banner6

KTÖS: Hükümet Türkiye'nin alt yönetimi gibi davranmayı bıraksın

banner37

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), hükümetin Türkiye’nin alt yönetimi gibi davranmaktan vazgeçip, saatleri Avrupa’ya göre ayarlaması gerektiğini açıkladı.

KTÖS: Hükümet Türkiye'nin alt yönetimi gibi davranmayı bıraksın
banner151

Sendika Eğitim Sekreteri Burak Maviş tarafından yapılan açıklamada, hükümet yetkililerinin yaz saati uygulamasının devam etmesinden kimin, nasıl etkileneceğinin farkında olmadığını söyledi.

"UBP-DP Hükümeti Türkiye’nin bir alt yönetimi gibi davranarak, çalışma hayatı, eğitim sistemi, iklim koşulları ve iki toplumun ilişkilerini hiçe sayarak Türkiye’de devam kararı alınan 'yaz saati uygulamasını' hayata geçirmiştir" denilen açıklamada, yaz saati uygulamasının getireceği olumsuzluklarla ilgili şunlar aktarıldı:

"Kış aylarında mesai başlangıç saatinin hava aydınlanmadan gerçekleşmesi çalışma hayatını olumsuz etkileyecektir. Karanlık saatlerde uyanma, seyahat etme ve işe başlama yeni bir kaos yaratacaktır. Doğal olarak okullarımız, öğretmenlerimiz, öğrencilerimiz ve ailelerimiz de aynı kaostan etkilenecektir. Bunun verimliliği veya verimsizliği tartışılmamıştır.

Çalışma hayatına ve eğitim hayatına karanlıkta başlamak daha fazla elektrik enerji harcanmasına neden olacaktır. Karanlık saatlerde okula yürüyerek giden çocuklarımızın güvenliği ne olacaktır?

İki toplumlu görüşmeler devam ederken, barış ve demokrasi mücadelesi sürerken, iki toplum arasında bir saatlik anlamsız bir zaman farkı yaratılmıştır. Birlikte bir yaşamı paylaştığımız adamızda zamanın bölünmesi kabul edilebilir değildir.

Toplum Avrupa Birliği rüyasından koparılıp, TC ve Arap ülkeleri ile entegrasyona uyandırılmıştır.

Hükümet yetkilileri yaz saati uygulamasının devam etmesinden kimin, nasıl etkileneceğinin farkında değildir. Bunu bilimsel anlamda araştırmamıştır? Yaz saati uygulamasının devamı ile ilgili avantajlarını veya sınırlılıklarını toplumla paylaşmamıştır. Toplumun genelini ilgilendiren bir konuda hükümetin umursuz davranması, ben yaptım oldu mantığını dayatması kabul edilebilir değildir.

Hükümet yaz saati uygulamasının devamı ile ilgili kararını bilimsel verilerle desteklemelidir. Sosyal, ekonomik ve politik anlamda ne kazandığımızı bilmek istiyoruz. Aksi taktirde Hükümet, Türkiye’nin alt yönetimi gibi davranmaktan vazgeçip, saatlerimizi Avrupa’ya göre ayarlamalıdır."

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2016, 12:34
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner110

banner104