Kundakçıya öngörülen azami ceza, müebbet!

banner37

Gazimağusa’da, ortak olduğu “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini, sigortadan para almak gayesiyle, Ali Kasımoğulları ile birlikte kundaklayan Ali Tümen’in tutukluluk süresi, 8’er gün daha uzatıldı. Savcı Hasan Boşnak, mahkemede, yasayı hatırlattı:

banner87
Kundakçıya öngörülen azami ceza, müebbet!
banner90
banner99

Sedef BOŞNAK
Gazimağusa’da, ortak olduğu “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini, sigortadan para almak gayesiyle, Ali Kasımoğulları ile birlikte kundaklayan Ali Tümen, dün mahkemeye çıkarılarak, aleyhlerine 8’er gün daha tutukluluk emri temin edildi.
İddia makamı Başsavcılık adına davayı yürüten Savcı Hasan Boşnak, zanlıların, methaldar olduğu kundakçılık suçunun, Ceza Yasası’nın en ağır suçlarından biri olduğunu dile getirerek, kundakçıya, yasada öngörülen azami cezanın, müebbet hapis olduğuna dikkat çekti.
Gazimağusa Polis Müdürlüğü’ne bağlı Adli Şube Amirliği’nde görevli meselenin tahkikat memuru Ersoy Saydağ da meseleyle ilgili gelişmelerle, yapması gerekenleri anlattı.
Tanık polis Ersoy Saydağ, öncelikle, zanlıların, 10 Haziran 2018’de, saat 02.25’te, sigorta şirketinden para almak amacıyla, “Berlin Bar Cafe Nargile” isimli işyerini, içerisine yanıcı madde döküp, kasten ve kanunsuz olarak ateşe vermek suretiyle kundakladıklarını anımsattı.
Ersoy Saydağ, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan Döveç Center isimli apartmanın zemin katında faaliyet gösteren konu işyerinde başlayan yangının, bitişiğinde bulunan “Yogo Hamy”, “Loft Estate” ve “Gülseren Shop” isimli işyerlerine de sirayet ettiğine dikkat çekerek, yangından 4 işyerinin zarara uğradığını belirtti.
 

Serbest kalırlarsa, tahkikata etki edebilirler
Polise gönüllü ifade verip, suçunu itiraf eden Ali Tümen’i, 11 Haziran’da mahkeme huzuruna çıkartıp, aleyhine 3 günlük tutukluluk emri temin ettiğini hatırlatan tanık polis, yaptığı soruşturma çerçevesinde, ayni gün, her iki ayak bileğinde yanık yaraları olan Ali Kasımoğulları’nı da evinde tespit ettiğini kaydetti.
Tanık polis, aleyhindeki suçlamaları reddeden Ali Kasımoğulları’nın, yaralarıyla ilgili evde olduğu esnada bir arkadaşının kendisini telefonla arayarak, Berlin Bar’da yangın çıktığını söylediğini, aldığı haberin akabinde yardıma gittiğini ve yangını söndürmeye çalıştığı sırada ayaklarının yandığını beyan ettiğine vurgu yaptı.
Zanlının, “Yakmadım, söndürdüm” beyanlarını doğrulayıcı bir ifade temin etmediğine dikkat çeken tanık polis, 17 tanıktan ifade temin edip, birçok kamera incelediğini anlattı.
Tanık polis, ayrıca, olayın başlangıcını ve söndürme çalışmalarını çeken amatör bir kamera kaydı tespit ettiklerini de ifade ederek, kamera kayıtlarını incelemeye devam ettiklerine değinerek, Ali Kasımoğulları’nın olay esnasında giydiği kıyafetleri tüm aramalarına karşın bulamadıklarını ifade etti.
Her iki zanlının telefonlarını incelenmek üzere emare aldıklarını, Ali Kasımoğulları’nın telefonunda, olay öncesi ve sonrasında, 80 görüşme kaydı bulunduğunu belirlediğini söyleyerek, serbest kalmaları halinde henüz tamamlayamadığı tahkikatına etki etme olasılığı olan zanlılar aleyhine 8 gün ek süre istedi.
 

“Süre fuzuli”
Mahkemede, zanlı Ali Tümen’i, Avukat Ahmet Demirel, Ali Kasımoğulları’nı ise Avukat Mustafa Kocatürk savundu.
Her iki avukat da, tutukluk talebinin, suçla bağlantısı olmayan müvekkillerinin özgürlüklerini kısıtlayacağı üzerinde durdu ve mahkemeden talebi kısıtlamasını istedi.
Huzurundaki şahadeti ve beyanları değerlendiren Ceza Davaları Yargıcı Gökan Asafoğulları, polisin gerekli araştırma ve soruşturmayı yapması için talep edilen süreyi makul buldu ve zanlıların 8’er gün daha poliste tutuklu kalmalarına emir verdi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2018, 08:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75