'Kürtaj' kavgası büyüyecek

banner37

İstenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmasını kapsayan Ceza (Değişiklik) Yasası Önerisi için mecliste ivedilik kararı alındı. Avukatlar öneriyi olumlu buldu, kadın doğum uzmanları karşı çıktı.

'Kürtaj' kavgası büyüyecek
banner87

Ceren ÖZBİL

Halk arasında “Kürtaj davası” adıyla bilinen, Ada Hospital’da 10 haftayı geçen bazı hamileliklerin yasa dışı olarak sonlandırılmasıyla ilgili davanın görüşüldüğü dönemde tartışılmaya başlanan kürtaj sınırının yükseltilmesi ile ilgili değişiklik önerisi için mecliste ivedilik kararı alındı.

İstenmeyen hamileliklerin sonlandırılmasının 10 haftadan 14 haftaya çıkarılmasını da içeren Ceza (Değişiklik) Yasası Önerisi’nin komitede kısa süre içerisinde görüşülmeye başlanması hedefleniyor.

Sağlık Bakanı Filiz Besim, Kadın Doğum Uzmanı Salih Kavaz, Avukat Hasan Sözmener ve Avukat Meral Erensoy Metay mecliste ivedilik kararı alınan bu değişiklik önerisini değerlendirdi.

Besim, söz konusu değişikliğin hekim, hasta, ülkenin örf ile adetleri, yasalar gibi birçok alan ve kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Bu nedenle çok disiplinli bir çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Besim, önceki gün mecliste yaşanan tartışmalara da bir anlam veremediğini ifade etti.

Avukat Hasan Sözmener ve Avukat Meral Erensoy Metay ise kürtaj sınırının yükseltilmesine karşı olmadıklarını belirtti ve Türkiye’de kürtajın şu anda da yasak olduğuna dikkati çekerek “KKTC’nin gebeliklerin sonlandırıldığı bir merkez olacağı” yönündeki endişelerin aslında şu an için de geçerli olduğunu anlattı.

Kadın Doğum Uzmanı Salih Kavaz da, kürtaj sınırının yükseltilmesi taraftarı olmadığını söyledi ve kürtajın bir korunma yönetimi olarak da görülmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

Bir hamileliğin sonlandırılması için yasal 10 haftalık bir süre tanındığına dikkati çeken Kavaz, bu sürenin de bir kadının hamile olup, olmadığını anlaması için yeterli bir süre olduğunu kaydetti.

 

Besim: Komitede çok yönlü olarak değerlendirilecek

Sağlık Bakanı Filiz Besim, şu anda söz konusu olan kürtaj sınırının yükseltilmesinin teknik bir konu olduğuna dikkati çekerek, bunun hekim, hasta, ülkenin örf ile adetleri ve yasalar olmak üzere birçok bacağı olduğunu belirtti.

Bu konunun çok disiplinli bir konu olduğunu yineleyen Besim, komitenin gerekli mercilerden görüşler alarak gereken çalışmayı yapacağını anlattı.

Besim, şu anda tartışılan konunun kürtaj sınırının 15 gün ya da bir ay yükseltilmesi olduğunu ifade ederek, bu konuda meclis kürsüsünden şov yapılmasına anlam veremediğini kaydetti.

 

“Yasada güncelleme şart”

Besim kürtajla ilgili kuralları kapsayan yasanın eski bir yasa olduğuna değinerek bu yasada değişiklikler yapılmasının da kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

Filiz Besim ayrıca bu yasa ile Tabipler Birliği Yasası’nın birbirine ters düştüğüne de dikkati çekerek, “Tabipler Birliği Yasası kürtajda sadece annenin izni olmasını, Ceza Yasası ise hem anne hem de babanın izni olması gerektiğini öngörüyor. Bu çelişki giderilmelidir”  dedi.

 

“Davanın patlak verdiği dönemde de bu konuda çalıştık”

Besim, kürtaj davasının patlak verdiği dönemde Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanı olduğunu söyledi ve o dönemde bu dava nedeniyle ciddi bir çalışma yaptıklarını anlattı.

Bu çalışma doğrultusunda yurt dışından adli sağlık uzmanları, sağlık hukukçuları, kadın hakları derneği temsilcileri gibi birçok alanda görev yapan kişilerle görüştüklerini kaydeden Besim, dünyadaki örneklerle ülkedeki örnekleri karşılaştırma şansı bulduklarını belirtti.

 

Sözmener: Bir kadının bu hakkı olmalıdır

Avukat Hasan Sözmener, kürtaj sınırının 14 haftaya çıkarılmasında bir sakınca görmediğini ifade etti ve hatta bu sınırın 20 ya da 22 haftaya da taşınabileceğini belirtti.

Bu konuda kadının bir çocuğu taşıyıp, taşımak istememesi konusunda karar verme hakkı olduğunu kaydeden Sözmener, istenmeyen bir çocuğun dünyaya gelmesinin daha büyük sorunlara yol açabileceğini anlattı.

 

“Değiştirilmesi gereken başka maddeler de var”

Sözmener, bu konuda değiştirilmesi gereken başka maddeler de olduğunu belirtti ve bunlardan bir tanesinin 18 yaş altında olan bir kadının anne ve babasının izni olmadan kürtaj yaptıramaması olduğunu söyledi.

Anne ve babadan izin gerekip, 18 yaş altındaki kadının da hamile olduğunu anne ve babasına söyleyememesi nedeniyle çocuğu aldıramadığını ifade eden Sözmener, bu durumda Sosyal Hizmetler Dairesi’nin devreye girmesi ve kadına yardımcı olması gerektiğini belirtti.

 

Metay: Zaten rant elde edenler oldu

Avukat Meral Erensoy Metay, kürtaj sınırının 14 haftaya çıkarılmasına karşı olmadığını ancak 14 haftalık hamile bir kişinin kürtaj olmasının sağlık yönünden bir sakıncası olup olmadığının en iyi sağlıkçılar tarafından bilindiğini ifade etti.

Bu sürenin uzatılmasıyla da bazı kişilerin rant elde edileceği iddiaları konusunda da görüşünü bildiren Metay, zaten Türkiye’de kürtajın yasak olup, süre 10 hafta olduğu zaman da bunu kullanarak rant elde edenler olduğunu hatırlattı.

 

Kavaz: 10 haftalık süre yeterli

Kadın Doğum Uzmanı Salih Kavaz, kürtaj sınırının yükseltilmesi taraftarı olmadığını söyledi ve kürtajın bir korunma yönetimi olarak da görülmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

Bir hamileliğin sonlandırılması için yasal 10 haftalık bir süre tanındığına dikkati çeken Kavaz, bu sürenin de bir kadının hamile olup, olmadığını anlaması için yeterli bir süre olduğunu kaydetti.

Kavaz, “adet gecikmesi hamileliğin en büyük belirtisidir. Bir kadının adeti bir ay geciktikten sonra bile istenmeyen hamileliği sonlandırması için bir buçuk ayı vardır” dedi.

 

“Halk bilinçlendirilmelidir”

Bu konuda yapılması gerekenin kürtaj sınırını yükseltmekten çok halkın korunma yöntemleri ve gebelik süreci hakkında bilinçlendirilmesi olduğunu kaydeden Kavaz, kürtajın bir doğum kontrol yönetimi olmadığını yineledi.

Kavaz, devletin hamilelikten korunma yöntemleri konusunda halkı bilinçlendirmesi gerektiğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2018, 08:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER