banner6

KTSOB Bakanlar Kurulu Mağduriyet Yaşayan ve Tesisleri Kapanma Noktasına Gelen Üreticiye Destek Vermelidir

banner37

KTSOB Bakanlar Kurulu Mağduriyet Yaşayan ve Tesisleri Kapanma Noktasına Gelen Üreticiye Destek Vermelidir
banner99

Tüzükte “Saplı Plastik Torbaların” tanımı yapılmalı, uygulama zamana yayılarak üreticinin teknik ve mali açıdan hazırlıklı olması sağlanmalıdır.
Türkiye’de ve Avrupa’daki uygulamalarda olduğu gibi 15-50 mikron arasındaki torbaların üretiminin yasaklanması, 15 mikrondan hafif ve 50 mikrondan ağır torbaların üretiminin devam etmesi, ancak 50 mikron üzerindeki torbaların tüketicilere ücret karşılığında temin edilmesi sağlanmalıdır. 
Üreticilerimizin mevcut makine parkurunda üretebildikleri alternatif, geri dönüştürülebilir veya çok kullanımlık poşet üretimine geçiş yapılmalıdır. Atık yönetimi ve sektörünün oluşması ivedilikle sağlanmalı, denetim ve ceza hükümleri uygulanmalıdır.
Alternatif ürünlerin üretilebilmesi, gereken hammadde ve makinelerinin tedariki için üreticimizin diğer ülkelerde olduğu gibi en az 5 yıl gibi bir geçiş süresine ihtiyacı vardır. Değişiklik tüzüğünde öngörülen 6 ay çok kısa bir süredir. Üreticilere poşet üretiminin ve satışının yasaklanacağı konusunda yazılı ve imzalı bir şekilde resmi olarak bildirim yapılmamıştır. Sanayicimiz Aralık 2022’de ve Ocak 2023 de yeni makine yatırımı yapmıştır.  
Bu bilgiler ışığında Ambalaj ve Ambalaj Atıkları Tüzüğü’nün değiştirilmesini talep eder, aksi takdirde yaklaşık 50 milyon US Dolar değerindeki makinelerin atıl olacağını, 250 kişinin işsiz kalacağını ve 9 fabrikamızın kapanacağını bildiririz.   

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104