banner6

Küçük: Yasadaki değişikliklere niye hayır diyorlar?

banner37

UBP’nin eğitim bilimci  milletvekili Hasan Küçük, öğretmen sendikalarının grev ve eylemlerini eleştirdi, sendika yönetimine sorular yöneltti:

Küçük: Yasadaki değişikliklere niye hayır diyorlar?
banner150

banner150

banner99

Özel Haber

   Ulusal Birlik Partisi Girne Milletvekili, eğitim bilimci Hasan Küçük KIBRIS TV’de yayınlanan canlı yayında Seher Akbağ’ın sorularını yanıtladı.

   Öğretmen sendikalarının eğitimdeki grev ve eylemlilik sürecine değinen Küçük, “Bu bir eylem mi? Grev mi? Grev gerekçesiyle siz ‘bütün okullardaki sorunları bir anda çözün biz ona göre bu greve son vereceğiz’ düşüncesi başkadır, yasa konan maddelerin bilimsel değerde tartışılmasını istemek başkadır. Öncelikle bunu ayırt etmemiz gerekiyor” diyerek, “Sendikadaki değerli öğretmenlerimize buradan çağrım; halkımızla bunu paylaşmalarıdır” ifadelerine yer verdi.

   Hasan Küçük sözlerine şöyle devam etti:

“Toplum bu grevleri tartışıyor”

   “Yasadaki değişiklikleri öne sürerek, eğitimdeki süreç içerisindeki sorunların okullar bitmeden çözülmeyeceğini bilerek burada bir markaj yapıp, bütünü içerisinde öne sürüp greve gitmek bu toplum nezdinde şu an tartışıyor. Bu tartışma dahi şu an halkımızın ve çocuklarımızın hak ettiği bir durum değil çünkü bu durumdan veliler, öğrenciler, öğretmenler, sendika ve bakanlık şikâyetçi. Herkesin rahatsız olduğu bir ortamda doğru bir zemin, doğru bir tartışma ortamı mı olur? Yasadaki değişiklik gerekçelerine niye hayır denildiğini tartışalım. Hep birlikte buna nasıl bir çözüm bulunabileceğine karar verebiliriz.”

“Eğitimde reform sürecini başlatmamız gerekir”

   Dünyadaki gelişim, değişim sürecinde hem siyasi, hem de iktisadi gelişmelerden sonra neden eğitimde dönüşüm, yenilenme ve reform sürecine girilmesi gerektiğinin tartışılmasının önemine değinen Hasan Küçük, “Aylardır söylüyorum bu ülkede artık eğitimde reform sürecini başlatmamız gerekir. Eğitimde yapacağınız planlamalarla birlikte, bu planlamalar eğitim ekonomisine direk etki yaratıyorsa eğitim ekonomisini konuşursunuz. Burada en önemli husus nitelikli insan kaynağını geliştirmek yönünde sanayi, üniversiteler, STK’lar, yerel yönetimler ve merkezi hükümetlerle birlikte ülke ekonomisinin gelişim ve kalkınmasında oluşturulacak yeni meslek alanlarının ve bu meslek alanlarına yönelik okul öncesinden yükseköğrenime kadar süreci planlamamız gerekir. Bizim artık tek tip insan yetiştirmememiz gerekir” diye konuştu..

“Siyaset tarlası yeniden sürülmeli”

   “Biz bir eğitim adasıyız, üniversite adası değil. O yüzden eğitimi bir bütün olarak ele almamız gerekir” diyen Küçük, “Turizm adası diyoruz ama turizme yönelik bizim tanınırlık anlamında, yazılımsal anlamda yapabileceğimiz çok şey var. Biz bunu kendi insanımızla, kendi üniversitelerimizle yapmamız gerekir. Bir devlet üniversitesinin mali olarak zor durumda olduğu tartışılıyor, gelirinin yüzde 80’ni personel giderine aktarılıyor. Buradan şunu sormak istiyorum ve her yerde de soruyorum; Üniversitede gelir getirici öğrencinin ücretleri dışında, sabit kiraların dışında ne yapıyoruz? Soruyorum ve bu sorunun da takipçisi olacağım ve olmalıyız” dedi.

   Hasan Küçük, “Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde siyaset tarlası yeniden sürülmeli ve ekilmeli aksi taktirde bu tip olayların takipçisi olamayız” ifadelerine yer verdi..

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2023, 12:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104