Küçücük bölmeden 12 mülteci çıktı

banner37

Mersin Limanı’ndan dün sabah yola çıkan “Zafer” isimli yük gemisinde bulunan TIR’ın dorsesinde yine mülteci bulundu.

Küçücük bölmeden  12 mülteci çıktı
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Mersin Limanı’ndan Mağusa Limanı’na gelen “Zafer” isimli yük gemisindeki bir TIR’ın dorsesinde 12 Suriyeli mülteci tespit edildi.

Hepsi de erkek olan mülteciler, dün öğle saatlerinde limanda 9 numaralı ambarda söz konusu TIR’da muayene işlemini yapan gümrük memurları tarafından fark edildi.

Mültecilerin 4 bin 500’er dolar karşılığında mülteci kaçakçılarıyla Güney Kıbrıs’a gitmek için anlaştıkları öğrenildi.

Gümrük memurları, TIR’ın dorsesinde un ürünleri imalatında kullanılan malzemelerin altında sadece seslerini duyduğu mültecilerin oldukları yerden çıkarılmaları için polise haber verdi.

 

banner134
Üst üste yatar pozisyonda bulundular

İhbarı alır almaz hemen 9 numaralı ambara giden Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü ekipleri, söz konusu TIR’ın dorsesinde yaptığı incelemede, malzemelerin altında yaklaşık 1 metre yükseklikteki, 1 buçuk metrekare genişliğindeki sonradan oluşturulan bölmede insan olduğunu belirledi.

Polis ekibi, bölmenin üzerindeki malzemeleri birer birer tahliye ettikten sonra tahta bölümü açtı ve üst üste yatar şekilde 12 mülteciyi tespit etti. Mülteciler, TIR’dan çıkarılarak Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne götürüldü.

Söz konusu TIR’ın şoförü Özgür Siyfi olay yerinde polise TIR’ın Adana’da yüklendiğini, kendisinin de TIR’ı “Kenan” isimli bir şahıstan Mersin Limanı’nda gümrük işlemi yapıldıktan sonra teslim aldığını söyledi.

 

4 bin 500’er dolar verdiler

Olay yerinde söz konusu mültecilerden elde edilen bilgiye göre, her birinin 4 bin 500’er dolar karşılığında Güney Kıbrıs’a gitmek için mülteci kaçakçılarıyla anlaştıkları öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 11:49
YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner75