banner6

Ksilafagu'daki kuşatma sona erdi

banner37

Larnaka’ya bağlı Ksilafagu köyünde sakin bir grup Kıbrıslı Rum’un, dün, akasya ve okaliptüs ağaçlarını kesen İngiliz askerlerinin etrafını çevirerek protesto etmesi, bugünkü Kıbrıs Rum gazetelerde ön sayfalarda ve geniş yer aldı.

Ksilafagu'daki kuşatma sona erdi
banner151 banner143

Alithia gazetesi, köy sakinlerinin dün sabah, 300 kadar İngiliz üssü askerinin bölgedeki ağaçları kestiğini fark ettiğini ve bunun üzerine alanı kuşattığını; köy muhtar ile üs komutanının istişarelerinin ardından “kuşatmanın” son bulduğunu yazdı.

Gazete, Ksilafagu Muhtarı Tasos Anglogallos’un, 250 İngiliz askerinin 15 kamyonla bölgeye gittiğini ve akasya, okaliptüs gibi ağaçları kesmeye başladığını; durumu fark eden yaklaşık 800 köy sakininin de bölgeye giderek, İngiliz askerlerinin bulunduğu alanı kuşattığını söylediğini kaydetti.

Haberde, İngiliz Üs makamlarının, iki yıldan beridir, söz konusu bölgenin, pulyaların yasa dışı avlanması için tuzakların kurulduğu bölge olduğu gerekçesiyle akasya ağaçlarının kesilmesine karar verdiği de anımsatıldı.
Habere göre Ksilafagu köyündeki olay, Anglogallos ile İngiliz Üs Komutanı arasındaki istişarelerin ardından öğle saatlerinde sona erdi ve İngiliz askerleri serbest bırakıldı.

Gazete, İngiliz Üsleri’nden yapılan açıklamada ise, köy sakinlerinin eyleminin yasa dışı olduğunun ve bölgede güvenlik gerekçesiyle yapılan temizlik çalışmalarına devam edileceğinin ifade edildiğini yazdı.

İngiliz Üsleri, bölgede atış alanı bulunduğunu ve ağaçların, görüş açısını daraltmasından dolayı tehlike oluşturduğunu da belirtti.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2016, 12:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104