banner6

Krizin aşılması için adım atıldı

banner37

KTTO ve KEBE girişimiyle Cumhurbaşkanı Akıncı, DİSİ Başkanı Neofitu ve her iki odanın başkanı Cumhurbaşkanlığı’ndaki yemekte buluştu.

Krizin aşılması için adım atıldı
banner151 banner143

Emine DAVUT YİTMEN

Kıbrıs müzakerelerinde yaşanan kriz nedeniyle iki taraf arasında kesintiye uğrayan diyaloğun yeniden başlaması için, Kıbrıs Türk Ticaret Odası (KTTO) ve Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası (KEBE) ilk adımların atılmasını sağladı.

Cumhurbaşkanlığında her iki Oda’nın devreye girmesiyle geçtiğimiz salı akşamı düzenlenen yemekte, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, DİSİ Başkanı Averof Neofitu, KTTO Başkanı Fikri Toros ve KEBE Başkanı Phidias Pilidis bir araya geldi. Yemek, basına kapalı olarak gerçekleştirildi.

KIBRIS’a konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Toros, KEBE Başkanı Pilidis ile birlikte, bu diyaloğun gerçekleşmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını, böyle bir rol üstlenmekten ve bu diyaloğu başlatmış olmaktan memnun olduklarını söyledi.

Toros, müzakereleri krize sokan ENOSİS Plebisiti’ni anma kararıyla ilgili olarak Rum tarafının, Kıbrıs Türk tarafını tatmin edecek düzenlemeler yapması gerektiğini belirterek, DİSİ’nin bu konuda özel bir rolü olduğunu, Neofitu ile Cumhurbaşkanı Akıncı’nın diyaloğunun, soruna tatmin edici bir çözüm bulunması için yararlı olacağının düşünüldüğünü aktardı. Toros, kendisinin KEBE Başkanı Pilidis ile birlikte söz konusu diyaloğun gerçekleşmesine katkıda bulunmaya çalıştıklarını anlattı.

Neticede diyaloğun amacına ulaştığını düşünen Toros, DİSİ Başkanı Neofitu’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’yı anladığını dile getirdi. Toros, Rum Meclisi’nin Kıbrıs Türk tarafının beklentisi doğrultusunda bir karar alması yönündeki dileğini ifade ederek, DİSİ’nin oylarının bunun için yeterli olmadığını AKEL’in de katkıda bulunması gerektiğine dikkat çekti.

“Anlaşmazlıklar bütünlüklü olarak ele alınmalı”

Müzakerelerde siyasi eşitlik, dönüşümlü başkanlık, kararlara etkin katılım gibi birtakım anlaşmazlıkların bulunduğu bilgisinin kendilerine de geldiğini belirten Toros, tüm bu anlaşmazlıkların bütünlüklü olarak ele alınmasını sağlayacak bir yöntem geliştirilmesinin yararlı olacağını vurguladı.

Toros, çözümden sonra Türk vatandaşları için talep edilen dört özgürlükler konusunda ise adada Türkiye -Yunanistan dengesinin korunması gerektiğini söyleyerek, Kıbrıs ve Yunanistan, AB üyesi olduğu için bu dengenin Yunanistan lehine bozulduğunu, dolaysıyla dengenin yeniden kurulmasının önemine işaret etti.

Neofitu: Görüşme iyi bir atmosferde geçti

Öte yandan, Neofitu dün basına yaptığı açıklamada, görüşmenin iyi bir atmosferde geçtiğini kaydederek, görüşmede ağırlıklı olarak Kıbrıs sorununun konuşulduğunu belirtti. Neofitu, DİSİ ve Güney Kıbrıs’ın düşüncelerinde bir değişiklik olmadığını ve iki toplumlu, iki bölgeli federal bir Kıbrıs için çaba göstermekten vazgeçmediklerini kaydetti.

Toros sorularımızı cevapladı

KTTO Başkanı Toros konuyla ilgili olarak sorularımızı cevaplarken, diyaloğu başlatmış olmaktan memnun olduğunu söyledi. Toros’un sorularımıza verdiği cevaplar şöyle:

SORU: Geçtiğimiz salı gecesi, Cumhurbaşkanı Akıncı ile DİSİ Başkanı Averof Neofitu’nun bir araya gelmesine yardımcı olduğunuza dair haberler var. Bu haberler gerçeği yansıtıyor mu? Bu buluşmanın ve sizin çabalarınızın amacı nedir?

TOROS: Evet, geçtiğimiz salı gecesi cumhurbaşkanlığında böyle bir yemek oldu. Bilindiği gibi müzakereleri krize koyan bir sorun vardır. Bu sorunun aşılabilmesi için ENOSİS Plebisiti’ni anma kararı ile ilgili Kıbrıs Türk tarafını tatmin edecek düzenlemeler yapılması, bu kararın etkilerinin ortadan kaldırılması gerekmektedir. Bunu yapması gereken Kıbrıs Rum tarafıdır ve DİSİ’nin bu konuda özel bir rolü olacağı açıktır. Sayın Neofitu ile Cumhurbaşkanı’nın diyaloğu, soruna tatmin edici bir çözüm bulunması için yararlı olacağı düşünülmüştür. KEBE Başkanı Sayın Pilidis ile birlikte, bu diyaloğun gerçekleşmesine katkıda bulunmaya çalıştık. Böyle bir rol üstlenmekten ve bu diyaloğu başlatmış olmaktan memnunuz...

“Neofitu, Sayın Akıncı’yı anladı”

SORU: Müzakereler ile ilgili krizin aşılması konusundaki beklentiniz nedir? Neofitu’nun Cumhurbaşkanı Akıncı’nın tutumunu anladığını söyleyebilir misiniz?

TOROS: Bence bu diyalog amacına ulaşmış ve DİSİ Başkanı Cumhurbaşkanı Akıncı’yı anlamıştır. Dileğim, Kıbrıs Rum Meclisi’nin beklentimiz doğrultusunda bir karar almasıdır. DİSİ’nin oyları bunun için yeterli değildir. Buna AKEL’in de katkıda bulunması gereklidir. İki parti her ne kadar rakip durumda olsalar da bu konuda işbirliği yapmalarını umuyorum.

SORU: Müzakerelerin devam etmesi sağlansa dahi, sonuç alıcı olamayacağı, çünkü bu süreçte çok daha önemli başka sorunların da ortaya çıktığı ileri sürülüyor. Örneğin, çözümden sonra Türkiye vatandaşlarına dört özgürlüğün sağlanması talebine Rum tarafı kesin olarak karşı çıkıyor. Müzakerelerin başlaması halinde sonuca ulaşma konusunda umutlu musunuz? Özellikle dört özgürlükler sorununun varlığına karşın bu umudunuzu nasıl izah edebilirsiniz?

TOROS: Müzakerelerde, birtakım anlaşmazlıklar olduğu yapılan açıklamalarla bilgimize gelmektedir... Türk tarafının siyasi eşitlik konusundaki beklentilerinin henüz karşılanmadığı da bilinen bir gerçektir. Dönüşümlü başkanlık, kararlara etkin katılım konularındaki haklarımızın teslim edilmesi asgari beklentilerimizdir. Tüm bu anlaşmazlıkların bütünlüklü olarak ele alınmasını sağlayacak bir yöntem geliştirilmesi yararlı olacaktır.

Türk yurttaşlarına dört özgürlüklerle ilgili olarak sağlanacak hakların da bu çerçevede daha kolaylıkla çözümlenebileceğini düşünüyorum ama bunun özellikle Kıbrıslı Türkler bakımından taşıdığı önemi de vurgulamak isterim.

Kıbrıslı Türkler olarak bizim Türkiye ile çok özel ticari ilişkilerimiz ve ekonomik bağlarımız vardır. Biz, bu bağlar sayesinde hayata tutunuyor, ekonomik ve siyasi güvenliğimizi hissediyoruz. İthalat ve ihracatımızı Türkiye ile çözüyor, iş gücü ihtiyacımızı Türkiye’den sağlıyor, Türkiye vatandaşlarına tatil satıyoruz. Üniversitelerimizde çoğunlukla Türkiye yurttaşı öğrenciler eğitim görüyor. Tüm bunları dikkate aldığımızda, Kıbrıs ile Türkiye arasındaki ekonomik ilişkileri sadece Gümrük Birliği anlaşması ile sınırlamayı kabul edemeyiz. Biz, bu bağın kopmasına fırsat vermeyiz ve vermeyeceğiz.

Üstelik adada Türkiye-Yunanistan dengesinin korunması gerekiyor. Kıbrıs ve Yunanistan, AB üyesi olduğu için bu denge Yunanistan lehine bozulmuştur. Bu dengenin yeniden kurulmasını sağlamak bakımından da bu konunun ele alınması ve çözüme kavuşturulması gerekmektedir.

SORU: Bunca çabaya karşın, Kıbrıs sorununa yakın bir süre içinde çözüm bulunamaması durumunda ne olacak? Kıbrıs Türk ekonomisi çeşitli sorunlarla karşı karşıya ve siz de bu sorunlar konusundaki görüşlerinizi kamuoyu ve hükümet ile sürekli olarak paylaşıyorsunuz. Çözümsüzlük durumunda yapılması gerekenler nelerdir?

TOROS: Aslında çözüm veya çözümsüzlük durumunda bizlerin yapması gerekenler büyük oranda benzerdir. Reformları gerçekleştirmek, ekonomi odaklı siyasi vizyon geliştirmek, Türkiye ile olan ekonomik, sosyal ve siyasal bağlarımızı güçlendirmek ve üretken hale getirmek her iki koşulda da mutlaka yapmamız gereken işlerdir.

Yakın geçmişte açıkladığımız iki belgede, Rekabet Edebilirlik Raporu ile Türk Lirası’nın değer kaybına karşı yapılması gerekenlere ilişkin hazırladığımız raporda, bunları pratik olarak da sıraladık.

 

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2017, 10:13
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104