banner6

KTMMOB Makina Mühendisleri Odası’ndan ağır araç sürücülerine uyarı

banner37

KTMMOB Makina Mühendisleri Odası’ndan ağır araç sürücülerine uyarı
banner150 banner151 banner143

KTMMOB Makina Mühendisleri Odası, dağda buzlanma ve kar yağma ihtimaline işaret ederek, ağır vasıta sürücülerini uyardı.
Odadan yapılan açıklamada, Beşparmak dağlarının kuzeyinde bulunan yollarda geceleyin buzlanmanın ortaya çıkmasının kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi.
KKTC’de ağır hizmet tipi araçların, aşırı yüklenmeleri ve kötü işletme koşullarında olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Girne–Lefkoşa–Girne yolu da ağır ticari araçların kullanımına kapalı olmasına rağmen, yoğun olarak ve 50 km/saat hız limiti üzerinde ağır yüklü araçlar tarafından kullanılmakta olduğu da görülmektedir.
Ağır araç sürücülerinin, buzlanma ihtimali olan Dağ yolunda düşük hız ve düşük vites ile kullanmaları, Girne–Lefkoşa–Girne yolunun ise yasak olmasına rağmen, üstelik güvenli hız limitinin de üzerinde kullanan araçların ciddi güvenlik zaafiyeti yaratmasını engelleyecek denetim ve kontrollerin yapılması gerekmektedir. Bu denetim ve kontrollerin yanında yüklü kamyonların özellikle rampa inerken ihtiyaç duyulan zamanda ve mesafede durabilmeleri ve trafikte yaratacakları risklerin asgari seviyede olması için2’inci vites ve azami 30 km/saat hızda seyir etmelerinin sağlanması gerekmektedir. Girne–Lefkoşa–Girne yolunun kullanım yasağının da göz önüne alınarak, ağır araç sürücülerinin bu yolu kullanmaları engellenmelidir.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110