Kurbanlık satışları yarı yarıya düştü

banner37

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yıl kurbanlık satışlarının kötü gittiğini söyledi

Kurbanlık satışları yarı yarıya düştü
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

“TALEP VE SATIŞ ÇOK AZ”… Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, kurbanlık dananın bu yıl 26-27 TL kilosu satıldığını, kuzunun kilo fiyatının ise 42-43 TL olduğunu ifade ederek, çok fazla tercih edilmeyen koyunun kilosunun ise 27-28 TL civarında olduğuna işaret etti. Naimoğulları, bu yıl kurban satışının ve talebinin çok az olduğuna dikkat çekerek, üreticinin de, vatandaşın da ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu söyledi

DANA FİYATI 18 BİN, KUZU 2 BİN 500 TL… Naimoğulları, yaklaşık 650 kilo olan bir dananın, kilosu 27 TL’den 17 bin 550 TL’ye satıldığını, yaklaşık 50 kilo civarında bir kuzunun ise kilosu 50 TL’den hesaplandığında 2 bin 500 TL yaptığını, 50 kiloluk koyunun ise 28 TL’den bin 400 TL’ye geldiğini kaydetti. Naimoğulları, üreticinin satış yapmak için bu günleri beklediğini ama gelinen bu noktada hayal kırıklığı yaşandığını belirtti.

Kurban Bayramı’nın yaklaştığı şu günlerde kurbanlık satışlarının yarı yarıya düştüğü bildirildi.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Naimoğulları, pandemi sürecinde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle bu yıl kurbanlık satışlarının kötü gittiğini, vatandaşın kurbanlık talebi olmadığını, üreticinin ise mutsuz olduğunu söyledi.

Naimoğulları, geçtiğimiz yıla kıyasla bu yıl kurban satışlarının yarı yarıya düştüğünü belirterek, ülkemizde üreticinin de, vatandaşın da ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu kaydetti.

KIBRIS Gazetesi, bayramda kurban kesmek isteyen vatandaşlar için kurbanlık fiyatlarını araştırdı.

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları’ndan aldığımız bilgiye göre,

kurbanlık dananın kilosu 26-27 TL, kuzunun kilosu 42-43 TL’den, çok fazla tercih edilmeyen koyunun kilosu ise 27-28 TL.

banner134
“Satış ve talep çok az”

Hayvan Üreticileri ve Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Naimoğulları, bu yıl kurban satışının ve talebinin çok az olduğunu kaydederek, ülkemizde üreticinin de, vatandaşın da ekonomik sıkıntılarla boğuştuğunu söyledi.

Naimoğulları, akaryakıta 2 ayda 4 kez zam geldiğine ve buna bağlı olarak her şeyin pahalı olduğuna dikkat çekerek, halkın alım gücünün düştüğünü vurguladı.

Hayvan üreticisinin girdilerinin arttığını, yem fiyatlarının yüksek oranda zamlandığını belirten Naimoğulları, buna rağmen hayvan fiyatlarına bu zamların yansıtılmadığını kaydetti.

“Kurbanlık satışı yarı yarıya düştü”

Naimoğulları, kurbanlık dananın bu yıl 26-27 TL kilosu satıldığını, kuzunun kilo fiyatının ise 42-43 TL olduğunu söyleyerek, çok fazla tercih edilmeyen koyunun fiyatının ise 27-28 TL civarında olduğuna işaret etti.

Naimoğulları, yaklaşık 650 kilo olan bir dananın, kilosu 27 TL’den 17 bin 550 TL’ye satıldığını, yaklaşık 50 kilo civarında bir kuzunun ise 50 TL’den hesaplandığında 2 bin 500 TL yaptığını, 50 kiloluk koyunun ise 28 TL’den bin 400 TL’ye geldiğini söyledi.

Kurban Bayramı için kurbanlık satışlarının yarı yarıya düştüğünün altını çizen Naimoğulları, üreticinin satış yapmak için bu günleri beklediğini ama gelinen bu noktanın hayal kırıklığı yaratığını kaydetti.

Naimoğulları, küçükbaş kurbanlığın kesim ücretinin 150 TL civarı, büyükbaşın ise 250-300 TL civarında olduğunu bildirdi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KIBRISLI VATANDAS
KIBRISLI VATANDAS - 2 hafta Önce

HAYVANLARI KURBAN ETMEK GECMISIN YANLISLIGI. BUNU DEVAM ETTIRMEK VIJDANSISLIKTIR.

SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75