Küçük Atlas’ın ölümünde doktor ihmali var mı?

banner37

10 yaşındaki Atlas Rüstemoğlu’nun ölüm nedenini belirleyecek rapor, hayatını kaybetmesinden 3 ay sonra Türkiye’den geldi ve polise iletildi. Rüstemoğlu ailesi, dava açmaya hazırlanıyor

banner87
Küçük Atlas’ın ölümünde doktor ihmali var mı?
banner90
banner99

DOĞUM GÜNÜNDE EYLEM YAPACAKLAR… Ateşi yükseldiği için 25 Kasım 2019’da götürüldüğü hastanede serum verildikten sonra evine gönderilen ve 26 Kasım sabahı hayatını kaybeden Atlas Rüstemoğlu’nun ölüm sebebini belirleyecek rapor, dün Sağlık Bakanlığı’na ulaştı. Raporun içeriğiyle ilgili bilgi verilmedi ancak Türkiye’den gelen doku örnekleri ve toksikoloji inceleme sonuçlarının Polis Genel Müdürlüğü’ne iletildiği bildirildi. 3 aydır oğullarının ölüm nedenini öğrenmek için bekleyen aile ise, Atlas’ın doğum günü olan bugün, Sağlık Bakanlığı’nın önünde saat 13.30’da eylem yapacak.

Güren TİLKİ

Kolej sınavlarına girdikten bir gün sonra ateşi yükseldiği için 25 Kasım 2019 akşamı ailesi tarafından götürüldüğü hastanede serum verilerek evine gönderilen ve 26 Kasım sabahı hayatını kaybeden 10 yaşındaki Atlas Rüstemoğlu’nun ölüm sebebini belirleyecek rapor, sonunda Türkiye’den geldi.

Atlas’ın ölümünden 3 ay sonra gelen raporun içeriği bilinmiyor.

Sağlık Bakanlığı, raporun ellerine ulaştığını ve Polis Genel Müdürlüğü’ne iletildiğini açıkladı.

Küçük Atlas’ı niçin kaybettiklerini öğrenmek isteyen Rüstemoğlu ailesi ve sevenleri ise Atlas’ın doğum günü olan bugün, saat 13.30’da Sağlık Bakanlığı önünde toplanarak eylem yapacak.

Rüstemoğlu ailesi de oğullarıyla ilgili raporun sonucunu bugün öğrenecek.

Oğlunun ölümünde doktor ihmali olduğuna inanç belirten baba Hasan Kenan Rüstemoğlu, KIBRIS’a konuşarak, raporun ellerine geçmesinin ardından oğlunun ölümünde ihmali olan 3 doktorun görevden alınması ve cezalandırılması için mücadele başlatacaklarını söyledi.

Rüstemoğlu, “Oğlumuzu geri getiremeyiz ama bu üç doktorun görevden alınması için uğraş vereceğiz” diye konuştu.

Atlas’ı nasıl kaybettiklerini anlattı

Evladını kaybetmenin acısını derinden yaşayan Hasan Kenan Rüstemoğlu, kendilerini derin acılara gömen olaylar serisini tek solukta şöyle anlattı:

“24 Kasım 2019 tarihinde oğlumuz kolej deneme sınavına girdi ve sağlığı gayet yerindeydi. Bir gün sonra, yani 25 Kasım 2019 sabahı sıcaklığı çıktı ve iştahsızlık nedeni ile okula göndermedik. Sabah Nurofen verdik fakat mide bulantısı oldu. Ardından öğle saatlerinde Güzelyurt Sağlık Merkezi’ne bizzat kendim götürdüm.

Orada bulunan çocuk doktoru ilkel yöntemlerle baktı, hiçbir tahlil yapılmadı. Serum verilmek istendi, çocuk korktuğu ve istemediği için yapılmadı. Çocuk ikna edilip sadece bulantı iğnesi yapıldı ve eve gönderildik.

Evde biz tekrar Nurofen verdik ve biraz çocuk rahatladı, banyoya girip çıktıktan sonra yatıp 2-3 saat uyudu. Aynı akşam saat 20.00 gibi ‘acıktım’ dedi. Yemek hazırlayıp verdik, yedikten 10 dakika sonra istifra etti. Çocuğu aile olarak ısrarla doktora götürmek istedik, zar zor ikna ettik ve gece saat 22.30’da Cengiz Topel Hastanesi’ne götürdük.

Muayenenin ardından doktor ‘karnında aşırı hassasiyet hissettim’ diyerek sevk yazdı ve derhal Lefkoşa Devlet Hastanesi’ne götürülmesi gerektiğini söyledi. Erken zaman içinde hastaneye vardık, acil olduğunu söylememize rağmen yarım saat bekledik. İçeriye alındık 2 pratisyen doktor tarafından muayene edildi. Orada bulunan doktor, çocuğun hiçbir şeyi olmadığını söyledi. Kan ve idrar tahlili yapıldı, serum bağlandı, içine 4 çeşit iğne yapıldı.

Saat 02.30’da serum bitti ve doktor bize çocuğun kabız ve karnında gaz olduğunu, tuvalete çıkması gerektiğini söyledi. Atlas bağırarak ‘hayır, ben günü tuvalette geçirdim, ishaldim’ diye itiraz etti. Doktor bir şey verdi, ‘ailesi yapsın, tuvalete çıkınca sancısı geçecek’ dedi ve saat 03.00 gibi hastaneden taburcu edildik.

Aksi bir durum olması halinde tekrar gelmemiz istendi.

Çocuk sabaha kadar evde uyumadı, 5-6 kez banyoya girip çıktı, sürekli terliyordu, kıyafetlerini değiştiriyordu.

Saat 05.45’te arkadaşlarına bir video göndererek ‘Arkadaşlar çok hastayım’ dedi. Sabah saat 08.00 gibi annesiyle doktora gitmek için arabaya doğru yürürken bahçe avlusunda yere yığıldı. Ambulans çağırdık, hemen geldiler, ilk müdahale yapıldı ama ambulansta yolda giderken hayatını kaybetti.

Sağlık Bakanı Ali Pilli evimize gelip başsağlığında bulundu. Olayın araştırılıp netice ve sonucun bizlere bildirileceğini söyledi.”

Sağlık Bakanlığı: Rapor geldi, polise ilettik

Sağlık Bakanlığı, Atlas Rüstemoğlu’nun vefatı ile ilgili  Türkiye Adli Tıp Kurumu’ndan dün ulaşan raporun Polis Genel Müdürlüğüne iletildiğini açıkladı.
   Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının süreç içerisinde  herhangi bir bulguyu ve  veya olayı gizli tutmadığı ve geciktirmediği vurgulanarak,  yapılacak tahkikatın takipçisi olunacağı ifade edildi.
   Bakanlıktan yapılan yazılı açıklama şöyle:
   “Atlas Rüstemoğlu’nun vefatı ile ilgili yapılan otopsi ve inceleme raporu daha önce tahkikat memuruna iletilmiştir.
   Türkiye Cumhuriyeti Adli Tıp Kurumuna gönderilen doku örnekleri ve toksikoloji inceleme sonuçları 26 Şubat Çarşamba 2020 tarihinde bakanlığımıza ulaştırılmıştır.
   Belgeler elimize ulaşır ulaşmaz aynı gün içerisinde bakanlığımız bu raporları Polis Genel Müdürlüğü’ne iletmiştir.
   Yaşanan süreç içerisinde bakanlığımız herhangi bir bulguyu ya da olayı gizli tutmamış, geciktirmemiştir.
   Belgeler adli makamlara ulaşmış olup yapılacak tahkikatın takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108