Kurtarma işlemi, geminin fiyatından fazla olabilir

banner37

Gazimağusa’da şiddetli fırtına nedeniyle karaya oturan “M-V Chrisdul” isimli yük gemisini kurtarma çalışmaları henüz başlamadı

Kurtarma işlemi, geminin fiyatından fazla olabilir
banner90
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Gazimağusa’da geçtiğimiz perşembe sabahı şiddetli fırtına nedeniyle Palm Beach Bölgesi’nde Oxo Adası’nın güney batısında karaya oturan Tanzanya bayraklı “M-V Chrisdul” isimli kuru yük gemisini kurtarma çalışmaları henüz başlamadı.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi tarafından tamamen kayaların üzerine oturduğu tespit edilen geminin, denizde kirlilik yaratma riskini önlemek amacıyla etrafına bariyerler ve emici bezler yerleştirildi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, havanın düzelmesi ve geminin kurtarılması için gereken bütçe belirlenecek ve ardından da geminin armatörüyle görüşülüp kurtarma işlemine başlanacak.

Öte yandan gazetemiz KIBRIS’a konuşan uzmanlar, geminin kurtarma işlemlerinin çok titiz bir şekilde yapılması gerektiğine dikkat çekerken, bu titiz çalışmanın oldukça maliyetli olabileceğine değindi.

banner134
Kurtarma işleminin, geminin toplam fiyatından daha pahalıya mal olabileceğini ifade eden uzmanlar, söz konusu geminin, başka bir isimle 2014 yılında Girne’de mülteci olayına karışması nedeniyle KKTC limanlarına giriş yasağı da olduğunu hatırlattı.

Gerekli önlemler alındı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Halkla İlişkiler Birimi’nden alınan bilgiye göre, Limanlar Dairesi’nin talimatıyla Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma Şirketi görevlilerinin, geminin armatörünün ve çalışanlarının yer aldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

Önceki günden itibaren de dalgıçların, geminin pozisyonunu görmek için dalış yaptıkları ve geminin tamamen kayanın üzerinde oturduğunun belirlendiği ifade edildi.

Olası bir sızıntıya karşı kirliliğin dağılmaması için gereken önlemlerin alındığı ifade edilirken, geminin etrafına bariyerler yerleştirildiği ve emici bezler bırakıldığı bildirildi. 

Bakanlık açıklamasında, geminin hem çevresel, açıdan hem de başka anlamlarda tehdit oluşturmaması için gereken tüm önlemlerin alındığına dikkat çekilirken, havanın düzelmesi ve geminin kurtarılması için gereken bütçenin belirleneceği, ardından geminin armatörüyle görüşülüp kurtarma işleminin başlatılacağı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2016, 08:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75