“Kusurlu Güzelliğe Övgü” sergisi beğeniye sunuldu

banner37

Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin XII. Dernek Üyeleri Sergisi, İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda izlenime açıldı

“Kusurlu Güzelliğe Övgü” sergisi beğeniye sunuldu
banner90
banner8

Aliye ÖZENCİ

Kuzey Kıbrıs Seramikçiler Derneği’nin geleneksel üye sergisi “Kusurlu Güzelliğe Övgü” adıyla Lefkoşa’da İsmet Vehit Güney Sergi Salonu’nda sanatseverlerle buluştu.

XII. Dernek Üyeleri Sergisi’nde Ahmet Kahveci, Bedia Kale, Eser Keçeci, Hasan Saydam, Hasan Eminağa, Hayal Dimililer, Mümine Özdemirağ Yağlı, Mine Korudağ, Nergül Gezer Dündar, Özge Refik, Kutsay, Özlem Kul, Özge Yücesoy, Semral Öztan, Sinem Saydam ve Yener Doğan’nın eserleri yer alıyor.

15 sanatçı sergi için hazırladıkları eserlerini, “Kusurlu Güzelliğe Övgü” konsepti altında özgün konuları kendi sanatlarıyla bütünleyerek ve farklı seramik pişirim teknikleriyle harmanlayarak üretti.

Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı, Kültür Dairesi katkılarıyla açılan sergi, 4 Haziran’a kadar ziyaret edilebilecek.

Açılışta konuşan Dernek Başkanı Semral Öztan, pandemi sürecinden sanatçıların da kötü yönde etkilendiğini söyledi.

Serginin 2 yıldır sanatseverlerle buluşmayı beklediğini belirten Öztan, bu mücadele ve bekleyişin birçok yönde farkındalığı artırdığını belirtti.

Öztan konuşmasına şöyle devam etti:

“Kendi değerlerimizi, kültürümüzü, özümüzü, elimizdekilerle yetinmeyi, tüketmeyi değil de üretmenin değerini, çevremizdeki insanların aslında bizim için ne kadar çok değerli olduğunu, bu mücadele sırasında fark ettik. Tüm farkındalıklar bizim yeni normal yaşam biçimimizi belirledi.

Bizler sanatçılar olarak toplumun duyarlılığını temsil eden kişileriz. Birçok yönden bu duyarlılıkla çalışmalarımızı sunuyoruz”.

banner134
Öztan, yurtiçi ve yurt dışında birçok etkinliğe imza atarak kendini kanıtlamış olan derneğin, 22 yıldır çalışmalarına devam ettiğinin altını çizdi. 

Derneğin, ülkede yok olmaya yüz tutmuş seramik kültürünü yaşatmak, geliştirmek, yaygınlaştırmak ve başka kültürlerle etkileşimini sağlamayı kendine amaç edindiğini belirten Öztan, “Kusurlu Güzelliğe Övgü” sergisinin kültür alışverişine örnek teşkil ettiğini anlattı.

Öztan, 2019’da seramik sanatçısı Gopal Das Shrestha’nın Kıbrıs’a geldiğini ve kendilerini bir antik Japon tekniği olan “Kintsugi”yi kendileriyle tanıştırdığını anlattı.

“Kintsugi” sanatının, kırılmanın bir yok oluş değil yeni bir varoluş biçimini savunduğunu ifade eden Öztan, bu tekniğin arkasında wabi-sabi yani kusurlu olanı kabul etmek ve kusurlu olandan mutlu olmak felsefesinin yer aldığını açıklayarak, serginin de bu temel anlayışla doğduğunu kaydetti.

  Bu felsefi anlayışındaki gibi, yaşayan her şeyin değerli olduğu vurgusunu yapan Öztan, “Kusurlardan keyif almak, sade bir şıklık, daha az satın alıp daha azla yetinebilmek, sahip olduklarımızı kusurlarıyla beğenmek ve hayatı sevmek… Kısaca değişen yaşam koşullarımız ve düşünce şeklimizle wabi-sabi’yi günlük yaşamımıza uygulamak çok basit bir iş. Sırrı; güven ve pozitif bakış açısında…” şeklinde konuştu.

Öztan, 15 seramik sanatçısının herkesin ve her şeyin kusurlarıyla var olduğunu, kusurlarıyla kabul edilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

Serginin açılışına katılan HP Milletvekili Jale Refik Rogers da, “Gerçekten de ruhumuzu beslemek için çok güzel bir fırsat oldu. Seramik sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner111

banner34

banner75