banner6

Kurlar rekor kırıyor TL günden güne eriyor

banner37

Döviz kurlarındaki yatay hareket, işlem haftasının ikinci günü itibarıyla yerini TL varlıklarda negatif ayrışmaya bıraktı; Amerikan Doları/TL paritesi başta olmak üzere kurlar da yeni zirveleri test etti

Kurlar rekor kırıyor TL günden güne eriyor
banner99

Ali ÇATAL

Dolar/TL kuru, Türkiye serbest piyasalarında, dünün kapanış dakikalarında 10,28 seviyesini aşarak yeni zirveyi görürken; Euro/TL paritesi de dün 11,66 ile rekor tazeledi.

Türkiye içinde dövizdeki hareketliliğin artmasında geçen ay Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından gerçekleştirilen yılın onuncu Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında alınan piyasa beklentilerinin üzerindeki faiz indirimi ile Türkiye hükümetinin, ülkedeki bazı büyükelçilerle yaşadığı gerginlik etkili olmuş ve TL, 25 Ekim 2021 itibarıyla dolar karşısında 9,85 seviyesine gerilemişti.

Hatırlanacağı üzere TL, Rus rublesi, Güney Afrika Randı ve Polonya Zlotisi gibi gelişen ülke paraları karşısında da tarihi düşük seviyeye gerilemişti.

KKTC serbest piyasalarında ise 15 Kasım’la başlayan işlem haftasının kapanışında kayda geçen döviz kurlarındaki yatay hareket, haftanın ikinci işlem gününün kapanışında yerini TL varlıklardaki negatif ayrışmaya bıraktı ve bütün döviz kurları yönünü yukarıya çevirdi.

Buna göre, Kuzey Kıbrıs’ta dün Amerikan Doları ortalama 10,2650 TL, Euro11,7045 TL ve İngiliz Sterlini 13,7970 TL’den alıcı buldu.

Küresel tarafta Kasım 2021 dönemindeki duruma baktığımızda ise Amerikan Dolarının, diğer altı majör para birimi karşısındaki performansını ve satın alma gücünü ölçümleyen ABD Dolar Endeksinin şu ana kadar yüzde 2'ye yakın yükselerek son bir yılın en yüksek seviyesine çıktığı ve Euro/Amerikan Doları paritesi yüzde 2 bandında gerilerken; gelişen ülke paralarında (GOP) düşüş kaydedildiği görülüyor.

Ayrıca, söz konusu periyotta en sert düşüşün de yüzde 7’lik değer kaybı ile Türk lirasında olduğu da kayıtlara geçti. Bu bağlamda TL, bu ay dolar karşısında yüzde 7 geriledi ve ‘yeni fiyat rekorunu’ gördü.

TL'nin en çok düşen para birimi olmasının başlıca nedeni ise uzmanlara göre, dünyada ve Türkiye içinde yükselen enflasyona karşı TCMB'nin faiz indirerek gevşek para politikasındaısrar etmesi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankası’nın (Fed) Haziran 2021’de varlık alımlarını azaltmayı gündeme alması ve sonrasında da enflasyonun dünyada yükselmeye devam etmesiyle Romanya, Macaristan, Brezilya, Norveç, Rusya ve Polonya gibi birçok ülke faiz artışına başladı.

Büyük ekonomilerden ise İngiltere Aralık 2021 sinyali verirken; Fed de bu ay varlık alımlarını azaltmaya başladı. Bu dönemde dünyada sadece Türkiye'nin ters para politikası uygulaması, global bazda yaşanan ‘enerji krizi’ de hesaba katıldığında enflasyona karşı TL'yi savunmasız bıraktı.

Yanı sıra Türkiye hükümeti ile ABD yönetimi arasındaki gerginliğin dönem dönem artmasına ve siyasi taraftan ekonomiye dair yapılan açıklamalara da piyasalar negatif tepki veriyor.

Ayrıca, ekonomist çözümlemeleri uyarınca, TCMB bünyesinde yarın yapılacak yılın on birinci PPK toplantısında merkezin faiz indirimine 100 baz puan (bp) ile devam etmesi bekleniyor ve bu beklentinin de TL'nin bu haftaki kayda değer düşüşünde etkili olduğu düşünülüyor.

banner134

Allen-Reynolds: ECB’nin faiz artırımı 2025’i bulabilir

Öte yandan, CapitalEconomics ekonomisti JackAllen-Reynolds, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) hâlihazırda –yüzde 0,50 olan mevduat faiz oranının 2025 yılı civarına kadar devam ettirmesini beklediklerini söyledi.

ECB'nin para politikasını piyasanın hâlihazırda öngördüğünden daha uzun süre gevşek tutacağını öngören Allen-Reynolds, Pandemi Acil Varlık Alım Programı (PEPP) çerçevesinde varlık alımları Mart 2022’de sona erdirildikten sonra Varlık Satın Alma Programı (APP) ile varlık alımlarının aylım 20 milyar Euro’dan 40 milyar Euro’ya çıkarılmasının muhtemel olduğunu savundu.

APP çerçevesinde varlık alımlarının ise 2023 yılında azaltılacağını öngören Allen-Reynolds, bu beklentisine neden olarak ise Euro Bölgesi hükümetlerinin bütçe açıklarının ve net tahvil ihraçlarının azalacağı öngörüsüne işaret etti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104