banner6

Kültür - Sanat Kıbrıs Gazetesi

banner37

05 Ocak 2023 Perşembe

Kültür - Sanat Kıbrıs Gazetesi
banner99

  YDÜ’nün düzenlediği “Masallarda Değerler” konulu masal yazma yarışmasında 28 eser yarıştı

Kazananlar ödüllerini törenle aldı

Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi, Temel Eğitim Bölümü, Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı tarafından düzenlenen “Masallarda Değerler” konulu masal yazma yarışmasının kazananları belli oldu.  Yrd. Doç. Dr. Şebnem Güldal Kan ve Seçil Besim Ayhan koordinatörlüğünde “Karakter ve Değerler Eğitimi” ve “Masallar” dersleri kapsamında düzenlenen yarışmada, 28 özgün eser yarıştı.
   KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Milli Eğitim Denetleme, Değerlendirme ve Yönlendirme Kurulu Başkanlığı Eğitim Denetmeni Uzm. Senem Y. İnce, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Şengül Başarı ve Lefke Avrupa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Güneyli’den oluşan yarışma jürisinin titizlikle değerlendirdiği ve toplamda 30 puan üzerinden en yüksek puanı alan ilk üç eser ve Anabilim Dalı Özel ödülü alan iki eserin sahipleri ödüllerini Yakın Doğu Üniversitesi Büyük Kütüphane’de düzenlenen törenle aldı.
   Feride Şahbaz ve Fatma Arslan’ın kaleme aldığı “Milo’nun Özel Arkadaşları” masalı jüri değerlendirmesinde 27 puan alarak yarışmanın birincisi oldu. Sena Karapınar ve Esin Özer  “Pelin’in Farkındalık Diyarı” masalı ile ikinci, Ceylan Boyraz ve Hicret Şahin ise “Perili Diyarın Kapısı” masalı ile üçüncülük ödülünün sahibi oldu. Doğukan Yılmaz ve Yeşim Tekinhan’ın kaleme aldığı “Papatyaların Şarkısı” ile Sümeyye İmir ve Nida Gül’ün “Kahraman Mırmır” masalları ise özel ödüle değer görüldü.

Çerkez: Masallar eğitimin ilk ve önemli aşaması
 

   Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Yağmur Çerkez, ödül töreninde yaptığı konuşmasında masalları eğitimin ilk ve önemli aşamalarından biri olarak tanımlayarak masalların içerdikleri mesajlarla pek çok insanın hayatında önemli izler bıraktığını vurguladı.
   Masalların değerler eğitimindeki rolüne işaret eden Doç. Dr. Yağmur Çerkez, “Masallar; doğru, yanlış, iyilik, güzellik, yardımseverlik ve benzeri bir takım değerlerin bireye kazandırılmasında özellikle verdikleri etkileyici mesajlarla önemli bir işleve sahiptir” ifadesini kullandı. Doç. Dr. Çerkez, düzenledikleri “Masallarda Değerler” yarışmasına katılan ve dereceye giren tüm öğrencileri tebrik etti. Törende, Yakın Doğu Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç Dr. Umut Akçıl ve Doç. Dr. Mert Baştaş, Temel Eğitim Bölüm Başkanı Doç. Dr. Behçet Öznacar tarafından jüri üyelerine de teşekkür belgeleri takdim edildi.
  

**


Çağdaş Mağusa Gravürleri,

kitabı DAÜ’de tanıtılacak

   Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Yayınevi ile Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü iş birliğinde okuma kültürünü arttırmak ve farkındalık yaratmak amacıyla “DAÜ ile Kitap Buluşmaları 2023” adı altında etkinlikler düzenleniyor. “Bilgi Yolunda Kitap” sloganıyla, yıl boyu sürecek olan etkinliklerin ilki bugün, saat 17.30’da, DAÜ Aktivite Merkezi Salonu’nda “Çağdaş Mağusa Gravürleri” Kitap Tanıtımı ve İmza Günü olarak gerçekleştirilecek.
   DAÜ Yayınevi eseri olan ve baskısı 2022 yılında yapılan “Çağdaş Mağusa Gravürleri” üzerine gerçekleştirilecek olan söz konusu etkinlikte editörlüğünü Ayhatun Ateşin’in yaptığı, yazarlığını ise Doç. Dr. Ege Uluca Tümer, Dr. Okan Dağlı, Emin Çizenel ve Umut Germeç’in üstlendiği kitabın tanıtımı ve imza günü yapılacak.
   “Çağdaş Mağusa Gravürleri” kitabı, DAÜ Sosyal ve Kültürel Aktiviteler Müdürlüğü’ne bağlı Güzel Sanatlar Kulübü tarafından 2000’li yıllardan bugüne kadar gerçekleştirilen etkinliklerden derlenen 30 sanatçının toplam 100 gravür eserinden oluşuyor. Gerçekleştirilecek olan tanıtım gününde söz konusu kitap satışa da sunulacak.
  

FOTO: CAGDAS

**

CSO, enstrüman sanatçısı sınavları başladı
 

   Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın (KKTC CSO) enstrüman sanatçısı sınavları başladı.
   Cumhurbaşkanlığından verilen bilgiye göre, KKTC CSO branşlarına göre dahil edilecek enstrüman sanatçılarını belirlemek amacıyla dün ilk sınav gerçekleştirildi.  
   Lefkoşa, Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılan sınavlar 6 Ocak tarihine dek sürecek.
   Sınavlar sonucu, keman grup üyeliği, kontrbas grup üyeliği, klarnet grup üyeliği, fagot grup üyeliği ve korno grup üyeliğine toplam 5 sanatçı alınacak.
   Kabul Sınavı Komisyonu, KKTC CSO Orkestra şefi Ali Hoca, KKTC CSO Konzermaisteri Nihat Ağdaç, KKTC CSO Koordinatörü Mustafa Kofalı, KKTC CSO Fagot grup şefi Tılsım Bufe Muratal ve DAÜ Eğitim Fakültesi GSE Bölüm Başkanı Çetin Aydar’dan oluşuyor.
   Sınavı kazananların listesi Cumhurbaşkanlığı’nın www.kktcb.org internet adresinden ilanen duyurulacak ve kazanan adaylara ayrıca yazılı bildirilecek.

 

Foto: SENFONI 1-3

**

2022’nin en olağanüstü keşifleri
 

   2022 yılında dünya çapında yapılan arkeolojik kazılarda geçmişe dair izler taşıyan pek çok eser gün yüzüne çıktı. İşte dünyanın en büyük pembe elmasından Urfa’da evin altından çıkan duvar resimlerine, Van Gogh’un gizli otoportresinden Kleopatra’nın gizli mezarına yılın keşifleri...
 

Urfa başbük’te demir çağı kalıntıları

   Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Başbük mahallesinde bir evin altında Demir Çağı dönemine ait duvar resimleri bulundu. Tanrıların bir araya geldiği tamamlanmamış bir duvar çizimine rastladı.
 

Kleopatra’nın kayıp mezar

   Mısır’da yapılan kazı çalışmalarında keşfedilen bir tünelin Mısır Kraliçesi Kleopatra’nın mezarına açıldığı iddia edildi. Kraliçe’nin Mısır’ın İskenderiye şehrinde bulunan Taposiris Magna Tapınağı’nın altına gömüldüğünü iddia eden araştırmacılar, bu tünelin 21. yüzyılın en büyük keşfi olduğu kanaatinde.
 

Van Gogh’un gizli portresi
   Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’a ait portre, sanatçının başka bir resminin arkasında bulundu.  İskoçya Ulusal Galerisi, X-ray taramasından geçirdikleri “Köylü Kadın Başı” adlı eserde, otoportreyi tespit etti.

 

2 bin 300 yıllık bronz heykeller

   İtalya’da yapılan kazı çalışmalarında Roma İmparatorluğu dönemine ait 2 bin 300 yıllık 24 bronz heykel bulundu. İtalyan ANSA ajansının haberinde, Toskana bölgesindeki termal havuzların bulunduğu San Casciano dei Bagni’de yapılan kazılarda, geçmişi 2 bin 300 yıl öncesine dayanan 24 ince işlenmiş bronz heykelin keşfedildiği belirtilerek, heykellerden 5’inin 1 metreden uzun olduğu kaydedildi.
 

Pembe elması bulundu
   Angola’da bir madende 170 karatlık Lulo Rose adı verilen bir elmas bulundu. Taşın, bugüne kadar çıkarılan en büyük pembe elmas olduğu tahmin ediliyor.
  

Gazze’de Bizans Mozaiği
   Filistinli bir çiftçi, İsrail ablukası altındaki Gazze Şeridi’ndeki arazisinde Bizans dönemine ait mozaikler buldu. Bölgede yapılan kazılarda hayvan figürlü mozaiklerin yanı sıra çömlek, çanak ve şişelerin, geometrik şekillerden oluşan mozaikler ve mimari kalıntıların da keşfedildiği kaydedildi.

 

Tarihin en eski sanat eserleri
   Kuzey Irak’ta 2016 yılında DAEŞ militanlarının yıktığı tarihi Mashki Kapısı’nı onarmak için çalışan arkeologlar, insanlık tarihinin en eski sanat eserlerinden birini ortaya çıkardı. Yaklaşık 2 bin 700 yıl önce yapılan kaya oymaları savaş sahnelerini, üzüm asmalarını ve palmiye ağaçlarını tasvir ediyor.
  

FOTO: KESIF 1-4

**

Kutu Kutu tiyatro oyunu Lefkoşa

ve Güzelyurt’ta sahnelenecek
 

   Özgür Sanat Tiyatro ve Kültür Derneği'nin ikinci oyunu "Kutu Kutu" Lefkoşa ve Güzelyurt’ta sahnelenecek.
    Oyun, yarın saat 20.00’de Lefkoşa’da BKM Mutfak’ta, 7 Ocak Cumartesi saat 20.00’de Güzelyurt Atatürk Kültür Merkezi’nde seyircisiyle buluşacak.
    Memet Baydur’un kaleme aldığı, Mehmet Ulubatlı’nın yönettiği oyunun biletleri salonların kapısında, 50 TL’den satışa sunulacak.

 

**

Kültür Dairesi, emekli öğretmenleri konuk ediyor

  Başbakan Yardımcılığı, Turizm, Kültür, Gençlik ve Çevre Bakanlığı’na bağlı Kültür Dairesi’nin, Öğretmene Vefa başlığıyla 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde ikinci bölümünü başlattığı Akdeniz Esintileri Perşembe Sohbetleri, bugün tüm kütüphanelerde emekli öğretmenleri konuk etmeye devam ediyor.
   Kültür Dairesi’nden verilen bilgiye göre, Kültür Dairesi’nin, kendi çatısı altında faaliyet gösteren; Lefkoşa Milli Kütüphane ile Girne, Güzelyurt, Gazimağusa, İskele, Akdoğan, Mehmetçik, Değirmenlik ve Yeni Erenköy Halk Kütüphanelerini uğrak yeri haline getirmek hedefiyle, Haziran ayında başlattığı Akdeniz Esintileri Perşembe Sohbetleri etkinliğinin ikinci bölümü, Öğretmene Vefa başlığıyla devam ediyor. Eylül ayına kadar süren ilk bölümünde sanatçı ve yazarları ağırlayan Akdeniz Esintileri Perşembe Sohbetleri etkinliği, 24 Kasım Öğretmenler Gününde Öğretmene Vefa başlığıyla yeniden başlatılarak iki haftada bir perşembe günleri düzenleniyor. Yarın (5 Ocak) saat 10.00’da tüm kütüphanelerde emekli öğretmenleri konuk edecek olan etkinlik 26 Ocak Perşembe gününe kadar devam edecek.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104