Kundakçılık arttı, toplum tedirgin!

banner37

Ortak olduğu “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini sigortadan para almak gayesiyle Ali Kasımoğulları ile kundaklayan Ali Tümen, ileride yargılanmak üzere 2 ay süresince cezaevine gitti. Olayın olgularını aktaran polis vurguladı:

Kundakçılık arttı, toplum tedirgin!
banner90
banner8

Sedef BOŞNAK 

Gazimağusa’da ortak olduğu “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini sigortadan para almak gayesiyle Ali Kasımoğulları ile kundaklayan Ali Tümen, müebbet hapis cezası öngören kundakçılık suçuyla ilgili ileride yargılanmak üzere, 2 ayı geçmeyen bir süre hükümsüz tutuklu olarak cezaevine gönderildi.

Bahse konu olayın ardından, son 10 gün içerisinde bölgede 2 kundaklama olayının daha meydana geldiğine dikkat çeken tanık polis, “Kundakçılık arttı, toplum tedirgin. Konu suçlar, toplumda endişe ve infial yarattı” dedi.

Tanık polis, ayrıca, kundaklanan işyerlerinde 500 bin TL’nin üzerinde hasar meydana geldiğine vurgu yaparak, hasar tespit çalışmalarının halen devam ettiğini dile getirdi.

 

“Tahkikatın, zanlıların etki edeceği kısmı tamamlandı”

İddia Makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, dünkü duruşmada, meseleyle ilgili talebi aktarması için, Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli meselenin tahkikat memuru Ersoy Saydağ’ı yeminli şahadete çağırdı.

Tanık polis Ersoy Saydağ, öncelikle, zanlıların, 10 Haziran 2018’de, saat 02.25’te, sigorta şirketinden para almak amacıyla, “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini, içerisine yanıcı madde döküp kasten ve kanunsuz olarak ateşe vermek suretiyle, konu işyerini kundakladıklarını anımsattı.

Ersoy Saydağ, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Döveç Center isimli apartmanın zemin katında faaliyet gösteren, konu işyerinde başlayan yangının, bitişiğinde bulunan “Yogo Hamy”, “Loft Estate” ve “Gülseren Shop” isimli iş yerlerine de sirayet ettiğine dikkat çekerek, yangından 4 işyerinin zarara uğradığını anlattı.

Polise gönüllü ifade verip, suçlarını itiraf eden zanlıların, olayın akabinde tespit edilip tutuklandıklarını ifade eden tanık polis, tahkikatının, zanlıların etki edebileceği kısımlarını tamamladığını belirtti.

banner134
 

“Hasar büyük”

Ersoy Saydağ, kundaklama sonucu konu işyerlerinde meydana gelen hasar tespit çalışmalarının halen devam ettiğine işaret ederek, bugüne değin tespit edilen rakamın 500 bin TL olduğuna dikkat çekti.

Konu olay sonrası, son 10 gün içerisinde bölgede 2 kundaklama olayının yaşandığına vurgu yapan tanık polis, müebbet hapis cezası öngörülen ciddi ve vahim suç olan kundakçılığın, toplumda endişe ve infiale neden olduğunu anlattı.

Tanık polis, Ali Tümen’in Almanya vatandaşı olup, ülkede turist statüsünde bulunduğunu, Ali Kasımoğulları’nın ise, kundakçılık, geceleyin ev açma, sirkat, bina açma, uyuşturucu ve kasti hasar gibi 29’u neticelenen CTK dosyası olan toplam 93 sabıkası olduğuna vurgu yaptı.

Polis, mahkemeden serbest kalmaları halinde, yargıdan kaçma ihtimali olan huzurdaki zanlıları, yargılanacakları tarihe değin cezaevine göndermesini talep etti. Savcı Hasan Boşnak, bu talebi 2 ay süreyle sınırladı.

 

“İfade gönüllü değil”

Mahkemede, zanlı Ali Tümen’i avukat Yunsal İlhan, Ali Kasımoğulları’nı ise avukat Mustafa Kocatürk savundu.

Her iki avukat da talebe itiraz etmedi ancak Mustafa Kocatürk, kayıtlara geçmesi açısından müvekkilinden alınan ifadenin gönüllü olmadığı beyanını yaptı.

Mustafa Kocatürk, müvekkilinin beyanına göre, gönüllü oluğu iddia edilen ifadenin, tehdit ve baskı yoluyla alındığından söz etti ve “Hayat arkadaşı polise çağrılan müvekkilime ‘ifade vermezsen onu da içeri atarız’ tehdidine bulunuldu. İfade bu yolla temin edildi” dedi.

Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davalar Yargıcı Gökan Asafoğulları, ithamın nevinin ağırlığına ve ciddiyetine vurgu yaptıktan sonra, konu suçlarda, kişi özgürlüklerinin kamu menfaatinin önünde tutulması gerektiğine dikkat çekti. Yargıç, iddia makamının talebinin adil ve yerinde olduğuna bulgu yaparak, zanlıları, yargılanacakları tarihe değin, mahkemede hazır olmalarını sağlamak maksadıyla 2 ayı geçmeyen bir süre, Lefkoşa Merkezi Cezaevi’ne hükümsüz tutuklu olarak gönderdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Haziran 2018, 09:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75