banner6

KTEZO çalışmalarını hızlandırdı

banner37

KTEZO çalışmalarını hızlandırdı
banner90
banner99

Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Odası Genel koordinatörü Hürrem Tulga, sanayi bölgeleri hakkında yaptığı açıklamada, sanayi bölgelerinin yıllarca atıl durumda ve sorunları ile baş başa bırakıldığını belirterek, sorunların çözümü için yeni bir Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) Yönetim Kurulu oluşturulduğuna vurgu yaptı. OSB Yönetim kurulunda Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar odası temsilcileri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası temsilcileri, Kıbrıs Türk Sanayi Odası temsilcileri, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve bakanlık ile ilgili daire temsilcilerinin yer aldığını ve Organize Sanayi Bölgelerinin sorunlarını belirleyip adımlar atmaya başladığını belirtti. Tulga ‘’Bakanlar Kurulundan onay alarak Resmi Gazetede yayımlanıp yürürlüğe giren Organize Sanayi Bölgeleri Yasası gereği tüzükler de yapılmaya başlandı. Bugüne kadar OSB yasası altında OSB Bölge Kurulları Tüzüğü ve kriterleri ile OSB Kira tüzüğü ile kriterleri hazırlanıp Bakanlar Kurulundan onay alıp yürürlüğe girmiştir. İlk adım olarak, OSB Yönetim Kurulunun öncelikle kendisine yardımcı olacak olan Bölge Organize Sanayi Bölgeleri yönetim kurullarının oluşturulması için bu tüzük çerçevesinde bölge organize sanayi bölgeleri yönetim kurullarının üyeler arasından yapılacak seçimle göreve gelecek. Böylece sorunların çözümünde daha etkili adımlar atılabilecek’’. 
Organize Sanayi Bölgeleri yönetim kurulu düzenli olarak toplantılarına devam etmekte olup bugüne kadar yedi defa toplanmıştır. Bir kez gündemsiz, altı kez de gündemli olarak toplanan OSB Yönetim kuruluna KTEZO olarak düzenli bir şekilde gündemlerle ilgili olarak görüş bildirip katkıda bulunduklarını belirten Hürrem Tulga, çalışmaların artan bir hızla devam ettiğini sözlerine ekledi. 
Tulga İlk defa oluşturulan OSB Yönetim Kurulu ve ayrıca seçimle oluşturulacak olan bölge organize sanayi bölgeleri yönetim kurulları, tüm organize sanayi bölgeleri sorunları ve işleyişi ile ilgili daha programlı ve yapılandırılmış bir yönetim modeli ile sorunlara çözüm arayacağına vurgu yaparak, eksik olan tüzük ve kriterlerin de sırası ile yapılmakta olduğunu anlattı. 
Tulga sözlerini şöyle tamamladı. ‘’Bu çalışmalara Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar odasının iki temsilcisi ile katkı koyuyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri Yönetim Kurulunda görev alan diğer oda ve temsilcileri ile bakanlık yetkililerine teşekkür ederiz.  Kısa bir süre içinde daha organize ve etkili bir yönetim modeli ile sorunlara sırası ile çözümler getirilebileceğine inanıyoruz.  KTEZO bu çalışmaların ne kadar önemli olduğunun farkındadır.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104