Kuraklık 'Cırcır Böcekleri'ni de vurdu

banner37

Çıkardıkları seslerle kimilerine göre neşe kaynağı, kimilerine göreyse de baş ağrısı olan “Ağustos Böcekleri,” bu yıl neredeyse hiç görülmedi

Kuraklık 'Cırcır Böcekleri'ni de vurdu
banner8

Ahmet İLKTAÇ

Halk arasında “Cırcır Böceği” ya da “ziziro” olarak da bilinen Cicadidae familyasına ait Ağustos Böcekleri, bu yıl neredeyse hiç görülmedi.

Yaşanan kuraklık, çıkardıkları seslerle kimine göre neşe kaynağı, kimilerine göreyse de baş ağrısı olan Ağustos Böcekleri’ni de fena vurdu.

banner134
Kuraklık yüzünden çoğalamayan Ağustos Böcekleri’nin sesini bu yaz çok az işittik.

Bu kış yeterli yağışın olması halinde önümüzdeki yaz aylarında Ağustos Böcekleri’nin yeniden sahneye çıkarak sesiyle bizi şenlendirmesi mümkün.

Konu ile ilgili olarak gazetemiz KIBRIS’a konuşan Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) öğretim üyesi Ekolog Özge Özder Fuller, Cicadidae familyasına ait bu böceklerin, geçtiğimiz yıl ülkemize az yağmur yağması nedeniyle bu yıl Ağustos ayında çok az görüldüklerini söyledi.

Yağışların az olması ve toprağın yeterli nem oranına ulaşamaması nedeniyle toprağın altında bulunan bu böceklerin pupalarından çıkamadıklarını anlatan Fuller, bu kış yeterli oranda yağışın olması halinde önümüzdeki yaz aylarında Ağustos Böcekleri’nin rahatlıkla görülüp işitilebileceğini bildirdi.

Özge Özder Fuller, Ağustos Böcekleri’nin pupalarının bazen toprak altında 15-16 yıl canlı kalabileceğine değinirken, cırcır böceklerinin bu yıl görülmemeleri nedeniyle bu böceği yiyerek beslenen kuşların ve güneş yılanlarının başka böcekleri yemek zorunda kaldıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2016, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75