banner6

Kurye cezaevine gönderildi

banner37

Kurye cezaevine gönderildi
banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından düzenlenen “Kurye Operasyonu”nda, ülkeye yasa dışı olarak sırt çantası içerisinde suç geliri olduğuna inanılan 500 bin Euro soktuğu suçlamasıyla tutuklanan Oleksandra Suprun isimli Ukraynalı kadının zanlının şu ana kadar ülkeye getirdiği kara paranın toplamda 6 milyon 595 bin Euro olduğu belirlendi.

   Mali Şube, yürüttüğü soruşturmada Oleksandra Suprun’u her seferinde Ercan Havalimanı’ndan bir aracın alıp, direk olarak kara sınır kapısına götürdüğünü ve geçiş yaptığını belirledi.

   Suprun’un milyonlarca Euro’yu Güney Kıbrıs’a kime götürdüğü ise tespit edilemedi. 

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen dünkü teminat duruşmasında Savcı Behrat Mavioğlu’nun tanığı olarak yeminli şahadet veren polis memuru Türker Samancıoğlu, 16.06.2022 tarihinde “kuryeler tarafından KKTC’ye yüksek miktarda nakit paraların sırt çantaları içerisinde getirileceği ve getirilen paraların suç geliri olabileceği” bilgisinin alındığına vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, aynı gün Mali Suçlarla Mücadele Amirliği tarafından gerçekleştirilen Kurye Operasyonu’nda Ukrayna uyruklu zanlı Oleksandra Suprun’un İstanbul’dan KKTC Ercan Havalimanı’na gelirken yanında yolcu beraberi şüpheli olarak görülen 500 bin Euro nakit parayı getirdiğinin tespit edildiğine dikkat çekti.

   Zanlının, yapılan sorgusunda paranın gayrimeşru kaynağını gizleyip, makul bir izahat veremediğini belirten Samancıoğlu, yürütülen soruşturma neticesinde zanlının aranan 4 farklı kişiyle, 17 ayrı seferde, suç geliri olduğuna inanılan kara paranın toplamda 6 milyon 595 bin Euro olduğuna vurgu yaptı.

   Samancıoğlu, zanlının beraberindeki paraları KKTC’ye getirdiği günlerde Ercan Havalimanı’ndan giriş yaptıktan hemen sonra kısa bir zaman dilimi içerisinde GKRY’ye geçiş yaptığı ve ardından KKTC’ye geri dönerek aynı gün içerisinde Ercan Havalimanı’ndan KKTC’den ayrıldığının tespit edildiğini söyledi.

   Samancıoğlu, zanlının turist statüsünde olduğunu belirterek, üç ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasını talep etti.

   Zanlının avukatı Emre Kadri, zanlının annesinin kiraladığı evde kalabileceğini ve yargılanmaktan kaçma ihtimali olmadığını savunup, teminatla serbest kalmasını talep etti. Kadri, zanlıya kefil olabilecek avukat Batur Sağlamer’i tanık olarak dinletti. Savcı Behrat Mavioğlu, zanlının yargılanmaktan kaçma ihtimali olduğunu savundu.  

   Kıdemli Yargıç Mine Ozankaya, duruşma neticesinde zanlının 40 günü aşmamak üzere hükümsüz tutuklu olarak cezaevinde kalmasına karar verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110

banner104