Küçük Kaymaklı’ya kadın eli değdi

banner37

Ayşe Serhat… Genç bir kadın muhtar… Görevini aşkla yapıyor… Hayatı seviyor, insanları seviyor, hayvanları seviyor, kendisinden yardım isteyenleri asla geri çevirmiyor

banner87
Küçük Kaymaklı’ya kadın eli değdi
banner90
banner99

KÜÇÜK KAYMAKLILILAR TABULARI YIKTI… Her ne kadar “muhtar” denince ülkede ilk akla gelen yaşça büyük kişiler ve genellikle erkekler olsa da Küçük Kaymaklı seçmeni, bu tabuları yıkanlardan oldu. Ülkede son gerçekleşen yerel seçimde, Küçük Kaymaklı muhtarlığını ciddi bir oy farkıyla Ayşe Serhat adında genç bir kadın kazandı

“ŞAŞKINLIK YAŞAYANLAR VAR”… Son iki yıldır Küçük Kaymaklı Muhtarlığı’nı yapan Ayşe Serhat,  aday olmaya nasıl karar verdiği ve kadın bir muhtar olarak karşılaştığı tepkiler hakkında bilgi verdi. Serhat, kendisini tanımayıp, herhangi bir işlem için muhtarlığa giden kişilerin karşılarında kadın bir muhtar gördüğünde şaşkınlık yaşadığını anlattı

Ceren ÖZBİL

Her ne kadar “muhtar” denince ülkede ilk akla gelen yaşça büyük kişiler ve genellikle erkekler olsa da Küçük Kaymaklı’da bu durum çok farklı…

Küçük Kaymaklı muhtarlığını son iki yıldır Ayşe Serhat adında genç bir kadın yapıyor. Hem de işine dört elle sarılıp, karşısına çıkan engelleri dürüstlük ve işine olan sevgisi ve saygısı ile aşarak… Serhat’a göre bir işte başarılı olmanın sırrı ise dürüstlük ve samimiyetten geçiyor.

KIBRIS Gazetesi’nin sorularını yanıtlayan Ayşe Serhat, muhtar adayı olmaya nasıl karar verdiği ve kadın bir muhtar olarak karşılaştığı tepkiler hakkında bilgi verdi.

Serhat, kendisini tanımayıp, herhangi bir işlem için muhtarlığa giden kişilerin karşılarında kadın bir muhtar gördüğünde şaşkınlık yaşadığını anlattı.

KIBRIS: Kendinizi tanıtır mısınız?

Serhat: “Ben Ayşe Serhat… Evliyim, iki çocuk annesiyim. Küçük Kaymaklı muhtarıyım. Muhtarlıkta ilk dönemim. Muhtarlık görevinde iki yıl oldu. Aynı zamanda kuaför salonu çalıştırıyorum. Bilindiği üzere Küçük Kaymaklı en kalabalık bölgedir. Nüfus çok fazladır. Yerli fazla, yabancının da yaşadığı bir bölgedir”.

KIBRIS: Muhtarlığa aday olmaya nasıl karar verdiniz?

Serhat: “Aktif ve yoğun çalışmayı çok seviyorum. Boşlukta kalmak bana göre değil. Her zaman bir şeyler için uğraşmak istedim. Daha önce Sığınma Evi için de çalıştım. İnsanlarla iç içe olmayı çok seviyorum. Birilerine yardımcı olmak, birilerinin hayatına dokunmak beni mutlu ediyor. Bu nedenle çevremin de beni teşvik etmesiyle aday olmaya karar verdim”.

KIBRIS: Ciddi bir oy farkıyla muhtarlığı kazandınız. Bunu bekliyor muydunuz?

Serhat: “Evet bekliyordum. Muhtarlık için 5 kişi aday olmuştu. Ben kazandım. İnsanlarla iletişimim iyidir. Zaten esnafım… 30 yıldır kuaför salonum var ve Küçük Kaymaklı’daki her kadının hemen hemen bu salondan yolu geçmiştir”.

KIBRIS: Ülkede kadın muhtar, parmakla sayılacak kadar az, yani insanlar muhtar olarak genç bir kadını karşılarında görmeye çok da alışkın değil. Bu durumda aldığınız tepkiler nasıl oldu?

Serhat: “Genelde alışkın olunmayan bir durum… Genellikle muhtar denince insanların aklına yaşça daha büyük ve kadın değil, erkekler geliyor. Buraya bir vatandaş geldiğinde “ben muhtarı arıyordum” diyorlar. “Benim” dediğimde de bir şaşkınlık oluyor. Ancak kadın muhtar sayısında artış var. Eskiden bu sayı daha da azdı, şimdi artmaya başladı”.

KIBRIS: Annesiniz ve aynı zamanda da bir kuaför salonu işletiyorsunuz. Buna bir de muhtarlık eklenince hayatınız zorlaştı mı?

Serhat: “Aslında kadın olmak çok sorumluluk gerektiren bir şey… Annesin, aynı zamanda iş kadınısın da… Bunlara muhtarlık da eklenmesi evet hayatımı zorlaştırdı. Ancak ben bu işi severek yapıyorum. Severek yaptığım için de zorlukları görmüyorum. Görevimi zevkle yapıyorum ve bu görevi yapmaktan da son derece mutluyum ve başaracağıma inanıyorum”.

KIBRIS: Muhtar adayı olmaya karar verdiğinizde ailenizden gelen tepki nasıl oldu?

Serhat: “Ailem hep bana destek oldu… Bu kararı aldığımda ilk olarak babam “ben arkandayım” dedi. Tabi ki karşılaşacağım durumlar konusunda da beni uyardı. Babam da çok kısa bir süre muhtarlık yapmıştı. Ben o dönem çok küçüktüm. Babam ilk muhtarlardandı. O da Küçük Kaymaklıdaydı. Bana bölgenin kalabalık olduğu konusunda bilgi verdi”.

KIBRIS: Muhtar olmanın zorlukları nelerdir?

Serhat: “Birçok evrak işi muhtardan geçiyor. Küçük Kaynaklı bölgesinde de yaklaşık 14 bin nüfus var. Hepsini tanımanız mümkün değil. Bunlar arasında ülkeye işçi olarak gelen ve öğrenciler de var. Bazen bir evrak işi için geliyorlar ve imzalamanız gerekiyor. Ancak tanımıyorsunuz. Bu nedenle biraz da riskli bir iştir”.

KIBRIS: Genelde muhtar denince akla takım elbise giymiş kişiler geliyor. Ancak sizin tarzınız farklı. Bununla ilgili aldığınız tepkiler var mı, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Serhat: “Önemli olan görüntü değil, insanın yaptığı iştir. Ben bu şekilde bakıyorum. İnsanın yaptığı iş kılık kıyafeti ile ölçülemez. Ben hiçbir zaman takım elbise giyen biri olmadım. Bu nedenle de muhtar olduktan sonra aynı şekilde devam ediyorum. Bence çocukla çocuk, büyükle büyük olmak önemli. Ben bunu önemsiyorum”.

KIBRIS: Hayvanları çok sevdiğiniz biliniyor. Bu konuda projeleriniz var mı?

Serhat: “Evet, hayvanları çok seviyorum. Gerçek bir dostturlar. Hayvan sevgisi olmayan biri bence insanları da sevmez. İnsanları da çok seviyorum ancak hayvan sevgim bambaşkadır. Ne zaman yaralı bir hayvan görsem hemen yardıma koşuyorum. Bu konuda aslında çok hayalini kurduğum bir proje var. O da hayvan barınağı yapmaktır. Ancak onun için şu anda bir yerimiz yok. Bu nedenle bu projeyi erteledim”.

KIBRIS: 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle vermek istediğiniz bir mesaj var mı?

Serhat:  “8 Mart Emekçi Kadınlar Günü… Kadın, yıllar öncesinde de hep çalıştı, kendi ayakları üzerinde durdu. Ancak kıymeti bilinmiyordu. Artık daha da ön planda olmaları gerekiyor. Kadının değdiği yer daha güzel olur. Bu yüzden genç kadınlarımıza önerim, korkmasınlar ve emin adımlarla yürüsünler”.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75