banner6

Kurallara uymayan üreticilerin tüm destekleri durdurulacak

banner37

Kurallara uymayan üreticilerin tüm destekleri durdurulacak
banner90
banner99

Bruselloz hastalığının 2023 yılı sonunda eradike edilebilmesi Halk ve hayvan sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Bu yüzden  karantina altındaki işletmelerdeki pozitif hayvanların 30 gün içinde elemine edilmesi ve tekrar yeni testlerin yapılması elzemdir. Bu bağlamda kurallara uymayan üreticilerin tüm destekleri ( Büyükbaş ve Küçükbaş çiğ süt desteği, Küçükbaş hayvanbaşı Doğrudan Gelir Desteği ve yemlik subvansiyeli arpa desteği)  durdurulacaktır.

 Yine kurallara uymayan üreticilerin yerine getirmesi gereken önlemler Veteriner Dairesi tarafından uygulanacak ve üreticilere Hayvan Sağlığı Yasası tahtında idari para cezası verilecektir.
KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Veteriner Dairesi olarak ülkemiz hayvancılık sektörünün ciddi problemlerinden biri olan, hem insan ve hem de hayvan sağlığını tehdit eden Bruselloz hastalığının eradikasyonunda çok önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. Avrupa Birliği teknik ve mali yardımları kapsamında Bruselloz Eradikasyon çalışmaları 2015 yılından itibaren kararlılıkla sürdürülmektedir. 
Projenin saha çalışmaları çerçevesinde 2016 yılından itibaren hastalığın tespit edildiği işletmelere karantina uygulanmış ve yoğun eradikasyon çalışmaları sürdürülmüştür. Ülkedeki hastalığın varlığını ortaya koyacak tüm küçükbaş ve büyükbaş işletmeleri ve uygun yaştaki hayvanları kapsayan sero-sürveyans (tarama) çalışmaları yıllık olarak uygulanmıştır. 
Proje kapsamında 2022 yılında; 4122 küçükbaş işletmesinde bulunan 300 654 hayvandan ve 658 büyükbaş işetmesindeki 40 922 büyükbaş hayvandan kan numuneleri toplanmış ve Bruselloz yönünden test edilmiştir. Yürütülen çalışmalarda 65 koyun keçi işletmesindeki 321 adet hayvanda hastalık tespit edilmiştir. Koyun keçi varlığındaki Bruselloz bulunma sıklığı %1.58 ve bireysel %0.11 olduğu tespit edilmiştir. Büyükbaş hayvanlarda ise sadece 11 adet işletmede bulunan 48 adet büyükbaş hayvanda hastalık tespit edilmiştir. Hastalığın sığırlardaki bulunma sıklığı % 1.68 ve bireysel % 0.12 olarak tespit edilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2023, 14:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner104