banner6

Kuru otlar, yangın riskini artırıyor!

banner37

Hava sıcaklığının oldukça yüksek olduğu ve yangın riskinin çok arttığı şu günlerde, çevredeki, yol kenarlarındaki ya da refüjlerdeki kuru otlar, çok büyük tehlike yaratıyor. Özellikle yüksek gerilim hatları ve elektrik direkleri altındaki temizlenmeyen kuru otlar, yangın tehdidinin boyutunu kat ve kat artırıyor

Kuru otlar, yangın riskini artırıyor!
banner99

“SORUMLULAR, SORUMLULUKLARINI YERİNE GETİRMİYOR”… Biyolog Hasan Sarpten, yüksek gerilim hatları ve elektrik direkleri altındaki yangına çok kolay sebebiyet verebilecek kuru otların temizliğiyle ilgili sorumlu olanların, sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti. 40 dereceyi aşkın sıcak günlerden geçtiğimizi, bu durumda yangın çıkmasının normal olduğunu ifade eden Sarpten, “Önemli olan yangına ne kadar süratle müdahale edildiğidir” diyerek, bu yönde endişeleri olduğuna dikkat çekti

Eniz ORAKCIOĞLU


Hava sıcaklığının 40 dereceyi aştığı şu günlerde, yangın riski de çok yüksek.


Ev ve yol kenarları ile refüjlerdeki kuru otlar, çok büyük tehlike yaratıyor.


Özellikle yangınların en büyük çıkış nedenlerinden biri olan yüksek gerilim hatları ve elektrik direkleri altındaki kuru otların temizlenmemesi, yangın tehdidinin boyutunu kat ve kat artırıyor.


Konuyla ilgili KIBRIS’a değerlendirmelerde bulunan Biyologlar Derneği eski Başkanı, Biyolog Hasan Sarpten, yüksek gerilim hatları ve elektrik direkleri altındaki, yangına çok kolay sebebiyet verebilecek kuru otların temizliğiyle ilgili sorumlu olanların, sorumluluklarını yerine getirmediğini belirtti.


İklim değişikliğine vurgu yapan Sarpten, 40 dereceyi aşkın sıcak günlerden geçtiğimizi, bu durumda yangın çıkmasının normal olduğunu vurguladı.


Sarpten, “önemli olan yangına ne kadar süratle müdahale edildiğidir” diyerek, bu yönde endişeleri olduğuna dikkat çekti.

“Yangın helikopteri geri döndü”


Biyolog Hasan Sarpten, yüksek gerilim hatlarının ülkemizde yaz aylarında yangına sebebiyet veren en önemli faktörlerden olduğunun altını çizerek, Tepebaşı’nda çıkan yangını hatırlattı ve bu yangının, bölgedeki elektrik hatları yüzünden çıktığı yönünde iddialar olduğunu, aksinin ise kanıtlanamadığını kaydetti.


Birçok yangının da aynı sebeple meydana geldiğini ve hâlâ kuru ot temizliği için gerekli hassasiyetin gösterilmediğini söyleyen Sarpten, yüksek gerilim hatları, elektrik direkleri ve elektrik hatları altındaki çöp ve otları temizlemenin ciddi sıkıntılara yol açtığını belirtti.


İklim değişikliğine vurgu yapan Sarpten, 40 dereceyi aşkın sıcak günlerden geçtiğimizi ve bu durumda yangın çıkmasının normal olduğunu anlattı.


Sarpten, “önemli olan yangına ne kadar süratle müdahale edildiğidir” diyerek, bu yönde endişeleri olduğuna dikkat çekti.

banner134


Türkiye’den ülkemize getirilen yangın helikopterinin Ercan Havalimanı’ndaki tanıtımına vurgu yapan Sarpten, helikopterin 1-2 hafta Ercan’da konuşlandıktan sonra geri döndüğünü ve Türkiye’de konuşlandığını söyledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88