banner6

'Kurul, hükümetin güdümüne sokulacak'

banner37

Anıtlar Yüksek Kurulu’nda yer alan sivil toplum örgütü temsilcilerinin yasa tasarısıyla kuruldan çıkarılıp, yerlerine resmi daire temsilcilerinin atanmak istenmesi tepkiye neden oldu

'Kurul, hükümetin güdümüne sokulacak'
banner99

Ahmet İLKTAÇ

Hükümetin, meclise sunduğu Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı’nda Anıtlar Yüksek Kurulu’nun (AYK) sivil toplum örgütleri tarafından atanan 4 temsilcisinin yerine, hükümet tarafından temsilcilerinin atanmak istenmesi büyük tepki gördü.

Sivil toplum örgütleri, hükümetin başta Karpaz Bölgesi’nin imara açılması gibi usulsüzlüklerine karşı AYK’da ret oyu kullandıkları için bu yasa tasarısının meclisten geçirilmek istendiğine dikkat çektiler.

Örgütler, hükümetin AYK’ya kendi temsilcilerini atayarak istediklerini istedikleri zaman yapmayı hedeflediğini belirttiler. Bu tasarıya karşı gereken girişimleri yapacaklarını belirten sivil toplum örgütleri, yine yasa tasarısında AYK’nın sit alanları ile ilgili aldığı kararlarda itiraz süresinin 1 aydan 6 aya çıkarılmak istenmesini de hükümetin birilerine sit alanı olan ve itiraz edilmeyen bir yeri peşkeş çekme çabasını gösterdiğini iddia ettiler.

STÖ’ler saf dışı bırakılmak isteniyor

Gazetemiz KIBRIS’a açıklama yapan DAÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı ve Anıtlar Yüksek Kurulu Şehir Plancıları Odası Temsilcisi Prof. Dr. Naciye Doratlı, 2006 yılında yapılan değişiklikle işlevi kısıtlanmış olan Eski Eserler Fonu’nun iptal edilmesi yönündeki değişikliğin, geçtiğimiz hafta mecliste kabul edildiğini söyledi.

Prof. Doratlı, şimdi de Anıtlar Yüksek Kurulu'nu iktidarın istediği doğrultuda karar vermesini sağlanacak yapıya kavuşması için değişiklik yasa tasarısı meclise sunulduğunu kaydet.

Tasarının gerekçesinin “AYK'nın aktif ve etkin çalışmasını sağlamak” diye belirtilmiş olmakla birlikte, amacının özellikle STÖ temsilcilerinin saf dışı bırakılması olduğunun çok açık olduğunu belirten Doratlı, hatta aylar öncesinden ilgili bakan ya da Başbakan Yardımcısı’nın ‘Anıtlar Yüksek Kurulu iptal edilmelidir’ şeklinde söylemde bulunduğunun bilinmekte olduğunu bildirdi.

Naciye Doratlı, 60/94 Eski Eserler Yasasına göre Anıtlar Yüksek Kurulu üyelerinin Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Röleve ve Restorasyon Şube Amiri veya Şube Temsilcisi, Kültür Dairesi Temsilcisi, Bakanlıkça atanacak bir arkeolog, Bakanlıkça belirlenecek yüksek öğrenim kurumlarından gelecek bir temsilci, Vakıflar İdaresi temsilcisi, Şehir Planlama Dairesi temsilcisi, Çevre Koruma Dairesi temsilcisi, Belediyeler Birliği temsilcisi, KTMMOB Mimarlar Odası temsilcisi ve KTMMOB Şehir Plancıları Odası temsilcisinden oluştuğunu anlattı.

banner134

Yasada önerilen değişiklikle; Belediyeler Birliği temsilcisi, Mimarlar Odası temsilcisi ve Şehir Plancıları Odası temsilcisinin kuruldan çıkarılmak istendiğini, yerlerine de bakanlık tarafından atanacak Arkeoloji, Sanat Tarihi, Mimarlık Tarihi, Mimarlık, Şehircilik ve Restorasyon alanında uzman 3 üye getirilmek istendiğini söyledi.

Profesör Doratlı, STÖ temsilcilerinin saf dışı bırakılmak istendiklerini ve iktidarın dümen suyunda hareket edecek muhtemel kişilerin devreye sokulmasının murat edildiğini savundu.

“Özveriyle çalışıyoruz”

Şehir Plancıları Odası temsilcisi olan kendisinin ve diğer sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin, kendi uzmanlık alanları çerçevesinde, kültür varlıklarının korunması için ve kamu yararına, hiç bir karşılık beklemeden, önemli bir mazeretleri olmadığı durumlarda sürekli toplantılara katılarak özveri ile çalıştıklarını ve çalışmaya devam ettiklerini belirten Doratlı, “Ne yazık ki, her zaman kişisel çıkarların ve yanlışlıkların karşısında durduğumuz ve siyasi baskılara asla boyun eğmediğimiz için çıkar çevreleri için sorun olduk. Şimdi kendileri için sorun olan bu duruma çözüm getiriyorlar” diye konuştu.

Doratlı, bir yasa değişikliği yapılırken ileriye doğru daha çağdaş bir değişim beklenirken, 1994 yılında yapılan tüm iyileştirmelerin şu anda bir çırpıda silinmek istendiğini kaydetti.

Karpaz imara açılmak isteniyor

Anıtlar Yüksek Kurulu’nda Belediyeler Birliği Temsilcisi olarak bulunan Şehir Plancıları Odası Başkanı Merter Refikoğlu da üç yıldır üyesi kurulda birçok defalar kendilerinin haberi olmadan toplantı yapıldığını, birçok usulsüzlükler olduğunu ve tarihi binaların yıkıldığını söyledi.

Merter Refikoğlu, AYK’da son yapılmak istenen yasa dışılığın Karpaz Bölgesi’nin imara açılmak istenmesi olduğunu hatırlattı.

11 üyesi olan AYK’da Karpaz Bölgesi’nin imara açılmasına itiraz ettiklerini anlatan Refikoğlu, geçtiğimiz hafta yapılan oylamada Karpaz’ın imara açılması konusunda diğer üyelerin de desteğiyle ret kararı çıktığını bildirdi. Refikoğlu, Karpaz imara açılması yönünde sadece bakanlığın üç temsilcisinin kabul oyu kullandığına dikkat çekti.

Karpaz’ın imara açılmasına engel olmaları nedeniyle dün meclise sunulan Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı’nda bilimsel kurumlar olan Mimar ve Mühendisler Odası’nın, Şehir Plancıları Odası’nın Belediyeleri Birliği Temsilcisi’nin ve Üniversiteler Temsilcisi’nin AYK’dan dışarı atılmak istendiğini anlatan Refikoğlu, hükümetin böylece dışarı atılan bilimsel kurumların temsilcilerinin yerine bakanlığın atayacağı üyelerin AYK’da yer alacağını söyledi.

Merter Refikoğlu, olmazsa olmaz olan dört bilimsel kurumun üyesinin AYK’dan dışarıya atılıp, bakanlığın emrinde olacak kişilerin atanmasıyla, kurulda hükümetin istediğini istediği şekilde yapabileceği bir ortam yaratılacağını kaydetti. Refikoğlu, bunun hiç de kabul edilebilir bir durum olmadığının altını çizdi.

Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı’nda değiştirilmek istenen bir başka konunun da AYK’da bir yer için sit kararı onaylandığı zaman bir aylık süre zarfında yürürlüğü girildiğini ve bu bir aylık süre dışında itiraz kabul edilemeyeceğini ifade eden Refikoğlu, bu yasa değişikliğinde bu sürenin de artırılmak istendiğini bildirdi.

Merter Refikoğlu, bu değişiklik içinse tahmininin hükümetin birilerine peşkeş çekmek istediği bir yer olduğu ve bu yer için de bu bir aylık sürenin bitmiş olması olduğunu öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanı’nın Eski Eserler Yasası’nda planlanan bazı değişiklikleri kabul etmediğini ancak yasanın aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı’na yeniden gönderildiğine de değinen Refikoğlu, bu yasada da AYK’nın kullanımındaki fonun, başka yerlerde kullanılabilmesi için iptal edilmek istendiğini hatırlattı.

Kabul edilemez

Mimarlar Odası Başkanı Türker Aktaç da Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı’na göre direk olarak Mimarlar Odası, Şehir Plancılar Odası, Belediyeler Birliği ve Üniversiteler temsilcilerinin AYK’na katılımlarının iptal edilmek istendiğini söyledi.

Tasarının oldukça gülünç bir tasarı olduğunu ifade eden Aktaç, bunun tek kelime kabul edilemez bir tasarı olduğunun altını çizdi. Aktaç, tasarının hayata geçmesinin demokratik bir uygulama olmayacağına değindi.

Bakanlığın AYK’ya atayacakları elemanların hükümetin istediği kararların alınabilmesini bu tasarıyla sağlamak istendiğini belirten Aktaç, AYK’da denge unsurunun sivil toplum örgütleri olduğunu, tasarıyla da AYK’nın siyasi erkin güdümüne sokulmak istendiğini dile getirdi.

Türker Aktaç, bu tasarının hayat bulmaması için gerekli girişimleri yapacaklarını ifade etti.

Mücadele edeceğiz

Cumhuriyetçi Türk Partisi ise yaptığı açıklamada, Eski Eserler Değişiklik Yasa Tasarısı’nın 42.  maddesinin 2. fıkrasını kaldıran, 2. maddesiyle, Anıtlar Yüksek Kurulu’nun oluşumunun değiştirilmesinin hedeflendiğini ileri sürdü.

CTP, bu değişikliğe izin vermemek için her türlü girişim yapılarak, ilgili odalarla da görüşerek, ülkenin tarihi ve kültürel varlıklarının hükümet tarafından tamamen siyasi saiklerle kullanılmasını engellemek için sonuna kadar mücadele edileceği kaydedildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yine Esas Yasa’da, “Bakanlıkça belirlenecek yükseköğrenim kurumlarından gelecek bir temsilcinin üye olacağı düzenlenmişken, yapılacak değişiklikle, Bakanlıkça atanacak Arkeoloji, Sanat Tarihi, Mimarlık Tarihi, Mimarlık, Şehircilik veya Restorasyon alanında uzman üç üye”nin Kurul’un üyesi olması öngörülüyor. Yani akademiden gelecek üyelerin kimler olacağının belirlenmesi tamamen Bakanlığın takdir yetkisine bırakılıyor.”

Açıklamada ayrıca, “Yapılması planlanan değişikliğin hükümetin almak istediği siyaseten rant elde etme amaçlı kararlara engel olma ihtimali bulunan tüm üyelerin Anıtlar Yüksek Kurulu’nun dışında bırakılması suretiyle, ülkenin tarihi ve kültürel varlıklarının siyasi irade tarafından hiçbir sınır tanımadan har vurulup harman savrulmasının önünü açmayı hedeflediği son derece açıktır” denildi.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2017, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104