banner6

Küçük kıza tecavüze ibretlik ceza!

banner37

Küçük kıza tecavüze ibretlik ceza!
banner150 banner151 banner143

Sedef BOŞNAK

   Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, İskele bölgesindeki bir köyde, komşusunun 13,5 yaşındaki hayat tecrübesinden yoksun kız çocuğuna pişmanlık göstermeksizin defalarca tecavüz eden 29 yaşındaki evli ve 2 çocuk babası Turgut Ağcabay’ı 8 yıl hapse mahkum etti.

   Mahkeme, sanığın küçük kıza, ilk buluşmalarından itibaren, nisan-eylül döneminde, 6 ay boyunca, 3-4 günde bir kez tecavüz ettiğine bulgu yaptı.

   Mahkeme, 2020’nin Eylül ayında, küçüğün babasının polise şikayeti sonrası yapılan tahkikat sonucu evinde tespit edilip tutuklanan Turgut Ağcabay’ı, cinsel tecavüz, cinsel istismar, alıkoyma, vahim zarar, cinsel saldırı ve cinsel taciz suçlarından suçlu bulup, ibretlik cezayla cezalandırdı.

   Başkan Musa Avcıoğlu, Kıdemli Yargıç Pınar Beyoğlu ve üye Yargıç Özge Uğraşın’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı karar, başkan tarafından açıkladı.

   Heyet başkanı Musa Avcıoğlu, tutukluluğunun ardından  ‘ilk o istedi abi” diye izahatta bulunan Turgut Ağcabay’ın, ortaokuldan mezun olan, 16 yaşından küçük olduğunu bildiği, dağılmış bir ailenin hayat tecrübesinden yoksun kızına “İlişkiye hazır mısın? Kız mısın?” gibi sorular sorup, teşvik edici adımlar atarak, defalarca tecavüz ettiğini belirtti.

   Mahkeme, tutuklandığı günden bu yana Lefkoşa Merkezi Cezaevi’nde 18 aydır hükümsüz tutuklu bulunan sanığın, küçük kızın yasal varisi olan babası tarafından affedildiğine vurgu yaptı.

Bu suçlar kamuya zarar verir

   Heyet başkanı Musa Avcıoğlu, mahkemeye aktarılan olgulara özetle değindi ve meseleye konu tüm durum ve şartları titizlikle incelediklerinden söz etti.

   Musa Avcıoğlu, konu suçların, yasa koyucu nazarında kamuya zarar verici suçlar olduğuna vurgu yaptı ve yasanın, cinsel tecavüz suçu için ömür boyu, cinsel istismar suçu için 6, alıkoyma suçu için 3, vahim zarar suçu için ise 7 yıl hapis cezası öngördüğüne dikkat çekti.

   Avcıoğlu, 2020 yılı faaliyet raporları incelendiğinde, sanığın mahkum olduğu suçlarda artış olduğunun gözlemlendiğinde değindi ve bu suçların 2018’de 19’a, 2019’da 33’e, 2020’de ise 38’e yükseldiğine dikkat çekti.

   Mahkeme, vahim zarar suçunun ise 2019’da 32, 2020’de ise 83 olduğuna vurgu yaparak, bu suçun ülkede en yaygın 3 suç olduğunu kaydetti.

   Konu suçlarda görülen artışı adli bir ihbar olarak değerlendirdiklerine vurgu yapan heyet başkanı, sanık avukatının mahkemeye aktardığı hafifletici nedenlere de değindi.

   Başkan, avukatın, konu suçların, zorlama, baskı, şiddet ve zor kullanma yoluyla gerçekleşmediğini ileri sürdüğünü kaydetti ve avukatın, ‘melek’ olmayan müştekinin, konu suçta aktif rol alıp, büyük katkısı olduğundan söz ettiğini dile getirdi.

   Konu suçta gönüllülükten söz edilemeyeceğinin altını defa defa çizen heyet başkanı, küçük kızın, yaşı gereği cinselliğe rıza göstermeye ehil olmadığına vurgu yaptı ve avukatın iddialarına değer vermedi.

   Heyet başkanı, tüm belirttikleri ışığında, konu suçları soğukkanlı bir şekilde nedamet getirmeksizin, pişmanlık duymadan, sistematik şekilde işleyen sanığı, oy birliğiyle 8 yıl hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110