Kurye de satıcı da 5 yıl hapis yatacak

banner37

Güneyden kuzeye kuryelik yapan Lisa Mupanguri de, uyuşturucuyu kuzeyde teslim alıp satan Matengu Anton Namibian da uzun süreli hapis cezası aldı

Kurye de satıcı da 5 yıl hapis yatacak
banner99

Emine UYSAL ÇALUDA

Güneyden kuzeye kuryelik yapan ve bir aylık süreçte 5 farklı tarihte 196 gram Hintkeneviri ithal eden Lisa Mupanguri de, uyuşturucuyu kuzeyde teslim alıp satan Matengu Anton Namibian da 5 yıl hapis cezası aldı.

Matengu Anton Namibian’dan 5 gram Hintkeneviri satın alan Shilao Wesley Mogano’nun ise Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verildi.

Ledra Palas Sınır Kapısı’ndan kuzeye geçiş yapan Lisa Mupanguri, 28 gram uyuşturucu madde ile yakalanmıştı.

Polise ifade veren üniversite öğrencisi Lisa Mupanguri, ev sahibinin yönlendirmesiyle ev kirasını ödeyebilmek için uyuşturucu kuryeliği yaptığını itiraf etmişti.

Mupanguri’nin, bir aylık süreçte 5 farklı tarihte güneyden kuzeye 196 gram hintkeneviri türü uyuşturucu madde getirip, Matengu Anton Namibian’a verdiği belirlenmişti.

Lisa’nın, Matengu’ya 30 Kasım 2017’de 700 Euro karşılığında 56 gram, 7 Aralık’ta 70 Euro’ya 56 gram, 15 Aralık’ta 350 Euro’ya 28 gram, 20 Aralık’ta 350 Euro’ya 28 gram Hintkenevirini ithal edip, verdiği belirlenmişti.

Mupanguri’nin her seferinde 50 Euro aldığı tespit edilmişti.

Matengu Anton Namibian’ın beş gram uyuşturucu verdiği Shilao Wesley Mogano da tutuklanmıştı.

Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi’nde, “Kanunsuz uyuşturucu madde ithal, verme ve tasarrufu” suçlamalarıyla itham edilen üç sanık da suçlamaları kabul etti.

banner134
Lefkoşa Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Melek Esendağlı, Kıdemli Yargıç Alev Ulunay Hüdaverdi ve Yargıç Murat Soytaç’ın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına Savcı Atilla Enver Etkin ve avukatları hazır bulundu.

Dava kararını okuyan Yargıç Murat Soytaç, sanıkları kendi ikrarları, sunulan olgu ve emareler ışığında aleyhine getirilen davalardan suçlu bulup, mahkûm ettiklerini açıkladı.

 

“Uyuşturucu suçları özellikle gençler arasında hayli yaygın”

Yargıç Murat Soytaç, uyuşturucu suçlarının özellikle gençleri tehdit eden, gençler arasında gün geçtikçe yaygınlık gösteren, hayli yaygın ve yaygınlaşmaya devam eden bir suç olduğuna dikkat çekti.

Uyuşturucu suçlarının toplum sağlığını temelden sarsan ve başka suçların işlemesinde basamak oluşturan bir suç türü olduğuna vurgu yaptı.

Yargıç Murat Soytaç, konu suçlara kamu menfaatinin korunması amacıyla caydırıcı ve ibret verici cezalar verilmesi gerektiğine değindi.

Soytaç, sanık Lisa Mupanguri’nin güneyde avukatlık eğitimi aldığını ve ev kirasını ödeyebilmek için ev sahibinin teklifiyle kuryelik yapmaya başladığını ve uyuşturucuyu güneyden ithal edip, sanık Matengu Anton Namibian’ya teslim ettiğini ve her seferde 50 Euro aldığını belirtti.

Soytaç, “Sanık Matengu Anton Namibian ise kuzeyde uyuşturucunun satışını yapıyordu. Esas amaçları ticari kazançtır. Bir ay içinde beş farklı tarihte toplam 194 gram uyuşturucuyu ithal edip, satışının yapılması suçun vahametini artırdı” dedi.

Soytaç, bu tür suçları işleyenlere hoşgörü ile yaklaşılmasının mümkün olmadığına vurgu yaptı. Sanıkların lehine ve aleyhine olan tüm hususlara değinen Soytaç, oybirliği ile Lisa Mupanguri ve Matengu Anton Namibian’a 5 yıl hapis cezası verdiklerini açıkladı.

Soytaç, Matengu Anton Namibian’dan 5 gram Hintkeneviri satın alan Shilao Wesley Mogano’nun ise Denetimli Serbestlik Yasası’ndan faydalanmasına karar verdiklerini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2018, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner75