banner6

Küçük Rüzgar için el ele verelim

banner37

Küçük Rüzgar için el ele verelim
banner150 banner151 banner143

Ceren ÖZBİL

   Erken doğumla dünyaya gelen 7 yaşındaki Rüzgar Alıkan, Serebral Palsi hastalığı, yani beyin felci ile mücadele ediyor.

   Rüzgar’ın yürüyebilmesi için ameliyat olması ve fizik tedavilerine devam etmesi gerekiyor. Bunun için de yaklaşık 100 bin TL’ye ihtiyaç var. Yani en az bin kişinin 100 TL bağışlaması, Rüzgar’ın yürüyebilmesi anlamına geliyor.

   Yardımda bulunmak isteyenlerin Garanti Bankası Mağusa Şubesi TR 230006200128900006696756 hesap numarasına bağışta bulunabileceği bildirildi.

   Ayrıca Rüzgar’ın büyük ölçüde düzelme şansı bulabilmesi içinse kök hücre tedavisine ihtiyaç var. Bunun için de yaklaşık 20, ya da 25 bin dolara ihtiyaç duyuluyor.

Hastalığı nasıl fark edildi?

   6.5 aylık ve 975 gram olarak dünyaya gelen Rüzgar Alıkan, doğumun ardından kuvöze alındı. Beyninde kanama olduğu ve ne olduğuna daha sonra bakılacağı belirtildi.

   Bunun ardından bağırsaklarında bir sorun meydana geldi, ameliyat oldu, iyileşti ve kuvözden çıktı.

   Rüzgar bebek yaklaşık bir yaşına geldiğinde ise ailesi ayaklarında bir sorun olduğunu fak edip, doktoruna başvurdu.

   Doktor ultrason çekilmesine yönlendirdi ve orada Serebral Palsi, yani beyin felci hastalığı olduğu tespit edildi.   Bunun ardındansa fizik tedavi süreci başladı.

Fizik tedaviye yönlendirildi

   Rüzgar’ın beynindeki hasarın tespit edilmesinin ardından doktorlar fizik tedaviye yönlendirdi ve fizik tedaviye başlandı, hatta özel eğitim okullarına gönderildi.

   Aile, Türkiye’de olduğu bir sırada Rüzgar’ı oradaki doktorlara da muayene ettirdi. Orada Rüzgar’ın beyninin motor denen bir bölgesinde sorun olduğu söylendi. Yani Rüzgar’ın konuşma, işitme, soğuk, sıcak ve tutma gibi algılarında sorun olduğu belirtildi. Bunun için de o beyinin o hücresinin yanındaki hücrelere bunların öğretilmesi gerektiği ifade edildi.

   Oradaki doktor, Rüzgar’ın ayaklarına botoks yapılması ve öyle tedavi edilmesi önerisinde bulundu. Aile bunu kabul etti tedaviye başladı.

   Rüzgar, oradaki tedavisinde gelişme gösterdi ancak Kıbrıs’a geri geldiklerinde eski haline geri dönüş yaptı.

   Hatta ülkeye geldikten kısa bir süre sonra Rüzgar, epilepsi nöbeti geçirdi, hastaneye kaldırıldı.

   Bunun ardından Rüzgar’ın fizik tedavilerine devam edildi. Ancak gittiği özel eğitim okullundaki fizik tedavi uzmanlarının değişmesi, zaten hassas bir çocuk olan Rüzgar’ı daha çok etkiledi. Rüzgar’daki kasılmalar arttı.

Aile araştırmaya devam etti

   Rüzgar’ın ailesi Serebral Palsi konusunda çeşitli araştırmalar yapmaya, bu hastalığı geçirenlerle bağlantı kurmaya devam etti. Hatta aile, Türkiye’de bu konudaki seminerlere bile katıldı.

   Tüm bunlar aracılığıyla Türkiye’de bu alanda tedavi uygulayan yeni doktor ve hastane öğrendi. Aile, Rüzgar’ı oraya götürdü. Bu seferki doktor “botoksun zehir olduğunu ve bu bunu uygulamaya karşı olduğunu” söyledi.

   Rüzgar için yine bir fizik tedavi süreci başladı. Yani iki haftalık kamplarla Rüzgar’ın tedavisine başlandı ve Rüzgar adım atmaya başladı. Ancak ülkeye geri geldiklerinde Rüzgar eski haline yine geri döndü.

Farklı muayene önerileri

   Tüm bunlar yaşanırken, ailenin, benzer sorunları yaşayan ailelerle teması devam etti. Rüzgarın ailesine yine Türkiye’den bir doktor tavsiye edildi ve Rüzgar’ı oraya götürdüler. Bu kez Rüzgar’ın kalçasında risk tespit edildi. Yani Rüzgar’da kalça çıkığının oluşabileceği söylendi.

   Bunun üzerine aile ne yapabileceğini sordu.    

   Ancak Rüzgar’ın ayaklarının çok zayıf ve beyninin ayaklarını unutmuş olması nedeniyle fizik tedavi uzmanına ve botoksa yönlendirildiler.

   Bir doktorun botoks deyip diğerinin karşı çıkması ailenin kafasını karıştırdı ve aile, kök hücre tedavisini araştırmaya başladı.

Kök hücre tedavisi için kampanya başlatıldı

   Aile, 20 ile 25 bin dolar arasında olan kök hücre tedavisinin yapılabileceğini öğrendi.

   Bu tedavide ise Rüzgar’ın iyileşme şansı yüzde 25 ile 80 arasında olacaktı. Bunun için kampanya başlatıldı, belli bir meblağ topladı.

   Araya pandeminin girmesiyle kampanya yarım kaldı, tedaviye gidilecek ülkeye uçuşlar durdu, uçuşların tekrar açıldığı dönemde de kampanyanın başladığı dönemde 6.15 TL’den değer gören dolar kuru iki, üç katına ulaştı.

   Toplanan bağışın banka hesabına TL olarak yatırılması nedeniyle ortaya ciddi bir açık çıktı.

En az 100 bin TL’ye ihtiyaç var

   Aile şu an içinse önce Rüzgar’ın yürümesini sağlayabilecek bir tür ortez ameliyatı olmasına karar verdi. Bunun için de 100 bin TL gerekiyor. Ayrıca Rüzgar’ın ameliyatın ardından da 20 yaşına kadar fizik tedavi görmesi gerekiyor.

   Aile, maddi imkân bulması durumunda Rüzgar’a kök tedavi uygulanmasını istiyor.


 

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110