Kurallara uymuyoruz ama yolların durumu da ortada

banner37

Vatandaşlar, ülkemizde artan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarına dikkat çekerek bundan hem sürücüleri hem de devleti sorumlu tuttu

banner87
Kurallara uymuyoruz ama  yolların durumu da ortada
banner90
banner99

VATANDAŞLAR ALT YAPIDAN ŞİKAYETÇİ… Vatandaşlar, denetim eksikliğinden dolayı trafik kurallarına uymayan çok kişi olduğuna dikkat çekerek, yetkililerin bu konuda önlem almasını istedi. Asfaltların eski, alt yapının kötü durumda olduğunu vurgulayan vatandaşlar, yollardaki çukurların da kazalara davetiye çıkardığı konusunda hemfikir.

Serap ŞAHİN

   Ülkemizde artan ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları, herkesin canını yakıyor.

   Vatandaşlar, birçok insanımızı trafiğe kurban vermemizin ya da ciddi yaralanmalarla sonuçlanan kazalardan hem sürücüleri hem de devleti sorumlu tutuyor.

   Vatandaşlar, “Kurallara uymuyoruz ama yolların durumu da ortada” diyerek alt yapı sorununa, yollardaki çukurlara ve çökmelere dikkat çekti.

   Yollarda trafik güvenliğini etkileyen unsurların da kazaya davetiye çıkardığını belirten vatandaşlar, ehliyet verme sisteminin değiştirilmesi veya daha sıkı denetim ve eğitimle verilmesi gerektiğini düşünüyor.

Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi? Vatandaşlar ne dedi?

Hüseyin Esengil:

   “Trafik kazaları, konunun önemsenmemesinden meydana geliyor. Yollarımız kötü ve yolları birbirinden ayıran bariyerler yok. Trafik kurallarına uyulmuyor. Çoğu insan yollardaki çizgilerin anlamını dahi bile bilmiyor. Örneğin Haspolat bölgesindeki yol yapılmazsa kazalar daha da artacak.”

Mehmet Kanal:

   “Trafikte yollarımız yetersiz. Alt yapı çökmüş durumda. Asfaltlarımız eski. Yollarda çok çukur var ve bundan dolayı kazalar artıyor. Yolların kullanırlılığı kalmadı. Araç sayısına göre yollarımız yetersiz durumda. Kiralık araçlar yollarda tehlike saçıyor. Turistlere trafik eğitimi verilmeden araba kiralanıyor. Bizim trafiğimiz soldan akıyor ve yurt dışından gelenler buna uymuyor. En tehlikeli olan durum da budur.”

Ramiz Celalettinoğlu:

   “Trafiğe daha fazla can vermemek için yolların düzenlenmesi, yeniden yapılanması gerekiyor. Ağırlaştırılmış cezalar lazım. Ehliyetini kaptıranlara kısa süre içinde tekrar ehliyet verilmemeli. Polisin denetimleri sıklaştırması gerekir. Torpille ehliyet verilmemeli. Ben şahsen trafik kurallarına uyuyorum. Çünkü benim sağlığım ve canım söz konusu.”

Nebi Yazgı:

   “Bu kadar çok ölümlü kazanın olması, hız limitlerinin aşılması ve yollarımızdan kaynaklanıyor. İnsanlar, trafik kurallarına uymuyor. Trafik ışığı, çember ve tabela eksiğimiz çok. Ehliyet sınavları yetersiz. Polis denetimleri yeterli değil.”

Murat Canyalçın:

   “Her işimiz acil. Gideceğimiz yere bir an önce gitmek için sağlığımızı tehlikeye atıyoruz. Yol, asfalt ve trafik levhaları yeterli değil. Bisiklet yolumuz yok. Levhalarda İngilizce yok ve yabancılar anlamıyor. Ülkeye çalışma izni ile gelenlere ehliyet ve araç verilmesini doğru bulmuyorum. Denetimden geçirilmeleri gerekir. Buna ek olarak da trafik ışıklarında geriden sayan rakamların olmasını doğru bulmuyorum. Çünkü öyle olunca insanlar bir yarış içerisine giriyorlar.”

Mehmet Özyürekliler:

   “Yollarımız yeterli değil ve yol kenarlarında banket yok. Yol içindeki tadilatlar hep yama şeklinde. Mobese kameralar yetersiz. Polis denetimi az. Sadece ay sonlarında denetim yapıyorlar. Her kavşakta tabela yok ve insanlar kimin yol hakkına sahip olduğundan bilgisi yok. Ülkemizde park yeri sıkıntısı da var. Trafikte insanlar birbirine saygı göstermiyor.”

Vedat Atlı:

   “Yollar çok dar ve bu yüzden kazalar artıyor. İnsanlar trafikte çok hız yapıyor ve kurallara uymuyorlar. Polis denetimleri yeterli değil. Özellikle Dipkarpaz ve Mağusa yollarında yeterli tabela yok. Virajlar çok dar ve tehlikeli.”

Ayhan Taşkoparan:

   “Bizim ülkemizde önüne gelene ehliyet veriliyor. Aynı şartlarda başka ülkelerde kesinlikle ehliyet alınamaz. Tanıdık veya torpil varsa derse girilmiş gibi gösterilerek ehliyet veriliyor. Halk olarak yemeye içmeye meraklıyız. Zil zurna sarhoş bir şekilde trafiğe çıkılıyor. Bu gibi durumlarda araba sürülmemelidir.”

Hüseyin Yıldırım:

   “Dikkatsizlik ve aşırı hız sonucu maalesef çok fazla kaza oluyor. Yollar çok dar ve yollara yapılan yatırımlar ileriye dönük değil, günübirlik. Gençlerin altında çok hızlı arabalar var. Bence arabalardan alınan vergiler risk aralığına göre düzenlenmelidir. Yurtdışından gelenler mutlaka trafik eğitiminden geçirilerek yollara çıkmalıdır.”

Gülsen Soyel Yıldırım:

   “Yurtdışından gelip araç kiralayan kişilerin, trafiğin akışına adapte olamadıklarını düşünüyorum. Ülkemiz onlara küçük geliyor ve istedikleri gibi araç kullanabileceği düşüncesindeler. Trafik kurallarına uymuyorlar. Kiralık araçlar trafik için büyük tehdit. İnsanlarımızda da sabırsızlık var ve sürat yapıyorlar.”

Mustafa Dağgül:

   “Yollarımızın düzeltilmesi gerekiyor. Düz yolda giderken aniden önüne çukur çıkabiliyor. Özellikle Beşparmak yolu tam bir ölüm makinesi gibi. Seyrüsefer paraları trafiğe yatırımdır. Alınan bu ücretlerle yollarımızı tamir etmeleri gerekiyor. Yurtdışından gelen insanlara havaalanında araç veriliyor, bu yanlıştır. Çünkü o insanlar bizim trafiğimizi bilmiyorlar.”

Süleyman Albay Kamacı:

   “Araç kullanırken telefonla konuşan insanlar görüyorum. Bu çok yanlış. Özellikle araç kullanırken başka şeylerle ilgilenmemek gerekiyor. Kırmızı ışıkta beklerken arkadan boruya basan kiralık araçlar oluyor. Onların ülkesinde kırmızı ışık yok sanırım, burada halkımız trafik kurallarına uymaya çalışıyor. Yurtdışından gelen yabancılar, ülkelerinden getirdiği ehliyetlerle burada ağır vasıta kullanıyorlar ve ölümlü kazalara yol açıyorlar. Bu şahısların ülkesinden getirdikleri ehliyetin geçerliliği nedir bu neden hiç araştırılmıyor. Uçaktan inen insanlara kiralık araba veriliyor. İnsanların canı bu kadar ucuz mu? Yollardaki şeritlerin anlamını bilen yok. Levhalarımız düzgün değil.”

Aydın Türksever:

   “Devlet yeterli önemli alıyor ve bu konuda caydırıcı cezalar mevcut. Her şeyi de devletten beklememek gerekiyor biraz da insanların dikkat etmesi gerekir. Örneğin virajlarda motorlar sürat yapıyor ve bu çok tehlikeli bir durum. Biz trafikte üstümüze düşen görevi yapmalıyız. Kazalardan sadece devlet sorumlu tutulmamalıdır. Ülkemiz zaten çok küçük, en uzak yere gitmek bile fazla zamanımızı almıyor. O yüzden hız yapmamak gerekir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner75

banner108