banner6

Kuryelik yaparak 80 bin Euro kaçırmış

banner37

Kuryelik yaparak 80 bin Euro kaçırmış
banner150 banner151 banner143

Emine UYSAL ÇALUDA

   Uyuşturucu satışından temin edilen 38 bin 370 Euro nakit parayı Güney Kıbrıs’a götürmek üzere teslim aldığı sırada yakalanan Bulgaristan uyruklu Y.M.M.’nin, mart ayından beri benzer şekilde toplamda 80 bin 370 Euro parayı yasa dışı yolla Güney Kıbrıs’a kaçırdığı belirtildi.

   Zanlı Y.M.M.’yi dün teminat talebiyle mahkemeye çıkaran Mali Polis, zanlının her seferinde 14 bin Euro olmak üzere paraları Güney Kıbrıs’a götürdüğünü itiraf ettiğini öne sürdü, yargılamadan kaçabileceğini belirterek cezaevine gönderilmesini istedi. Mahkeme talebi kabul etti.

   Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nde Yargıç Mine Ozankaya’nın huzurunda görüşülen davada KKTC Başsavcılığı adına savcı Ahmet Özlemler, tanık olarak Mali Suçlarla Mücadele Şubesi’nde görev yapan polis memuru Bilger Koral’ı dinletti. 
   Mahkemede yeminli şahadet veren Koral, Mart 2022 - 1 Nisan 2022 tarihlerinde Güney Kıbrıs’ta sakin Bulgaristan uyruklu zanlı Y.M.M.’nin Lefkoşa’da mesele ile bağlantılı olarak bulunan M.A.A.’dan, üç defada olmak üzere her defasında 14 biner Euro olmak üzere uyuşturucu madde satışından elde edilen toplam 42 bin Euro nakit parayı teslim alarak Güney Kıbrıs’a götürdüğüne vurgu yaptı.  

   Polis memuru Bilger Koral, 04.04.2022 tarihinde de yine aynı şahıstan uyuşturucu madde satışından elde edilen suç geliri 38 bin 370 Euro nakit parayı Güney Kıbrıs’a götürmek üzere teslim aldığı esnada yakalanan zanlının bugüne kadar suçtan elde edilen toplam 80 bin 370 Euro suç gelirini tasarrufunda bulundurduğunun tespit edildiğini belirtti.

   Koral, zanlının ayrıca üç ayrı günde tasarrufunda bulunan 10 bin Euro’dan fazla 14 biner Euro ile Metehan Kara Giriş Kapısı’ndan çıkış yaparken konu paraları yetkili makama beyan etmeden ülke dışına çıkarmak suretiyle de Para Kambiyo Yasasına Aykırı Hareket ettiğini kaydetti.  
   Koral, 04.04.2022 tarihinde PGM Narkotik ve Kaçakçılığı Önleme Müdürlüğü tarafından Girne ve Lefkoşa’da gerçekleştirilen operasyonlarda; zanlı Y.M.M.’nin, Lefkoşa’da M.A.A.’dan uyuşturucu madde satışından elde edilen 38 bin 370 Euro nakit parayı teslim aldığı esnada tutuklandığını anımsattı.  
   Koral, 05.04.2022 tarihinde zanlının itiraf içerikli bir gönüllü ifade verip, gönüllü ifadesinde, daha önceden de Mart ve Nisan aylarında toplam üç defada 14 biner Euro olmak üzere uyuşturucu parasını Lefkoşa’da teslim alıp Güney Kıbrıs’a götürdüğünü ve Güney Kıbrıs’a götürmek için aynı şahıstan uyuşturucu parasını aldığını beyan ettiğini kaydetti.

   Zanlının methaldar olduğu suçun Ağır Ceza Mahkemesi’nin yetkisine giren ve 15 yıla kadar hapis cezası gerektiren ağır bir suç olduğuna vurgu yapan Koral, Bulgaristan uyruklu olup Güney Kıbrıs’ta yerleşik olup,  KKTC’de herhangi bir statüsü bulunmayan zanlının tutuklu yargılanmasını talep etti.

   Zanlı Y.M.M.’nin avukatı Hasan Yücelen, müvekkilinin teminatla serbest bırakılmasını talep etti.

   Yargıç Mine Ozankaya, duruşma neticesinde zanlının tutuksuz yargılanması talebini reddedip, bir ayı aşmamak üzere cezaevinde hükümsüz tutuklu kalmasına emir verdi.

YORUM EKLE
banner140
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75

banner88

banner110