banner6

Kundaklama zanlısının akıl sağlığı araştırılacak

banner37

Kundaklama zanlısının  akıl sağlığı araştırılacak
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Lefkoşa’da önceki gün 22 yaşındaki D.T.A. isimli genç, bir oteli kundaklamaya çalıştığı suçlamasıyla tutuklandı. Polise verdiği ifadesinde oteli balkonundaki antenler yüzünden yakmak istediği itirafında bulunan D.T.A., dün de tutukluluk için çıkarıldığı mahkemede “çok daha fazla insanla karşılaştım. Daha fazlasını yapabilirdim ama kimseye zarar vermedim” savunması yaptı.

   Kundaklama teşebbüsünün yanı sıra yine Lefkoşa’da bir de hırsızlık suçu işlediği anlaşılan ve zanlının yaptığı anlamsız beyanlar ışığında ceza-i ehliyetinin olup olmadığına ilişkin de doktor kontrolünden geçirilmesi kararıyla aleyhine 3 gün tutukluluk emri alındı.

   “Binadaki eşyaları ateşe verme” ve “Sirkat” suçlamalarıyla tutuklanan zanlı dün Lefkoşa Kaza Mahkemesi’ne çıkarıldı.

   Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Hasan Boşnak, tanık olarak polis memuru Ali Gencer’i dinletti.

   Mahkemede yeminli şahadet veren Gencer, 04.04.2022 tarihinde saat 09.15’te Mehmet Akif Caddesi Kumsal adresinde faaliyet gösteren bir otelin kuzeye bakan balkon kısmında monte edilmiş Telsim Şirketi’ne ait 2 adet verici, otele ait 1 adet uydu anteni, kapalı ambar içerisinde bulunan 3 adet rulo şeklinde muhafaza edilen halıların Lefkoşa’da sakin D.T.A. tarafından üzerlerine yanıcı madde dökülüp ateşe verilmek suretiyle kundaklanıp bina içerisinde bulunan eşyalara zarar verildiğine vurgu yaptı.

   Polis memuru Ali Gencer, aynı gün Lefkoşa’da Küçük Kaymaklı’daki adresinde tespit edilip derdest emri gereği tutuklandığını ve mahkeme emri ile ikametgahında yapılan arama neticesinde zanlının olay anında giymekte olduğu kıyafetler ve ayakkabıları ayrıca olay anında üzerinde bulunan siyah renk sırt çantasının emare alındığını mahkemeye aktardı.

   Gencer, yapılan soruşturma esnasında zanlının bir gönüllü ifade verdiğini ve olayın nasıl meydana geldiğini anlattığını ancak zanlının vermiş olduğu izahat karşısında Barış, Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde ceza-i ehliyetinin olup olmadığına ilişkin doktor kontrolünden geçirileceğini belirtti.

   Gencer, olay günü saat 06.30’da Lefkoşa’da Kızılbaş bölgesinde faaliyet gösteren 20 Temmuz isimli iş yerinin önünde zanlının, bisikletin üzerinde bulunan Lefkoşa’da sakin İbrahim Kızıl’a ait siyah renk sırt çantasını, içerisinde kendisi adına olan TC pasaportunu ve muhtelif eşyalarını alarak sirkat ettiğini de mahkemeye aktardı.    

   Olayın soruşturulması gerektiğini belirten Gencer, tahkikatın salimen yürütülebilmesi için zanlının üç gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, talebi onayladı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110