulisler krizin sürdüğünü ve sürecin kritik bir aşamada olduğunu belirtti.

   UBP Meclis Grup toplantısı yaklaşık 4 saat sürdü.

   Toplantıda bazı vekiller, Sucuoğlu’na sitemlerini dile getirdi. Vekillerin, hükümetin istifa kararından duyduğu rahatsızlığı ve güven oylamasında yaşanabilecek olası sıkıntılara dikkat çektiği öğrenildi.

   Güvenilir kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, UBP’li bazı vekiller UBP-DP-YDP hükümetinin 20 Nisan 2022’de istifasının sunulacağı konusunda bilgi sahibi değildi. Bazı vekiller, UBP Genel Başkanı Faiz Sucuoğlu’nun “tek başına hareket etmesinden” duyduğu rahatsızlığı, dünkü toplantıda sözlü olarak gruba iletti.

   UBP’li bazı milletvekillerin, güven oylaması konusunda da endişelerinin olduğunu kaydeden UBP’li kaynaklar, yaşanan süreçle ilgili atılması gereken adımlar konusunda da Sucuoğlu’na öneri sunduklarını belirtti.

DP ile YDP’den bir şart daha: Eylem

planı imzalanmazsa güvenoyu yok

   UBP grup toplantısının ardından Başbakan Sucuoğlu, bu kez “100 günlük şartname ve güven oylaması” gündemiyle Turizm Bakanlığı’nda toplantı yapan hükümet ortakları DP Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu ile YDP Genel Başkanı, Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı’yla bir araya geldi.

   Ataoğlu ile Arıklı’nın toplantıda “icraat yapmak istiyoruz” sözünü Sucuoğlu’na bir kez daha ilettiği, güven oylaması öncesi de 100 günlük eylem planını imzalaması şartını ortaya koyduğu öğrenildi.

   Sucuoğlu’nun DP ile YDP’nin hükümete girmeden önce sunduğu taslak halinde olduğu belirtilen şartnameye bugün veya yarın sabah Meclis Genel Kurulu toplantısı öncesi imza koymaması durumunda ortakların güven oylamasına katılmama ihtimali olduğu iddiası da gündeme geldi.

  

Güven oylaması tehlikede

   Hükümetin güven oylaması ortakların ve UBP’li bazı vekillerin kırgınlıkları nedeniyle tehlikeye girdi.

   Hükümetin güven oylamasında salt çoğunluğun yarısından bir fazla, yani 26 oy alması gerekiyor.

   Hükümetin Meclis’teki toplam vekil sayısı 24’ü UBP, 3’ü DP, 2’si de YDP’den olmak üzere toplam 29.

   UBP içinde Başbakan Sucuoğlu’na kırgınlıkları olduğu bilinen UBP’li vekiller İzlem Gürçağ Altuğra ile Sunat Atun’un güven oylamasındaki tavrı merakla bekleniyor.

   Başbakan tarafından görevden alınmak istenen, alınamayınca da hükümetin istifası sonrası yeniden kurulan hükümetin kabinesinde yer almayan UBP’li vekil, Maliye eski Bakanı Sunat Atun, sessizliğini koruyor.

   Daha önce kabinede yer alacağı sözü verilen ancak yer almayan UBP’li vekil İzlem Gürçağ Altuğra ise, birkaç gün önce sosyal medya hesabından “Aldatılan tertemiz yürekler, dalga geçilen asil insanlar ve sömürülen duygular… Faturasız kalamaz ki, alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste” paylaşımını yapmıştı.

   Atun ile Altuğra’nın güven oylamasına katılmaması veya ret oyu vermesi halinde 29 olan oy sayısı 27’ye düşüyor.

   UBP’li vekil Özdemir Berova ise Avrupa Konseyi Parlamenter Asamblesi (AKPA) Genel Kurulu toplantısı için Strazburg’ta bulunuyor. Berova’nın bu akşam yurda döneceği belirtildi. Berova’nın ülkeye gelişinin gecikmesi ve yarın yapılacak güven oylamasına katılamaması halinde sayı 26 vekile düşüyor.

Arıklı: Güven oylamasından önce

100 günlük eylem planı imzalanacak

   Yeniden Doğuş Partisi (YDP) Genel Başkanı, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Erhan Arıklı, hükümette çatlak olmadığını, ancak ülkede çözülmesi gereken birçok sorunun olduğunu ifade etti.

   Arıklı, 59 gün süren bir önceki hükümette oluşan krizinin UBP içerisinde çıkan bir sorundan kaynaklandığını belirterek, “Ülkenin sorunları ortada, bu sorunları ortadan kaldıracak bir hükümete ihtiyacımız var” dedi.

   KKTC’de yaşanan sorunların çözümü için bir yol haritası çizilmesi gerektiğini ve bu yol haritasını çok ince noktalara varıncaya kadar konuşmak zorunda olduklarını belirten Arıklı, “Neticede dikensiz bir gül bahçesinde değiliz” dedi.

   Arıklı, hükümetin devam edeceğini belirterek güven oylamasından önce 100 günlük eylem planının imzalanacağını söyledi.

Ataoğlu: Krizin büyüğü küçüğü olmaz

   Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, DP ve YDP’nin birlikte ortaya koyduğu 100 günlük şartnameyle ekonomin nasıl düzeltilebileceğine yönelik çalışma yaptıklarını söyledi.

   Ataoğlu, söz konusu çalışmayı Başbakan Faiz Sucuoğlu’yla paylaştıktan sonra Sucuoğlu’nun bu çalışmayla ilgili Bakanlar Kurulu’na bilgi verdiğini ifade etti.

   Şartnameyle ilgili diğer Bakanlardan zenginleştirici bilgi akışı sağlanması durumunda şartnameyi yarın duyuracaklarını belirten Ataoğlu, şöyle devam etti:

   “Krizin büyüğü küçüğü olmaz, kriz krizdir. Şu anda yapmış olduğumuz çalışma mevcut krizin ortadan kalkması içindir.

   DP ve YDP olarak bizim ortaya koyduğumuz bir kriz yok. Bizim ortaya koyduğumuz, ülke ekonomisinin kalkınmasıyla ilgili alınması gereken önlemlerdir. Onun dışında herhangi bir şey yok.”

Fotoğraflar: Özmen YILANCILAR

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110