Kundakçılara 4'er yıl hapis

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 2018 yılı Haziran ayında David’s People Cafe-Bistro isimli işyerini kundaklayan Gürbüz Karagöz ve Durmuş Doğan hakkındaki kararını verdi

banner87
Kundakçılara 4'er yıl hapis
banner90
banner8

Ahmet İLKTAÇ
Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Haziran 2018 tarihinde saat 03.45’te David’s People Cafe-Bistro isimli işyerini kundaklayan 19 yaşındaki Gürbüz Karagöz’ü ve 41 yaşındaki Durmuş Doğan’ı yargılayarak, oy birliğiyle 4’er yıl hapse mahkum etti. Kararın açıklanmasıyla 19 yaşındaki Gürbüz Karagöz’ün annesi sinir krizi geçirdi.
Başkan Nüvit Gazi Hacı, Kıdemli Yargıç Şerife Katip Kır ve üye Yargıç Hazal Hacımulla’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi heyetinin oy birliğiyle aldığı kararı Başkan Nüvit Gazi Hacı okudu.
Başkan Nüvit Gazi Hacı, mesele ile ilgili olguları özet bir şekilde aktardı. Nüvit Gazi Hacı, sanıklar tarafından kundaklanan David’s People Cafe-Bistro isimli işyerinde Planlama ve İnşaat Dairesi’nin yaptığı incelemede 60 bin 350 TL’lik hasar meydana geldiğinin belirlendiğini söyledi.
Sanıkların 30 Haziran 2018 ve 11 Temmuz 2018 tarihleri arasında soruşturma maksatlı tutuklu kaldıklarını belirten Hacı, sanıkların 11 Temmuz 2018 tarihinden bu yana da hükümsüz tutuklu olarak yargılanmak için Merkezi Cezaevi’nde beklediklerini hatırlattı.
Başkan Nüvit Gazi Hacı, sanık 1 Gürbüz Karagöz’ün 19 yaşında olduğunu, özür dilediğini, 2 kardeşi olduğunu, sanık 2 Durmuş Doğan’ın ise özür dilediğini, evli ve 2 çocuk sahibi olduğunu mahkemeye hafifletici neden olarak aktardıklarını dile getirdi.
Sanıkların mahkum edildikleri kundaklama davasına yasa koyucunun ömür boyu hapislik cezası öngördüğünü ifade eden Hacı, sanıkların mahkum oldukları davaların yasa koyucunun da ceza öngörüsünden ciddi ve vahim suç olduğunun görüldüğünü açıkladı.
Nüvit Gazi Hacı, kundaklama suçunun her zaman korku yaratan, insanlara ve mallarına zarar veren bir suç türü olduğunu söyledi.
Küçücük ülkemizde kundaklama türü suçların yaygınlaşma eğiliminde olduğunu huzurlarına gelen davalardan görmekte olduklarına değinen Hacı, bu tür suçlar işleyenlere ceza tayin edilirken kamu menfaatinin korunması ve caydırıcı olması gerektiğinin altını çizdi.
Başkan Nüvit Gazi Hacı, halkın kundaklama olaylarına karşı her zaman öfke ve endişe duyduğuna vurgu yaptı.
Yangının bu işyerinin yanında bulunan başka bir işyerinin çalışanları ve Gazimağusa İtfaiyesi tarafından söndürüldüğünü anlatan Hacı, sanıkların yangın sonucu oluşan hasarı karşıladıkları yönünde bilgi olmadığını da anlattı.
Başkan Nüvit Gazi Hacı, bu tür suçları işleyenlere mahkemelerin hoşgörü ile davranmasının beklenmemesi gerektiğine dikkat çekti. Sanık 1 Gürbüz Karagöz’ün 19 yaşında ve hayat tecrübesi olmadığını ancak işyerini ateşe veren kişinin kendisi olması nedeniyle ceza takdirinde sanıklar arasında ayrıma gidilmesinin adil olmayacağını belirten Hacı, her iki sanığı da oy birliğiyle 4’er yıl hapse mahkûm ettiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 11:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75