banner6

Kuruyemiş de zamlandı!

banner37

İğneden ipliğe her şeyin zamlandığı ülkemizde, bu kervana kuruyemiş de katıldı.  Dövizin yükselmesi, iklim değişikliği ve üretimdeki farklılıklar gerekçe gösterilerek, fındık, badem, ceviz fıstık ve kabak çekirdeği gibi atıştırmalıklar da zam furyasından nasibini aldı

Kuruyemiş de zamlandı!
banner99

Eniz ORAKCIOĞLU

Zamların başını alıp gittiği, her gün yeni artışlarla güne başladığımız ülkemizde, zamlanmayan ürün kalmadı. Akaryakıta peş peşe yapılan zamlarla tetiklenen mal ve hizmetlerin fiyatını yakalamak mümkün olmuyor.

Zam furyasından etkilenmeyen kuruyemiş kalmıştı, nihayet güzel bir atıştırmalık olan bu ürün de ciddi oranda zamlandı.

Pazar günü kurulan Lefkoşa Açık Pazarı’nda her şey ateş pahasıydı.

Sebze ve meyvenin yanına yaklaşamayan vatandaşlar, kuruyemiş fiyatlarını görünce, gözlerine inanamadı.

Pazar’daki kuruyemişlerin kilo fiyatları şöyleydi:

“Fildişi 120 TL, Antep fıstığı 110 TL, badem 100 TL, ceviz 110 TL, kabuklu fındık 60 TL, kabuklu ceviz 80 TL, kabak çekirdeği 40 TL, ay çekirdeği 35 TL, fıstık 32 TL.”

KIBRIS’a değerlendirmeler yapan kuruyemiş sektörünün iki büyük firması olan Con ve Karaoğlan direktörleri, artışın sebebinin dövizin yükselişi, değişen iklim koşullarındaki farklılaşan ürün rekoltesi, konteyner fiyatlarındaki artış olduğunu söyledi.

Karaoğlan, kuruyemiş fiyatlarının iki sebepten dolayı artış gösterdiğini söyleyerek, yurtdışından gelen badem, fildişi ve ceviz gibi ürünlerin yurtdışından ithal edildiğinden dolayı, dövizin yükselişi sebebi ile fiyatların arttığına dikkat çekti.

Karaoğlan, leblebi, kayısı üzüm gibi ürünlerin Türkiye’den geldiğini ve orada da iklim değişiklikleri ve tüccar kaynaklı bir artış olduğunu belirtti.

banner134

Genelde kuruyemişe 3 ayda yüzde 30 -40 civarında artış geldiğine işaret eden Karaoğlan, bazı ürünlerde yüzde 70, bazılarında yüzde 90’a varan artışlar olduğunu belirtti.

Con Trading Ltd. Direktörü Haluk Ruhi, en büyük sıkıntılarının Amerika, Çin gibi ülkelerden önce malı bulmak, daha sonra malı getirecek boş konteyner bulmak olduğundan bahsederek, konteyner fiyatlarının 3 buçuk- 4 kat artığını söyledi.

Ruhi, birkaç aylık dönmemde kuru yemişin ortalamasına yüzde 20 – 25 artış geldiğini söyleyerek, bu durumun onların kontrolünde olmadığını ve zamların keyfi olmadığını kaydetti.

Karaoğlan: Tarihte ilk kez artışlar kontrolden çıktı

Karaoğlan Kuruyemişleri Direktörü Serhat Karaoğlan, kuruyemiş fiyatlarındaki ciddi artışı KIBRIS’a değerlendirdi.

Karaoğlan, kuruyemiş fiyatlarının iki sebepten dolayı artış gösterdiğine işaret ederek, badem, fildişi ve ceviz gibi ürünlerin yurtdışından ithal edildiğini, dövizin yükselmesiyle de fiyatların arttığını söyledi.

Bu ürünlerin daha çok Amerika ve Çin’den geldiğine vurgu yapan Karaoğlan, artışın diğer bir sebebinin

de iklim şartlarından dolayı ürün miktarındaki değişiklikler olduğunu kaydetti.

Leblebi, kayısı üzüm gibi ürünlerin Türkiye’den geldiğini ve orada da iklim değişiklikleri ve tüccar kaynaklı bir artış olduğunu belirten Karaoğlan, şekerdeki artışa da dikkat çekti.

Karaoğlan, lokum ürettiklerini ve lokumun hammaddesi olan şekerin fiyatında çok ciddi artış olduğundan bahsederek, “50 kilo şeker fiyatı 3 ayda 265 TL’den 450 TL’ye yükseldi. Aynı şekilde her gün artan gaz ve paketlemede kullandığımız naylon fiyatlarında da ciddi artışlar oldu” dedi.

“Kısacası ürün zaten pahalı olurken dövizdeki artış da fiyatları artırdı” diyen Karaoğlan, şu anda önünde fiyatı değişecek ürünlerin yine upuzun bir listesi durduğunu ifade etti.

Fiyat artışlarına örnek veren Karaoğlan, “Çiğ fildişinin bize geliş fiyatı 100 ile 105 TL arası değişirken, bunun kavurma maliyeti ile birlikte bize 110 TL’ye mal oluyor. Biz de kârımızı koyarak 120 TL’ye pazarcıya veriyoruz.  Pazarcı kaça satacak, halk kaça yiyecek bilemiyoruz” şeklinde konuştu.

Karaoğlan, 3 ay önce 60 TL olan çiğ badem fiyatının şimdi 85 TL olduğunu kaydederek, aynı şekilde kuru kayısının 40 TL’den 70 TL’ye, cevizin ise 60 TL’den 80’e yükseldiğini vurguladı.

  Genelde kuruyemişe 3 ayda yüzde 30 -40 civarında artış geldiğine işaret eden Karaoğlan, bazı ürünlerde yüzde 70, bazılarında yüzde 90’a varan artışlar olduğunu belirtti.

  Karaoğlan, tarihte ilk kez zamların, fiyat artışlarının bu şekilde kontrolden çıktığına vurgu yaparak, halkın ilk kez bu şekilde çıkmaza sürüklendiğini vurguladı.

  “Devlet bu konuda bir şeyler yapmalı ve alarma geçmeli” diyen Karaoğlan, aksi halde halkın hiçbir şey alamayacak duruma geleceğini ve ülkenin çıkmaza sürükleneceğini kaydetti.

Ruhi: Zamlar keyfi değil

Con Trading Ltd. Direktörü Haluk Ruhi, en büyük sıkıntılarının Amerika, Çin gibi ülkelerden önce malı, daha sonra da malı getirecek boş konteyner bulmak olduğundan bahsederek, konteyner fiyatlarının 3 buçuk- 4 kat artığını söyledi.

Ruhi, konteynerin geleceği gemiyi bulmanın da ayrı sıkıntı olduğuna işaret ederek, eskiden 5-6 haftada ülkemize gelen malın, şimdi 4 ay sonra ancak ellerine ulaşabildiğini belirtti.

Öte yandan döviz kurlarının yükselmesinin de ürün fiyatlarına artış olarak yansıdığında dikkat çeken Ruhi, sadece kuru yemiş fiyatında değil, nakliye ve kahve fiyatlarında da ciddi artışlar olduğunu kaydetti.

“Türkiye’den Türk Lirası karşılığında aldığımız mallarda bile ciddi artışlar söz konusu” diyen Ruhi, ABD’den gelen kabuklu cevizin Mersin’e intikalinin 3 bin 400 doları bulduğunu, ama Kıbrıs’a gelmesi için ise her konteyner için bin 340 dolar ekstra para ödendiğini ifade etti.

Ruhi, birkaç aylık dönmemde kuru yemişe ortalama yüzde 20 – 25 artış geldiğini söyleyerek, bu durumun onların kontrolünde olmadığını ve zamların keyfi olmadığını kaydetti.

1.5 yıl önce bin 400 dolara aldıkları kahveyi bugün 4 bin 100 dolara aldıklarının altını çizen Ruhi, kahve fiyatının bu nedenle 3 – 3.5 katına kadar çıktığını belirtti.

Ruhi, bu durumun önüne geçmenin tek yolunun Kuzey Kıbrıs’ın tanınması ve ürünlerin direkt Mağusa Limanı’na gelebilmesi, diğer bir yolun ise Türk Lirası kullanımından vazgeçmek olduğuna işaret etti.

Ruhi, aksi halde bu kafayla gelecek nesillere enkaz bırakacağımıza dikkat çekerek, artık bireysel menfaatleri bırakıp toplumsal menfaati düşünmemiz gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner104