banner6

KTOEÖS, asgari ücretin istikrarlı para birimine endekslenmesi çağrısında bulundu

banner37

KTOEÖS, asgari ücretin istikrarlı para birimine endekslenmesi çağrısında bulundu
banner151 banner143

Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Selma Eylem, asgari ücretin yeniden düzenlenip istikrarlı bir para birimine endekslenmesi ve kamuya başlama ücretlerinin yeniden düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Eylem, hükümetin Türk Lirası’nın değer kaybına karşı aldığı tedbirlerin, “çalışanları ve dar gelirlileri rahatlatacak adımlar” olmadığını kaydetti.

Yapılan zamlarla özellikle asgari ücretliler ve 2011 sonrası kamuda işe girenleri açlık sınırı altında yaşama noktasına getirdiğini kaydeden Eylem, kamuya giriş maaşlarını düşüren Kamu Çalışanlarının Aylık (Maaş-Ücret) ve Diğer Ödeneklerinin Düzenlenmesi Yasası’nın kaldırılması ve asgari ücretin yeniden düzenlenmesi ve istikrarlı bir para birimine endekslenmesi gerektiğini savundu.

“Bıçak kemiğe dayandı, hatta kemiği kesmeye başladı”

Hükümet tarafından alınan tedbirlerin “krizin faturasını emekçilerin sırtına yüklemek” anlamında olduğunu kaydeden Eylem, “Halkın dayanacak gücü kalmamıştır. Bıçak kemiğe dayanmış ve hatta kemiği kesmeye başlamıştır. Hükümet siyasi irade ortaya koymalı ve alım gücünü koruyacak tedbirleri ivedilikle almalıdır” dedi.

Selma Eylem, KTOEÖS’ün 29 Ağustos Çarşamba günü saat 10.00'da Cumhuriyet Meclisi önünde eylemsel süreçle ilgili basın açıklaması yapacağını da bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2018, 13:38
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104