banner6

‘Kur farkı’ talebi masada

banner37

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, dövizdeki dalgalanma sonucu ülkemizde oluşan ekonomik belirsizliği görüşmek ve bazı taleplerde bulunmak için bugün Ankara’ya gidecek

‘Kur farkı’  talebi masada
banner151

Ahmet KARAGÖZLÜ

Türkiye ve dünyada meydana gelen siyasi gelişmelerin döviz kurlarına yansımasıyla her gün değer kaybeden Türk Lirası’nın (TL) yeniden değer kazanması için açıklanan yeni uygulama dövizin ateşini söndürmeye başladı.

Geçtiğimiz gün Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” programıyla her gün rekor tazeleyen döviz kurları, aniden sert bir düşüşe geçti.

KKTC serbest piyasalarında dün döviz kurları gün boyunca bir düştü bir çıktı. Piyasalarda dün dolar 11.12 TL’ye, Euro 13.09 TL’ye, sterlin de 17.32 TL’ye kadar düştü; Ancak Sun Döviz günü, sterlin 18.50 TL, Euro 15.75 TL, dolar 13.95 TL’den kapattı. Kurdaki istikrarsızlık, belirsizliği de beraberinde getirdi; vatandaşlar da bankalar da ne yapacağını bilemez oldu.

KKTC Merkez Bankası’nın ise dün sterlin/TL kurunu 23.18; Euro/TL kurunu 19.74ve Amerikan Doları’nı ise 17.53 TL’den kapatması kafalarda soru işareti yarattı.

Merkez Bankası kurlarının piyasadan oldukça farklı ve yüksek olması “Türk Lirası’nın belirsizlik ve istikrarlı bir duruş olmadığı” yorumlarına neden oldu.

Öte yandan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” programının resmen devreye girdiği de açıklandı.

KIBRIS’a konuşan Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’deki programının KKTC’de de hayata geçirilmesi için süratle çalışma başlattıklarını söyledi.

Atun, bugün ilk uçakla “Türk Lirası ile Ticaret” ve “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Programı” konularını görüşmek üzere Ankara’ya gideceklerini vurgulayan Atun, hiç vakit kaybetmeden girişimlere başlayacaklarını dile getirdi.

Türkiye’de “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” devrede

Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, birikimlerini Türk lirası (TL) mevduat olarak değerlendiren vatandaşların kurlardaki oynaklık karşısında mağdur olmaması için Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat” ürünü devreye alındı.

Üründe, gerçek kişilerin TL vadeli hesapları üzerinde işleyecek faiz ile hesap açılış ve vade tarihlerindeki kur değişim oranı kıyaslanacak, yüksek olan oran üzerinden hesap nemalandırılacak. Bu mevduat ürününe stopaj uygulanmayacak.

Kur farkı hesaplamaları için Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası her gün saat 11.00’de USD döviz alış kuru yayınlayacak. Vade sonunda kur değişiminin faiz oranı üzerinde kalması halinde oluşabilecek fark müşteri hesabına TL olarak yansıtılacak.

Hesaplar 3, 6, 9 ve 12 ay vadeler ile açılabilecek, minimum faiz oranı TCMB politika faiz oranı olarak uygulanacak. Sisteme isteyen her banka katılabilecek.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda hesap vadesiz hesaba dönüşecek, faiz hakkı ortadan kalkacak. Hesabın açıldığı tarihteki TCMB kuru ile hesabın kapatıldığı tarihteki TCMB kurundan düşük olan üzerinden hesap bakiyesi güncellenecek.

Öte yandan, söz konusu ürünün katılım bankacılığında da uygulanması konusunda çalışmalar sürdürülüyor.

Atun: Türkiye’deki programa dahil olmak için ne gerekiyorsa yapacağız

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Türkiye’de geçtiğimiz gün açıklanan ‘Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat’ programının KKTC’de de hayata geçirilmesi için süratle çalışma başlattıklarını söyledi.

Bugün ilk uçakla “Türk Lirası ile Ticaret” ve “Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Programı” konularını görüşmek üzere Ankara’ya gideceklerini vurgulayan Atun, hiç vakit kaybetmeden girişimlere başlayacaklarını dile getirdi.

Atun, Ankara temasları çerçevesinde bugün Türkiye Ticaret Bakanı’yla bir araya geleceklerini belirterek, “Anavatan Türkiye’yle ticaretin TL cinsinden yapılması ve Türkiye’deki kur korumalı TL vadeli mevduat programına KKTC olarak dahil olabilmemiz için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Ankara temasları çerçevesinde söz konusu iki konuyu gündeme getireceklerini kaydeden Atun, “Şu an bu konunun nasıl olacağını biz de bilmiyoruz. Çünkü bu konunun üzerinden 24 saat bile geçmedi. Yani çok taze bir konu. Daha önce belirttiğim gibi… Biz hiç zaman kaybetmeden girişimlerimize başlıyoruz. Ankara’da gerektiği takdirde finansal alanlarla da temaslarda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

“Türkiye’deki uygulama KKTC için önemli bir fırsat”

Atun, dün KKTC Merkez Bankası Başkanı’yla birkaç kez görüştüklerini belirterek, “Merkez Bankası da Türkiye Merkez Bankası üzerinden adaptasyon için süratle çalışıyor” dedi.

Ankara temasları çerçevesinde Türkiye Ticaret Bakanı’nın yanı sıra ihtiyaç duyulması halinde diğer bakanlıklar, hatta Türkiye Merkez Bankası nezdinde de girişim başlatacaklarını kaydeden Atun, bu haftayı sadece bu konuya ayırdıklarını söyledi.

“Biz bu konuya çok önem veriyoruz” diyen Atun, bu hafta bitmeden somut bir karar alınmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye’deki uygulamanın KKTC için de önemli bir fırsat olduğuna işaret eden Atun, şöyle devam etti:

“Biz bu fırsatı illa ki kullanacağız. Kullanmakta da kararlıyız. Anavatanımızın bu noktada bize destek olacağına inanıyoruz. Bizi hiçbir noktada yalnız bırakmayan Anavatanımızın, bu noktada da bizi yalnız bırakmayacağına canı gönülden inanıyorum.

Ülkemiz için oldukça önemli olan bu fırsat için her şeyi yapmaya kararlıyım.

Sayın Başbakan tarafından da bu konuda yetkilendirildim. Bu yüzden, hiç zaman kaybetmeden ilk uçakla Ankara’ya gidiyoruz. Bütün randevularımızı aldık, tüm çalışmaları ve temasları, yapabildiğimiz her mecrada yapacağız.”

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner75

banner88

banner110