Küresel iyimserlik TL'ye yaradı

banner37

Fed'in faiz kararı dün gece açıklanan öncesinde piyasalarda oluşan hava TL’nin sınırlı da olsa yükselmesini sağladı

Küresel iyimserlik TL'ye yaradı

Türk Lirası dün küresel piyasalarda oluşan iyimser havayı değerlendirerek, yatay seyirde başladığı günü kazançla kapattı.

ABD Federal Merkez Bankası Fed dün akşam yeni faiz kararını açıklarken, piyasalar haftalar önce beklentiler doğrultusunda yeni faizi fiyatlamıştı.

ABD Başkanı Donald Trump, Fed'in yeniden faiz artırmayı planlamasını eleştirerek, "Fed’in çok güçlü dolar ve fiilen sıfır enflasyona, dünyanın patlak verdiği bir ortama rağmen yeniden faiz artırmayı değerlendirmesi inanılmaz" ifadelerini kullanırken, ekonomistler, Fed'in, faizleri 25 baz puan artırarak yılı hedefleri doğrultusunda tamamlayacağı öngörüsündeydi.

Fed faiz kararını dün akşam TSİ 22.00'de açıklaması bekleniyordu.

Dolar/TL 5,30’un altında

Dolar kuru önceki gün Türkiye piyasalarının kapanış saatinde 5,34 TL seviyesinde hareket ederken, yeni güne yatay bir seviyeden başladı. Dolar kuru yaşanan küresel iyimserlikle Türkiye piyasaları kapandıktan sonra uluslararası piyasalarda 5,2816 TL'ye kadar gerilerken, saat 18.00 sıralarında 5,2665 TL'de bulunuyordu. 6,0349 TL'ye kadar gerileyen Euro kuru ise aynı dakikalarda 6,0244 TL'de, İngiliz Sterlini ise 6,6748 TL’de hareket ediyordu.

Doların dünyada en çok işlem gören 6 adet yerel para biriminin karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi, yüzde 0,47 düşüşle 96,11 seviyesinde bulunurken, Euro/dolar paritesi ise şu dakikalarda 1,1425 seviyelerinde bulunuyordu.

Saat 18.00 sıralarında 10 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 16,87 seviyesinde, 2 yıllık gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 20,71 seviyesinde idi.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Eda Karadağ, "Fed öncesi dolar/TL kurunda yeni bir hareket yok. Kur 5,30 TL -5,40 TL aralığındaki seyrini korumaya devam ediyordu. Son dönemde ABD Başkanı D. Trump’ın Fed’in faiz artışını eleştiriyor olması piyasaları oldukça huzursuz ediyor. Dolayısıyla bu tablo karşısında dolar üzerinde baskı hissediliyor" dedi.

Karadağ değerlendirmelerine şöyle devam etti: "Aslında Fed’in Trump’ın istediği şekilde hareket etmesi küresel piyasalarda ciddi hareketlere neden olabileceği gibi dolarında sert bir şekilde değer kaybetmesine neden olabilir. Bununla birlikte, Fed’in öngörülebilir bir Merkez Bankası olmadığına yönelik yorum getirilebilir ve Fed piyasalar karşısında güven yitirebilir. Dolayısıyla bu konjonktürde Fed’in faiz artışı yapması bu olumsuz algıların şimdilik önüne geçmiş olur.

Geçtiğimiz aylarda Fed Başkanı Powell, 2019 yılında agresif bir şekilde faiz artışı yapmayacaklarının sinyalini vermişti. Bu doğrultuda hem Powell’ın konuşmasında bu tonunu koruyup korumayacağı hem de yayınlanacak ekonomik projeksiyonlarda komitede çoğunluğunun Powell’a katılıp katılmayacağı görülecektir.

Özellikle küresel büyümeye yönelik endişelerin olduğu bir ortamda Fed’in çok şahin açıklamalarla piyasalarda güçlü dolar algısı yaratmasını beklemeyebiliriz. Aynı zamanda bu tonu eminim Trump’ta istemez. Dolayısıyla bu akşam eğer karşımıza güvercin bir Fed çıkarsa, dolarda negatif bir hava oluşabileceği gibi gelişmekte olan ülke piyasalarında da bir rahatlama görülebilir. Türk varlıkları da bu ortamda olumlu etkilenip, dolar kurunda 5,30 TL altı deneme hareketlerinin başlamasını bekleyebiliriz."

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2018, 10:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER