KTÖS, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale edildiğini savundu

banner37

KTÖS, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine müdahale edildiğini savundu
banner90
banner8

 Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), “Yıllardan beri, Kıbrıslı Türklerin siyasi iradesine yapılan müdahaleleri gizleme gayreti içinde olan Ankara hükümetlerinin artık bunu açık açık yapmaktan çekinmediklerini” savundu.
KTÖS Genel Sekreteri Şener Elcil yaptığı yazılı açıklamada, “Özellikle Güvenlik Kuvvetleri’ne ait askeri bir tesis olan “Beyaz Ev’de komutanlığın bilgisi dahilinde, TC Elçisi ve Ulusal Birlik Partisi’ne mensup bazı milletvekilleri ile yapılan toplantı, siyasi müdahalenin ne boyutta olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kuzey Kıbrıs’ta asker de, artık siyasetin içinde, TC’li sivillerle birlikte seçim operasyonu yapmaktadır“ iddiasında bulundu.

banner134
Elcil,  “Kıbrıs Türk toplumunu yönetmeye talip, seçilmiş UBP milletvekillerinin bu toplantıya katılmalarının daha da vahim bir durum yarattığını” öne sürdü.
Elcil, “Yıllardan beri Kıbrıs Türk toplumunun siyasal iradesini ortadan kaldırmak için, baskı, tehdit, nüfus aktarma ve işbirlikçi politikacılara talimat verme oyununun hala daha tüm hızı ile artarak devam ettiğini” iddia etti.
Türkiye’deki hükümetlerin bu yaptığının  Kıbrıslı Türklere saygısızlığın da ötesinde olduğunu savunan Elcil, “Bizim savaşa değil, özgürlüğe, barışa, demokrasiye, dayanışmaya, siyasi irademize ve insan haklarına saygı duyulmasına ihtiyacımız vardır. TC asker-sivil bürokratları bağımlılığı artırıp, seçimlerimize bile müdahale edeceklerse bu durumda bu ülkede neden bulunduklarını hatırlatmakta yarar vardır” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mert dogu
Mert dogu - 7 ay Önce

Sen Elcilin Guneyle birlesme hayalleri batar.
Tek hayali rum la birlesmek
Bana gore Turkiye dusmani
Gecmisini unutan cekilen acilari iskenceleri
Ozgurluk icin verilen savasi unutan sahis
Birde ogretmen bu zat

KIBRISLI MEHMET
KIBRISLI MEHMET - 7 ay Önce

KIBRIS TURKLERIN NEREYE ITILDIGINI GORUN. ZAMANI GELDI VE GECTI. KIBRISTA BIRINCI CUMHURBASKANININ YUNANISTAN HUKUMETINE NE DEDEGINI BIRCOGUNUZ BILMEZ.MAKARIOS YUNAN CUNTASINA ASKERINI VE SUBAYLARINI DERHAL CEK ADADAN EMRI VERDI.BUNU YUNAN CUNTASI DA TURKIYE ILE IS BIRLIGI YAPIP ADAYI BOLDU.HALA DAHA BOLUNMUSTUR FAKAT YAKINDA FRANSA YARDIMI ILE KIBRIS BIR BUTUN OLARAK ORTAYA CIKACAKTIR.BENDEN SOYLEMESI.

SIRADAKİ HABER

banner75