Kurbanlık kuzu bin 620 TL’yi buluyor

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları ve Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak kurbanlık fiyatları ve kurban seçerken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi

banner87
Kurbanlık kuzu bin 620 TL’yi buluyor
banner8

KURBANLIK FİYATLARI Kurban Bayramı yaklaşırken, dini adetlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar kurbanlık alışverişine ve fiyat araştırmasına başladı. Bu doğrultuda kurbanlık fiyatlarının 11,5 TL ile 27 TL arasında değiştiği ve kuzu kesim ücretinin 100 TL ve dana kesim ücretinin de 300 TL olduğu öğrenildi. Bu fiyatlara göre yaklaşık 700 kilo olan dana, kilosu 17 TL’den 11 bin 900 hayvan üreticilerinde satışta olurken; yüzde 10 fark satışıyla ve 300 TL kesim ücretiyle birlikte 12 bin 300 TL kasaplardan satın alınabilecek. Yaklaşık 60 kilo civarında bir kuzunun ise 27 TL kilosu olarak baz alındığında bin 620 TL hayvan üreticilerinde, yüzde 10 fark satışıyla ve 100 TL kesim ücretiyle birlikte bin 900 TL’ye kasaplardan alınabilecek

“ÜRETİCİDEN ALIN”…Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları diğer yıllara oranla bu yıl kurbanlık alımında azalma olduğunu söyledi ve en fazla talebin de büyükbaş hayvan olarak dana olduğunu belirtti. Aracı kişilerden kurbanlık alınması durumunda fiyat farkı olabileceği uyarısını yapan Naimoğulları, kurbanlık satın alacak kişilerin hayvan üreticilerinden satın almaları gerektiği çağrısında bulundu

“KESİM YAPILACAK MEZBAHALARA DİKKAT”… Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, kurbanlık satışında şu an ciddi talep olmadığını ancak zamanla artış beklenildiğini kaydetti. Akbıçak ayrıca sağlık açısından kesim yapılacak mezbahanın önemine dikkat çekti ve güvenilir ve temiz mezbahalarda kesim yapılması gerektiğini söyledi

Serap ŞAHİN


İslam âleminin iki bayramından biri olan Kurban Bayramı yaklaşırken, dini görevlerini yerine getirmek isteyen vatandaşlar da kurbanlık alışverişlerine başladı.


 KIBRIS Gazetesi de bayramda kurban kesmek isteyen vatandaşlar için kurbanlık fiyatlarını araştırdı ve Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği ile Kasaplar Birliği’nden fiyatlar konusunda bilgi aldı.


Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’ndan alınan bilgiye göre kurbanlık fiyatları kilosu 11,5 TL’den başlıyor ve 27 TL’ye kadar varabiliyor.


Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak ise kuzu kesim ücreti 100 TL ve dana kesim ücretinin de 300 TL olduğunu açıkladı.

Naimoğulları: Kurbanlıkları üreticilerden alın


Hayvan Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları diğer yıllara oranla bu yıl kurbanlık alımında çok talep olmadığına dikkat çekerek, en fazla talebin büyük baş hayvan olarak dana olduğunu belirtti.


Aracı kişilerden kurbanlık alınması durumunda fiyat farkı olabileceği uyarısını yapan Naimoğulları, kurbanlık satın alacak kişilerin hayvan üreticilerinden almaları gerektiği çağrısında bulundu.


Kişilerin birleşerek büyük baş hayvan satın alması durumunda fiyat açısından daha ekonomik olacağını ifade eden Naimoğulları, kurbanlık satın almak isteyen ancak nerden alacağını bilmeyenler için Hayvancılar Birliği’ni aramaları durumunda gerekli yönlendirme ve yardımın yapılacağını belirtti.

Akbıçak: Sağlık açısından önem teşkil eden özel mezbahalarda kesim olmalı


Kasaplar Birliği Başkanı Halil Akbıçak, kurbanlık satışında şu an ciddi talep olmadığını ancak zamanla artış beklenildiğini kaydetti.


Akbıçak, kasaptan kurbanlık almak isteyenler için kesim ücreti dana için 300 TL, kuzu için 100 TL olarak ve hayvan üreticilerinin fiyatından yüzde 10 fark bir fiyatla kurbanlık temin edilebileceğini belirtti.


Sağlık açısından önem teşkil eden özel mezbahalarda kesimin olması gerektiğinin altını çizen Akbıçak, sözlerine şöyle devam etti:


“Kasaplardan kurbanlık alırken hayvanların sağlıklı olması şartına dikkat edilmeli. Güvenilen kasap veya çiftliklerden satın alabilirler. Kesim işi özel mezbahalarda olmalı. Sağlık açıcısından mezbahalarda kesim yapılması önem teşkil eder. Dışarıda kesilen hayvan atıklarının toplu yerlerde imha edilmesi gerekiyor bu da mezbahalarda kolaylıkla olur.”

Hayvan üreticilerinde bu yıl kurbanlık fiyatları ise şöyle:

Dana -tosun: Kilosu 16,5-17 TL

İnek: Kilosu 11,5-12

Kuzu: Kilosu 26-27

Oğlak: 23-24


Yaklaşık 700 kilo olan dana, kilosu 17 TL’den 11 bin 900 hayvan üreticilerinde satışta olurken, yaklaşık 60 kilo civarında bir kuzu ise 27 TL kilosu olarak baz alındığında bin 620 TL hayvan üreticilerinden alınabilecek.

Kasapta kurbanlık ve kesim ücretleri şöyle:


Yaklaşık 700 kilo civarında dana üreticilerden yüzde 10 fark fiyatla ve kesim ücreti 300 TL ile birlikte olduğunda 12 bin 300 TL ödenerek temin edilebilecek.


50-60 kilo civarında olan bir kuzu ise hayvan üreticilerinden yüzde 10 fark fiyatla ve kesim ücreti  100 TL ile birlikte bin 900 TL ödenerek satın alınabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner107

banner108