Kurumun özerkliğine gölge düşer

banner37

Başkan Akile Büke’nin kararıyla, YÖDAK’ın bugünkü toplantısının yeni binada tadilat olması gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı’na alınması, tartışmalara yol açtı. Yönetim kurulu üyeleri, başkanın bu kararına karşı çıktı

banner87
Kurumun özerkliğine gölge düşer
banner90
banner99

İMZA TOPLADILAR… YÖDAK binasındaki toplantıların yapıldığı odanın tavanında meydana gelen çökme nedeniyle, kurul başkanının, bugün gerçekleşmesi planlanan toplantıyı Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapmak istemesi, tartışmalara yol açtı. Kurumun yönetim kurulu üyeleri, toplantının, genel sekretere bile haber verilmeden Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılmasına karar verilmesinin, yasaya aykırı olduğunu savundu ve toplantının, bakanlıkta yapılmaması için imza toplayıp başkana iletti. Üyeler, toplantının “Genel sekreterin hazırlamış olduğu gündem olmamasının” yasal mevzuata aykırılık taşıdığını vurguladı.

“TADİLAT NEDENİTLE BU KARAR ALINDI”… KIBRIS Gazetesi’ne konuşan YÖDAK Başkanı Akile Büke, toplantının Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılması kararını, kuruma ait binadaki tavanın çökmüş olması nedeniyle aldıklarını açıkladı. Akile Büke, bugünkü toplantı için Cumhurbaşkanlığı’ndan da, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da oda talep ettiklerini anlattı. Büke, ancak Cumhurbaşkanlığı’ndan kendilerine dönüş olmadığını ifade etti.

“KURUMA AİT TOPLANTI YAPILACAK YERLER VAR”… YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler, kuruma ait biri eski, biri de yeni olmak üzere iki ayrı bina bulunduğunu ve toplantının, eski binada, ya da başkanın odasında yapılabileceğini anlattı. YÖDAK Başkanı Akile Büke’nin yeni binada bir yerin tavanının çökmesini gerekçe göstererek toplantının yasaya da aykırı bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı’na almaya çalıştığını kaydeden Hasgüler, bunu iyi niyetli olarak yorumlayamadıklarını söyledi.

Ceren ÖZBİL

   Yükseköğretim Planlama, Denetleme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) binasındaki toplantıların yapıldığı odanın tavanının çökmesi nedeniyle, kurul başkanının, bugün gerçekleşmesi planlanan toplantıyı Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapmak istemesi tartışmalara neden oldu.

   Yönetim kurulu üyeleri, başkanın hiç kimseye haber vermeden aldığı bu kararı, kurumun özerkliğine gölge düşürecek bir karar olarak değerlendirdi.

   Üyeler, toplantının “Genel sekreterin hazırlamış olduğu gündem olmamasının” yasal mevzuata aykırılık taşıdığını vurguladı. Toplantının, genel sekretere dahi haber verilmeden başkan tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılması kararının yasaya da aykırı olduğunu belirten yönetim kurulu üyeleri, bu karardan vazgeçilmesi için aralarında imza toplayıp başkana iletti.

   Konuyla ilgili KIBRIS Gazetesi’ne konuşan YÖDAK Başkanı Akile Büke, toplantının, Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapılması kararını, kuruma ait binadaki tavanın çökmesi nedeniyle aldıklarını açıkladı.

   YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler ise kuruma ait biri eski, biri de yeni olmak üzere iki ayrı bina bulunduğunu ve toplantının, eski binada, ya da başkanın odasında yapılabileceğini anlattı.

Büke: Cumhurbaşkanlığı’ndan da,bakanlıktan da oda talep ettik

   Akile Büke, bugün gerçekleşecek toplantının yapılması için Cumhurbaşkanlığı’ndan da, Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da oda talep ettiklerini belirtti.

   Ancak Cumhurbaşkanlığı’ndan kendilerine dönüş olmadığını ifade eden Büke, bu nedenle toplantıyı Milli Eğitim Bakanlığı’nda yapma kararı aldıklarını ifade etti.

Hasgüler: Yasaya aykırı hareket edilmek isteniyor

   YÖDAK Başkan Yardımcısı Mehmet Hasgüler ise kurulun, toplantılarını normal şartlarda kendi binasında yaptığını söyledi ve kuruma ait bir eski, bir de yeni bina olduğunu hatırlattı.

    Yeni binada belli bir yerin tavanının çöktüğünü ifade eden Hasgüler, ancak bunun, toplantının başka katlarda ya da eski binada yapılmasına engel olmadığını kaydetti.

   YÖDAK Başkanı Akile Büke’nin yeni binada bir yerin tavanının çökmesini gerekçe gösterdiğini, üstelik “Genel sekreterin hazırlamış olduğu gündem olmamasından” dolayı toplantıyı yasal mevzuata da aykırı bir şekilde Milli Eğitim Bakanlığı’na almaya çalıştığını belirten Hasgüler, “Başkan, kimseye haber vermeden ve toplantı yapılacak başka yerler de varken, toplantıyı Milli Eğitim Bakanlığı’na almaya çalışıyor. Biz bunu kabul etmiyoruz. Zaten yasaya da aykırıdır” dedi.

“YÖDAK özerk bir kurumdur”

   Toplantının Eğitim Bakanlığı’nda yapılmasının YÖDAK’ın özerkliğini ve bağımsızlığını tehlikeye atacak bir karar olduğunu ifade eden Hasgüler, bu durumun daha sonra karşılarına kurumun bağımsızlığına gölge düşmesi olarak çıkabileceğini savundu. Mehmet Hasgüler, şöyle konuştu:

   “Yönetim kurulu üyeleri olarak aramızda imza topladık. Eğer bu toplantı Eğitim Bakanlığı’nda yapılacaksa katılmayacağız. Yasaya aykırı bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Zaten hali hazırda toplantıyı yapabileceğimiz kuruma bağlı başka alanlar da vardır. Bu nedenle bu kararı iyi niyetli bulmadık. Evet… Daha önce bu kurum kurulduğunda yani 14-15 sene önceki toplantılar Cumhurbaşkanlığı’nda yapılmış olabilir. Ancak biz kurumu 14-15 sene öncesine götürmek istemiyoruz. 4-5 yıldır toplantılar kuruma ait binalarda yapılıyor. Şu anda başkanın odasında yapılabilirdi”.

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 09:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75