Kuraklık, bağları da vurdu

banner37

Yağışsız geçen bir yıl ve kuruyan yer altı suları nedeniyle yeterince sulanamayan Karpaz bölgesindeki üzüm bağlarından bu yıl neredeyse hiç verim alınamadı

banner87
Kuraklık, bağları da vurdu
banner90
banner99

Ayşe BULUT
   Karpaz bölgesinde üzüm üreticileri kuraklık nedeniyle bu yıl iyi verim alamadı. Son yıllardaki yağış miktarının düşmesi, dolayısıyla yer altı sularının da kuruması üzüm üreticilerini zora soktu. Bağlardaki asmalar kurudu, ürünler gelişmedi ve üretici zarar etti.

Karpazlı üzüm üreticileri, verim alabilmek için suya ihtiyaçları olduğunu belirterek, neredeyse tamamen kuruyan bağlarını kurtarıp, üzüm yetiştirebilmek için su sorunlarının biran önce çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Karpaz Şarap Üzüm Alkollü ve Üretim Pazarlama Koop Şirketi Başkanı (KASKOP)Mehmet Ziya Tolgan, bu yılki verimde 5’te 4 kayıpları olduğunu, yani bu yıl yüzde 80 kayıpla verim alabildiklerini, dolayısıyla da piyasaya sürülen taze üzümle birlikte sucuk üretiminin de aynı oranda düştüğünü anlattı.

Üzüm üretimi için bol suya ihtiyaçları olduğunu kaydeden Tolgan, bölgede su tutan gölet veya gönen olmadığını, kışta yağışlar iyi olursa ancak bağlardan üzüm alabildiklerini söyledi.

Geçtiğimiz kışın kurak geçtiğini hatırlatan Tolgan, bu nedenle bölgede ancak sulanabilen bağlardan üzüm alınabildiğini, onlarda bile randımanın yüzde 50 oranında kaldığını dile getirdi.

Tolgan, “Mehmetçik Belediyesi ve KASKOP olarak, Balalan ovasındaki bağları sulamak için kışın havuza şebeke suyu verip, bu suyu kullanma yönünde bir projemiz vardı.

Eski projemizi tadilata giriyoruz. Ağustostan sonra belki yılbaşına kadar tamir edersek üreticilere uygun fiyata vereceğiz. Devletten de buna teşvik desteği alırsak çok güzel olacak. Türkiye’den gelen suyun bize tarım suyu olarak gelme şansı yok. Ancak mevcut su kışın kullanılmadığı için, devlet bize yardım teşvik mahiyetinde verirse mevcut suyu kullanma şansımız var. Kışın da tüketim azdır hanelerde. Bağcılık da, zeytincilik de kışın ister suyu. Biz ocak, şubat, mart ve nisan aylarında su isteriz asmalara” diye konuştu.
 

Ziyamet üzüm üreticileri ne dedi?... Ziyamet üzüm üreticileri ne dedi?... Ziyamet üzüm üreticileri ne dedi?...
 

Mehmet Özbolat:
   Üzüm üreticileri olarak en büyük beklentimiz suyun gelmesi. Yani bağlara su verilmesi gerek. Belediye mi, devlet mi bu işi yapacak bilmem ama suyun bağlara gelmesi gerekiyor ki biz de üretebilelim. Daha kaliteli verim alabilmemiz için damlama sistemine geçmemiz gerekiyor. Çünkü her yıl daha da kurak geçiyor. Kuraklık da etkiliyor bizi, şu ekonomik şartlarda. Karpaz’a uygulanan emirnamelerle, yatırım yasaklarıyla birlikte tüketici potansiyeli yok. Son zamlarla birlikte insanlar alışveriş yapamaz oldu. Yıl kurak olması nedeniyle bu yıl istediğimiz verimi alamadık. Her yıl 15 ton üzüm alırdım bu yıl bir ton bile alamadım. Su denize akıyor. Denize akan suyu kuzey sahilinden getirip bir baraj yapılsın Yeşilköy veya Balalan tarafına ve bizlere su getirsinler. Karadan getiremiyorlarsa çok maliyetliyse denizden getirsinler. Türkiye’den geliyor da oradan buraya gelemiyor mu? Bu yıl kurak geçti, bağlara bir kuraklık vermeyecekler mi? Bence vermeleri lazım çünkü çok zarar ettik. 17 dönümden bir ton üzüm bile alamadım. Bize suyu getirsinler satın alalım ve bağlarımıza verelim ve yaptığımız emeğin karşılığını alalım bari. Biz üretim yapmak için su istiyoruz.
 

Enver Erdem:
   Sorumumuz, ağaçlarımız kuruyor. Tarım Bakanını da getirdik buraya, sorunlarımızı aktardık. O da dinledi ancak tatmin edici bir şey konuşmadı. Bizim bağlarımızın sulanması için bir proje üretilmesi gerekiyor. Bakanımız suyun bağlara gelmesi için bir proje gerektiğini, yeraltı kaynaklarından faydalanmak için proje üretilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye suyunun verilmesini özellikle bakanımıza sordum ve Türkiye suyunu sulama amaçlı vermediklerini söyledi. Hatta bakana “Türkiye’den ne kadar su gelir” diye bir soru sordum. “75 milyon metre küp su geliyor” dedi. “Ne kadarını kullanıyoruz” dedim, “30 milyon metre küpünü kullanıyoruz” dedi. “45 milyon metre küp nereye gidiyor” diye sordum ona, cevap veremedi. Çünkü biz biliyoruz denize aktığını. “Bağımın hemen dibinden Türkiye su boruları geçiyor. Üreticiye parasıyla ver” dedim, “onu veremeyiz. O su içme suyu olarak geldi, sulama suyu olarak veremeyiz” dedi.  “O zaman denize akan fazlasını verin” dedim. “Şu anda onu da veremeyiz. Tamamı içme suyu olarak geldi. 50 yıllık bir projedir. Nüfusumuz bu şekilde kalmayacak, 50 yıla kadar bu nüfus da artacak, su kullanımı da artacak. O zaman suyu nereden bulacağız” diyor. Ben de dedim ki “artı bir boru daha döşenir de gelir Türkiye’den”.

Ondan sonra kuyu kazılabilecek yeraltı kaynaklarının olduğu yerleri kontrol ettiler. “İlgileneceğiz” dediler ancak hiçbir ses çıkmadı. Yani kısacası ağaçlarımız bu sene kısman kurudu. Böyle giderse seneye tamamı kuruyacak. Sulanmazsa bağlarda üretim artık olmaz. Çünkü seneler gittikçe daha kurak geçiyor. Bu yıl rekolte onda biri kadar oldu. Ben normalde iki ton üzüm alırdım. Bu yıl kestiğim üzüm 200 kilo, o da sofralık üzüm değil taneler büyümedi. Sesimizi tarım bakanına kadar duyurduk ama bir netice alamadık. Bağlarımız temmuz ayından kurudu bu şekle geldi. Normalde eylül ayında kuruması gerekirdi. En büyük sorunumuz su, beklentimiz yine su.

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2018, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75