Küçük Refik'e umut olalım!

banner37

Beyin tümörüne karşı Türkiye’de bir yıldır savaş veren ve bu süreçte konuşma, yürüme ve yemek yeme yetisini kaybeden Geçitkaleli 5 yaşındaki Refik’in ailesi, tedavi masrafları için destek bekliyor

banner87
Küçük Refik'e umut olalım!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK

   Beyin tümörüne karşı Türkiye’de bir yıldır savaş veren ve bu süreçte konuşma, yürüme ve yemek yeme yetisini kaybeden Geçitkaleli 5 yaşındaki Refik’in ailesi, tedavi masrafları için destek bekliyor.

   İstanbul’daki Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi gören Refik’in annesi Aliye Ejder, “Oğlum hareket edemiyor, konuşamıyor, yemek yiyemiyor. Boncuk gözleriyle, ‘beni kurtarın’ diye gözümüzün içine bakıyor” dedi.

   İki erkek evlat sahibi Aliye Ejder, küçük oğlunun sağlığına kavuşacağına inancının tam olduğunu belirterek, duyarlı kişilerden, başlatılan maddi kampanyaya destek olmasını istedi.

   Aliye Ejder, gazetemiz KIBRIS’a yaşadıkları kabus dolu günleri anlattı:

   “16 Ocak 2018’de, saat 01.00 gibi, Refik’in üzerini örtmek için kalktığımda başladı kabus dolu günler. Oğlumun nefes almadığını, mosmor olduğunu gördüm. Eşimle, hemen Lefkoşa’ya acile koştuk. Oradaki doktorlar, gerekli tedavileri yaptı ve beyindeki tümör tespit edildi. Refik yoğun bakıma alındı. Oradan YDÜ Hastanesi’ne daha sonra da çocuk beyin cerrahı olmadığı için, Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildik. Refik, yoğun bakımda cihaza bağlı olduğu için uçak ambulansla geldik. Dönemin maliye bakanı bize destek oldu. 1 ay sonra, yani Şubat 2018’de, ameliyat edildi. 80 gün yoğun bakımda kaldı. Daha sonra servise alındık. Ağzından yemek yiyemediği için, karnındaki peg sayesinde mama şırıngasıyla besleniyor. Tedavimiz Kıbrıs’ta devam etti, Refik yeniden rahatsızlanınca Türkiye’ye geri döndük. Yolda, kusmağından boğuldu, kalbi durdu, beyni oksijensiz kaldı. Şimdi, beyindeki sıvı var. Bu sıvı boşalamadığı için, beyne baskı yapıyor. Bunun için tedavi görüyor. Pompa yardımıyla sıvı boşaltılıyor. Kasılmaları var, elleri ayakları, vücudu kasılıyor. Hareket edemediği için metabolizması yavaşladı ve kusmaları yeniden başladı. İyi olması için dua ediyoruz. Katkıda bulunun” Refik için el ele veren birçok Geçitkale, Gazimağusa ve Lefkoşa’da makbuz karşılığı yardım topluyor. Ayrıca, Refik için, isteyen Kıbrıs Türk Kooperatif Bankası’ndaki, 10-300-6175247 hesap numarası ile 89 1200 0028 0000 0000 0048 7570 UBAN numarasına bağışta bulunabilir. Makbuz karşılığı yardımda bulunmak isteyenler, Hatice Eray’a Mustafa İncirlili’ye, Nalan Aşık’a, Haluk Ağa’ya ve Çelen Alicik’e ulaşabilirler.

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2019, 08:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75