Küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı korkusu

banner37

Karpaz’da bir üreticinin küçükbaş hayvanında görülen hastalık, endişeye neden oldu. Hayvan ölümlerine neden olduğu iddia edilen hastalığın tespiti için bugün uzmanların, Karpaz’a gideceği öğrenildi

Küçükbaş hayvanlarda çiçek hastalığı korkusu
banner99

HAYVANLARDA İLERİ TETKİK YAPILACAK… Karpaz’da bir üreticinin koyununda hastalık tespit edildiği ve hayvanın sürüden alınarak, hastalığının tespiti için kan örneği alındığı iddia edildi. Hastalığın, küçükbaş hayvanlar arasında hızla yayılan, ölüme neden olan insan sağlığı açısından da tehlikeli olan “çiçek hastalığı” olduğu öne sürülüyor. Hastalıkla ilgili henüz net bir tespit yok ancak KIBRIS’ın edindiği bilgiye göre, bugün uzmanlar Karpaz bölgesinde tarama yapacak. İddia edildiği gibi hayvandaki hastalığın “çiçek” olması halinde, risk altındaki tüm küçükbaş hayvanların karantina altına alınması gerekiyor.

HENÜZ İHBAR YOK… Karpaz’daki bir hayvanda görülen hastalıkla ilgili henüz yetkili hiçbir makamın bilgisi yok. Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, şu ana kadar kendilerine Veteriner Dairesi’nden böyle bir bilgi ulaştırılmadığını söyledi. Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet İsfendiyaroğlu, çiçek hastalığıyla ilgili herhangi bir tespitleri olmadığını belirtti. Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları da, üreticilerden kendisine böyle bir bildirim yapılmadığını ifade etti.

Erol KANLIADA

Karpaz bölgesinde bir üreticinin mandırasındaki bir hayvanda görülen hastalık, şüphe uyandırdı.

Hastalığın ne olduğu henüz tespit edilmedi ancak hayvan ölümlerine neden olan, insan sağlığı için de tehlikeli olduğu belirtilen “çiçek hastalığı” olabileceği üzerinde duruluyor.

Sürüden ayrı tutulan hayvandaki hastalığın “çiçek” olması halinde, karantina uygulamasına geçilmesi gerekiyor.

KIBRIS’ın elde ettiği bilgiye göre, Karpaz’daki hayvanın hastalığının tespiti için ileri tetkik yapılacak hatta bölgeye bugün uzmanlar gidecek.

Henüz ihbar yok

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Emirali Deveci, Veteriner Dairesi’nin sürekli testler yaptığını ve şimdiye kadar çiçek hastalığı dahil başka hastalıklarla ilgili kendilerine tespit yapıldığı konusunda bildirimde bulunulmadığını söyledi.

Deveci, “Yapılan testler sonucunda çiçek hastalığı veya başka bir hastalık bulgusuna rastlanırsa ona göre önlem alacağız, basın açıklaması yapacağız” dedi.

Veteriner Dairesi Müdürü Mehmet İsfendiyaroğlu da çiçek hastalığına yönelik herhangi bir tespitleri olmadığını ifade ederek sonucu testlerin belirleyeceğini söyledi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, herhangi bir hayvancının hastalıkla ilgili kendisine ulaşmadığını belirtti.

Koyun- Keçi Çiçek Hastalığı (Sheep Pox Sisease)

Koyun-keçi çiçeği, koyun ve keçilerde ateş, özelikle deri ve akciğerlerde olmak üzere hayvanların

bütün vücuduna yayılan, veziküllerle (içi sıvı dolu kesecikler) karakterize öldürücü bir viral hastalığıdır.

Hastalığın etkeni bir virüstür. Virüs Poxviridae familyası Capripoxvirus genusunun bir üyesidir. Virüs, çürümeye, asit ve alkali koşullara dirençlidir. Kuru kabuklarda yıllarca, yünde 2 ay ve bulaşık yüzeylerde 6 ay canlı kalabilir. İodofor ve klorin dioksit gibi genel dezenfektanlara duyarlıdır. Etken direkt olarak güneş ışığına maruz kaldığında kısa zamanda zararsız hale gelmektedir. Bu nedenle hastalık çıkan yerlerde aşılama yapılacağı zaman kullanılan aşıların uygulama aşamasında güneş ışığından korunması önemlidir. Virüsün çevre koşullarına dayanıklı olması hastalıkla mücadelede zorluklar oluşturmaktadır.

Klinik bulgular, belirtiler

Koyun-Keçi Çiçek, deride papülo-veziküler ya da nodüler formda gözükebilen akut ya da kronik seyirli viral bir hastalıktır. Hastalığın şiddeti, hayvanın yaş ve ırkına bağlı olarak değişir.

1 aylığın altındaki kuzu ve oğlaklar şiddetli generalize hastalıktan ölürler. Yaşlı hayvanlarda klinik bulgular daha az şiddetli ve ölüm nadirdir. Ölüm, çoğunlukla iç organların ve özellikle akciğerlerin enfeksiyonunu izler. Yetişkinlerde morbidite, birkaç subklinik enfeksiyon ile birlikte yaklaşık yüzde 80, mortalite yaklaşık yüzde 50’dir. Bir aylığın altındaki duyarlı kuzu ve oğlaklarda ise morbidite yüzde 100’e ulaşabilir and mortalite yüzde 95’e kadar yüksek olabilir. Eşlik eden PPR enfeksiyonunun varlığında mortalite oranı, yüzde 50-90’lara kadar çıkar. Ayrıca kötü beslenme, ağır parazitizm ve şiddetli iklimsel koşullar da mortaliteyi arttıran faktörlerdir.

Klinik olaylar, hafiften şiddetliye kadar değişir. Hastalığın inkübasyon periyodu, enfekte ve duyarlı hayvan arasındaki teması takiben 8-13 gündür. Ancak insektler tarafından mekanik bulaşmayı ya da deneysel intradermal inokülasyonu takiben 4 gün kadar kısa olabilir. Bazı Avrupa koyun ırkları, deri lezyonları gelişmeden önce akut enfeksiyon sonucu ölürler. İlk bulgular, ateş, depresyon, konjunktivitis, lakrimasyon ve rinitistir. Bu bulguların görülmesini takiben 2-5 gün içinde perineum, inguinal bölge, skrotum, meme, koltuk altları ve burun ucu gibi derinin pigmentsiz ve yünsüz kısımlarında daha kolay seçilebilen deri lezyonları gelişir.

Korunma

Hayvanları koyun çiçeğine karşı korumada canlı ve inaktif aşılardan yararlanılmaktadır. Canlı Aşı koruyucu amaçla sonbahar mevsiminin başlarında, hastalık çıkan bölgelerde hastalığı takiben iki yıl boyunca yılda bir kez sağlam sürülerde 6-12 haftalık kuzu ve oğlaklara 0.2 ml ve 12 haftalıktan büyüklere 0.5 ml verilir. 6 haftalıktan küçük kuzu ve oğlaklara uygulanmaz.

Aşı koyun ve keçilerin gebeliklerinin son 6 haftasında ve doğumdan sonraki ilk ayda hastalık çıkmayan yerlerde koruyucu amaçla yapılmamalıdır. Aşının uygulama yeri; koyun ve kuzularda koltuk altı yünsüz bölge, keçi ve oğlaklarda kuyrukta deri altı uygulanır. Bağışıklık 21 günde tam olarak oluşur, bağışıklık süresi 8 aydır.

Hastalık ile mücadelede en önemli nokta sağlıklı sürülere koyun keçi çiçeğine yakalanmış hayvan sokmamaktır. Bu amaçla dışarıdan satın alınan koyun ve keçiler en az 21 gün süre ile karantina altında ayrı bir yerde barındırılmalı ve bu süre sonunda eğer hayvanlarda hastalık belirtisi görülmezse hayvanlar sağlıklı sürüye katılmalıdır. Ölen hayvanlar derin çukurlara kireç dökülerek gömülmeli ve hasta hayvanların bulundukları ağıllar dezenfekte edilmelidir. Hasta hayvanlar ile temasta bulunan kişiler kesinlikle sağlıklı hayvanlar ile temas etmemelidir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75