Kundakçıya 9 yıl hapislik!

banner37

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, Hasan Caner’in işletmeciliğini yaptığı eski işyeri İnciraltı Restoran’ı açıp, içerisinden eşya ve nakit para çaldıktan sonra kundaklayan Gürcan Atik’e ibretlik ceza verdi

Kundakçıya 9 yıl hapislik!
banner8

Sedef BOŞNAK

Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Mart 2020’de, Hasan Caner’in işletmeciliğini yaptığı İnciraltı Restoran isimli eski işyerini açıp, içerisinden para ve eşya çaldıktan sonra kundaklayarak büyük zarara uğratan Gürcan Atik’e ibretlik ceza verdi.

Mahkeme, Hasan Caner’e, “Zarar verme saikiyle hareket edip, adı edilenin mal güvenliğine zarar veren” Gürcan Atik’i 9 yıl hapse mahkum etti.

Başkan Fatma Şenol,  Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu ve Yargıç Hazan Aksun’dan oluşan Gazimağusa Ağır Ceza Mahkemesi’nin oy birliğiyle aldığı kararı, kıdemli yargıç açıkladı.

Kıdemli Yargıç Ayşen Toroslu, sanığın, 28 Mart’ta 2020’de meydana gelen dükkan açma, sirkat, kasti hasar, izinsiz ikamet ve kundaklama suçlarını,  pervasızca, tereddüt etmeden, müştekiye zarar verme saikiyle işlediğini söyledi.

Ayşen Toroslu, sanığın geçmişte garson olarak çalıştığı Canbolat Yolu üzerinde faaliyet gösteren İnciraltı Restoran’ı, batı istikametinde, konu tarihte saat 05.35’te açık vaziyette bulunan kapısından giriş yapıp, dükkanı açtıktan sonra içerisindeki nakit para ve eşyaları sirkat ettiğini, yanıcı madde olan alkollü dezenfektanı döküp ateşe verilmek suretiyle yakarak, kasten hasara uğrattığını anlattı.

Toroslu, konu mahallede çıkan yangın sonucu bahse konu işyerinin 1 milyon 850 bin TL’lik hasara uğradığını ve işyeri sahibinin sigortadan zararın yalnızca 650 bin TL’sini alabildiğini dile getirdi.

Kundaklama sonucu doğan zararın büyüklüğünü dikkate alan kıdemli yargıç, sirkat edilen meblağın da tahsil edilmediğini ifade etti ve sanığa, etkin ve caydırıcı ceza verilmesi gerektiği üzerinde durdu.

Ciddi ve vahim suç

Ayşen Toroslu, “Kundaklama” suçunun ömür boyu, “Kasti hasar” suçunun ise 3 yıl hapis cezası öngören ciddi ve vahim suçlar olduğuna vurgu yaptı.

banner134

Kundaklama suçunun niteliği itibarıyla mal güvenliğine karşı işlenen, kamu düzenini bozucu, topluma korku ve endişe verici suç olduğuna dikkat çeken Toroslu, “Bu tür suç işleyenlere ve işlemeye tevessül edeceklere karşı, caydırıcı ve ibret verici ceza verilmelidir” dedi.

  Sanığa verilecek yegane cezanın hapislik olduğunu ifade eden kıdemli yargıç, meseleyle ilgili tüm durum ve şartları titizlikle tezekkür ettikten sonra sanığı 9 yıl hapse mahkum etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88