banner6

Kur farkı ‘nasıl’ karşılanacak?

banner37

Kur farkı ‘nasıl’ karşılanacak?
banner151 banner143

Ali ÇATAL

   İngiltere Merkez Bankası’nda (BoE) da bir dönem görev alan ve şu anda Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) Finansal Düzenleme ve Risk Yönetimi Merkezi Başkanı ve Bankacılık ve Finans Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışan Prof. Dr. Mete Feridun, Kur Korumalı Mevduat (KKM) Sistemi’nin KKTC’de de uygulanıp uygulanmayacağına yönelik son tartışmaları yorumladı.

   Türkiye’de alınan bu kararların KKTC’de uygulanıp uygulanmayacağı ve şayet uygulanacaksa nasıl uygulanacağı konusunun hiç vakit kaybetmeden açıklığa kavuşturulması gerektiğini Aralık 2021’den bu yana söylediğini kaydeden Feridun, “Bunun üzerinden yarım seneden fazla geçmesine rağmen halen ‘konunun iki haftaya kadar somutlaştırma noktasına gelinebileceği’ yönünde net olmayan açıklamalar yapılması şaşkınlık vericidir” şeklinde konuştu.

   Bir yandan TL kullanımının yaygınlaşması yönünde hareket edilirken, diğer yandan mevduatı TL’de tutmanın ciddi şekilde cezalandırıldığını kaydeden Feridun, ortada ‘büyük bir tutarsızlığın’ söz konusu olduğunu belirtti.

   Ayrıca, bundan aylar önce de bu konuyu görüşmek üzere KKTC yetkililerinin’apar topar’ Ankara’ya gittiğini ve dönüşlerinde yine somut bir açıklama yapmadıklarını da hatırlatan Feridun, son yapılan açıklamalardan ise Türkiye ve KKTC bürokratlarından oluşan bir çalışma grubunun bu konuda faaliyet yürüttüğünün anlaşıldığını söyledi.

   KKM’nin Türkiye’de uygulanmaya başlamasının üzerinden bu kadar süre geçmesine ve bu süreçte TL’nin değer kaybetmeye devam etmesine rağmen KKM hesabı uygulamasına KKTC’de ne zaman başlanacağı konusunda hâlâ tatminkâr bir açıklama yapılamamasını nasıl yorumlamak gerektiğini bilemediğini de aktaran Feridun, aradan geçen sürede Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin’enflasyona endeksli enstrümanlar üzerinde çalıştıklarına’ve bunun da ‘enflasyona endeksli tahvil’ olabileceği yönünde bir açıklama yaparak yeni bir enstrümanın daha yolda olduğunu söylediğine dikkat çekti.

“Türkiye’de de tartışmalar sürüyor”

   Mete Feridun, Türkiye’de bu gelişmeler yaşanırken, KKTC’de KKM hesabı uygulaması konusunda halen ciddi bir belirsizlik yaşanmasının olumlu bir durum olmadığı bilgisini de verdi; daha önce de olduğu gibi Ankara’daki görüşmelerin ardından yine bir ortak açıklama yapılmaması ve konunun net olmayan ifadelerle geçiştirilmesinin de ‘pek de hayra alamet olmadığını’ söyledi.

   “Umarım yanlış yorumluyorumdur ve bu konu kısa sürede netleşir. Bununla birlikte, Türkiye’deki hatırı sayılır ekonomistlerin, bu uygulamanın bütçeye gereksiz yük getiren ve gelir dağılımını bozan hatalı bir uygulama olduğunu tartıştığını da göz önünde bulundurmakta fayda var” diyen Feridun, ayrıca, Türkiye’de KKM hesabında getiri yükünün bankalar ve Türkiye Hazinesi arasında paylaşıldığına da işaret etti.

   Bankaların, uyguladıkları yüzde 17 faizi mevduat sahiplerine kendi kaynaklarından ödediğini ve ortaya çıkacak kur farkını da Hazine’nin bütçeden ödediğini ifade eden Feridun, KKM hesapları nedeniyle ortaya çıkan kur farkları için bütçeden bugüne kadar ciddi miktarlarda ödeme yapıldığının bilindiğini de vurguladı.

   Feridun, KKM hesabı sistemi KKTC’de uygulandığında ortaya çıkacak kur farklarının nasıl karşılanacağına yönelik sorunun cevabının ise ‘henüz’ bilinmediği uyarısını da yaptı.

Atun “KKTC’ye de getirmeliyiz” demişti

   Hatırlanacağı üzere, Maliye Bakanı Sunat Atun, Ankara temasları çerçevesinde önceki gün Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile de bir görüşme gerçekleştirmiş ve görüşme sonrası yaptığı değerlendirmede, KKM sistemini ‘artık’ KKTC’ye getirmeleri gerektiğini söylemişti.

   KKTC’nin ‘etkin bir Türk Lirası bölgesi’ olduğunu da hatırlatan Atun, finansman kaynak ve kredi ihtiyaçlarının görülebilmesi için KKM ve sistemle alakalı istikrarlı ve sürdürülebilir bir süreç yönetmeleri gerektiği gerçeğinden hareketle, bu sistemin ülkeye getirilmesi için son durumu gözden geçirdiklerini ifade etmişti.

   Atun, Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, TCMB, KKTC Merkez Bankası ve Maliye Bakanlığı’na bağlı bürokratlardan oluşan bir çalışma grubunun çevrimiçi toplantılarla süreci takip ettiğine de işaret ederek, “İki haftaya kadar bunu somutlaştırma noktasına gelebileceğimiz yönünde düşüncem var. Tabiî bu esnada yine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yürürlükteki para politikası ve buna ilişkin de önümüzdeki dönemin vizyonu üzerine sayın başkandan bilgiler aldık. İstişare ettik” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104